ΟΦΗ-Πανιώνιος 4-1 (Τελικό)

Ένα ακόμη σημαντικό ματς στο «Γεντί Κουλέ»

Αγώνας πρόκληση για τον ΟΦΗ απέναντι στον Πανιώνιο για την 6η αγωνιστική της Super League 1.

Η ομάδα του Ηρακλείου θέλει να συνεχίσει στο ρυθμό των νικηφόρων αποτελεσμάτων, ώστε να παραμείνει στην πρώτη 4αδα της βαθμολογίας.

Μοναδική αλλαγή στο αρχικό σχήμα, είναι η παρουσία του Βαγιεμπά Σακόρ, που αντικαθιστά τον τραυματία Μεγιάδο.

Παρακολουθείστε την εξέλιξη του αγώνα από το neakriti.gr

1' Πρώτη σέντρα στο γήπεδο "Θεόδωρος Βαρδινογιάννης".

3' Καλή εκτέλεση φάουλ από το Ναμπί, η μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Κότνικ.

8' Συρτό σουτ από τον Παπανικολάου, αρκετά μακριά από την εστία.

9' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΙΩΝΙΟ 0-1: Οι φιλοξενούμενοι βγαίνουν γρήγορα στο ανοιχτό γήπεδο και μετά την κάθετη πάσα του Μιλόγεβιτς, ο Αραμπουλί με πλασέ κάνει το 0-1.

21' Σουτ του Ναμπί από τα όρια της μεγάλης περιοχής, ο Κότνικ αποκρούει και ο Σαραμαντάς σε δεύτερο χρόνο παραχωρεί κόρνερ.

30' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 1-1: Εκτέλεση φάουλ του Τσιλιανίδη από δεξιά, η μπάλα φτάνει στον Σεμέντο στη μικρή περιοχή και αυτός με ψύχραιμο πλασέ κάνει το 1-1. Ο Σέζος έχει επικοινωνία με το VAR, μετά τις διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων για επιθετικό φάουλ, όμως δεν υπάρχει καμία παράβαση και δείχνει σέντρα.

39' Ο Πανιώνιος σκοράρει στην αντεπίθεση με τον Παπανικολάου, όμως υπάρχει έλεγχος VAR. Ο διαιτητής Σέζος πάει να δει τη φάση, μετά την επικοινωνία με το διαιτητή VAR και δίνει φάουλ υπέρ του Σεμέντο στο ξεκίνημα της φάσης. Κίτρινη κάρτα στον Κόρμπο.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, 1-1 το αποτέλεσμα. Κίτρινη κάρτα στον Σαραμαντά για διαμαρτυρία.

46' Εκκίνηση στο δεύτερο 45λεπτο.

49' Κίτρινη κάρτα στον Σακόρ.

52' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ, με τετ-α-τετ του Σεμέντο από διαγώνια θέση, όμως ο Κότνικ αποκρούει με τα πόδια.

54' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 2-1: Κάθετη πάσα του Σεμέντο μέσα στην περιοχή, ο Νέιρα από το ύψος του πέναλτι με εξαιρετική εκτέλεση κάνει το 2-1.

59' Πρώτη αλλαγή για τον Πανιώνιο, ο Καμαρά στη θέση του Τσιλούλη.

67' Κίτρινη κάρτα στον Καμαρά.

70' Ωραίο σουτ από το Ναμπί, η μπάλα θα περάσει άουτ.

71' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 3-1: Ωραία ανάπτυξη από τους Κρητικούς. Ναμπί, Σεμέντο και Κοροβέσης αλλάζουν τη μπάλα, με τον τελευταίο να κάνει την ασίστ για τον Τσιλιανίδη, που πετυχαίνει το 3-1.

76' Δυνατό σουτ του Σαραμαντά, αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

77' Αλλαγή για τον ΟΦΗ στη θέση του Κοροβέση ο Κουτρουμπής.

77' Κίτρινη κάρτα στον Σωτηρίου.

79' Δούμτσιος αντί Παπαγεωργίου για την δεύτερη αλλαγή των φιλοξενούμενων.

81' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 4-1: Ατομική ενέργεια του Σεμέντο και υπέροχο φαλτσαριστό σουτ, με το οποίο ο 23χρονος άσος κάνει το 4-1 και το "Γεντί Κουλέ" παίρνει... φωτιά.

82' Αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Μάνος στη θέση του Ναμπί.

85' "Κλείνει" τις αλλαγές του ο Σίμος, με τον Στάικο αντί του Νέιρα.

85' Τελευταία αλλαγή και για τον Πανιώνιο, ο Παπανικολάου αποχωρεί και στη θέση του μπαίνει ο Μασούρας.

91' Από πάσα του Στάικου, ο Μάνος χρίζεται σκόρερ, όμως υπάρχει υπόδειξη οφσάιντ.

92' Κίτρινη κάρτα στον Ευαγγέλου.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Μαρινάκης, Νάστος, Γιαννούλης, Κοροβέσης (77' Κουτρουμπής) Σακόρ, Νέιρα (85' Στάικος), Ναμπί (82' Μάνος), Τσιλιανίδης, Σεμέντο, Φιγκεϊρέντο.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κότνικ, Παπαγεωργίου (79' Δούμτσιος), Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Μαξίμοβιτς, Παπανικολάου (85' Μασούρας), Μιλόγεβιτς, Τσιλούλης (59' Καμαρά), Αραμπουλί.