Με το… δεξί στο «Γεντί Κουλέ» ο ΟΦΗ, 3-1 τον Παναιτωλικό

Η ομάδα του Ηρακλείου δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, όμως ένα… ξέσπασμα της χάρισε τη νίκη

Αποστολή εξετελέσθη για τον ΟΦΗ, που έκανε καλό… ποδαρικό στα εντός έδρας παιχνίδια, επικρατώντας 3-1 του Παναιτωλικού για την 3η αγωνιστική της Super League 1.

Η ομάδα του Ηρακλείου είχε την ουσία και με ένα επιθετικό… ξέσπασμα έφτασε στη νίκη, ενώ αναδείχθηκε η ποιότητα των παικτών που διαθέτει στη μεσοεπιθετική γραμμή.

Πρωταγωνιστής ο Τσιλιανίδης με δύο γκολ, ενώ ένα πέτυχε ο Δημήτρης Μάνος. Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με δέκα παίκτες από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, λόγω της αποβολής του Μιμίτο με απευθείας κόκκινη.

Οι Κρητικοί έφτασαν τους 7 βαθμούς με τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη, παρότι είχαν αρκετά «κενά» διαστήματα στην απόδοση τους.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Μαρινάκης, Νάστος, Γιαννούλης, Κοροβέσης (33' λ.τ. Μπράουν), Μεγιάδο, Νέιρα, Ναμπί (81' Σακόρ), Τσιλιανίδης, Σεμέντο, Μάνος (88' Φιγκεϊρέντο).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Λουίς Κάστρο): Κνετ (79' λ.τ. Γιαννακόπουλος), Σανιά, Μάλης, Γιοβάνοβιτς, Μπάλμπι, Ρότσα, Ντίας, Ντάλσιο, Λουσέρο, Ντουάρτε (60' Μοράρ), Μπαΐροβιτς (46' Αριγίμπι).

Το "φιλμ" της αναμέτρησης

1' Ξεκίνησε το ματς με ωραία ατμόσφαιρα από τον κόσμο που είναι στις εξέδρες.

8' Καλή ευκαιρία για τον ΟΦΗ, από τη σέντρα του Κοροβέση, η κεφαλιά του Μάνου από τη μικρή περιοχή περνάει άουτ.

10' Ο Παναιτωλικός απειλεί με τη σειρά του, με τον Μπαϊροβιτς να κάνει την παράλληλη σέντρα, ενώ ο Μιμίτο δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή προ κενής εστίας.

19' Παραλίγο αυτογκόλ, όταν από τη σέντρα του Σανιά, ο Κοροβέσης προσπάθησε να διώξει και η μπάλα πήρε τροχιά προς την εστία, με τον Σωτηρίου να αποκρούει σε κόρνερ.

24' Ωραία μπαλιά του Τσιλιανόδη για τον Μάνο, που θα κάνει το κοντρόλ μέσα στην περιοχή, όμως ο Κνετ τον προλαβαίνει πριν πλασάρει και μαζεύει τη μπάλα.

29' ΑΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ: Απευθείας κόκκινη στον Μιμίτο, μετά από "μονομαχία" της μπάλας με το Νέιρα. Ο διαιτητής "χρέωσε" αντιαθλητικό μαρκάρισμα στον παίκτη των Αγρινιωτών.

32' Κίτρινη κάρτα στον Μεγιάδο.

33' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Μπράουν στη θέση του Κοροβέση, που αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.

45' Σέντρα του Ναμπί από δεξιά, πλασέ του Μάνου στην κίνηση, η μπάλα χωρίς δύναμη θα καταλήξει στα χέρια του Κνετ.

45+1' Οι παίκτες του ΟΦΗ φεύγουν με ταχύτητα στον κενό χώρο, ο Σεμέντο "βγάζει" κάθετα στο Ναμπί, που από πλάγια θέση εντός περιοχής θα πλασάρει πάνω στον Κνετ.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, 0-0 το αποτέλεσμα.

46' Ξεκίνησε η επανάληψη, με αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, ο Αριγίμπι στη θέση του Μπαΐροβιτς.

55' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 1-0: Ωραία συνεργασία Μάνου-Σεμέντο, ο δεύτερος θα σουτάρει με δύναμη, αποκρούει ασταθώς ο Κνετ και ο Τσιλιανίδης που καραδοκεί πετυχαίνει το 1-0.

57' Ωραία ενέργεια και δυνατό σουτ του Ναμπί, αλλά δε θα βρει στόχο.

58' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, με το πλασέ του Αριγίμπι από τη μικρή περιοχή, όμως ο Νάστος απομακρύνει σχεδόν πάνω στη γραμμή.

60' Δεύτερη αλλαγή για τους Αγρινιώτες, ο Μοράρ στη θέση του Ντουάρτε.

61' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 2-0: Κάθετη πάσα του Νέιρα για τον Μάνο, που πλασάρει ιδανικά και σημειώνει το 2-0.

63' Κίτρινη κάρτα για το Νέιρα από τον διαιτητή Καραντώνη.

69' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ 2-1: Σέντρα του Αρίγιμπι από αριστερά, ο Μοράρ κατεβάζει τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι και με δυνατό σουτ κάνει το 2-1.

73' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ, με τον Ναμπί να βγαίνει μόνος απέναντι από τον Κνετ, ο οποίος αποκρούει σωτήρια.

79' Αναγκαστική αλλαγή για τον Παναιτωλικό, ο Κνετ αποχωρεί ζαλισμένος από την απόκρουση στη φάση με το Ναμπί και τη θέση παίρνει ο Γιαννακόπουλος.

81' Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Σακόρ στη θέση του Ναμπί.

85' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 3-1: Ο Τσιλιανίδης με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-1.

88' Κλείνει τις αλλαγές του ο ΟΦΗ, ο Φιγκεϊρέντο στη θέση του Μάνου.

92' Ωραίο σουτ του Φιγκεϊρέντο έξω από την περιοχή, η μπάλα θα περάσει άουτ.

Τελευταίο σφύριγμα, νίκη για τον ΟΦΗ με 3-1.