Διατήρησε το αήττητο σερί του ο ΟΦΗ σε πρεμιέρες πρωταθλημάτων

Δεν έχασε για μία ακόμη φορά σε πρεμιέρα πρωταθλήματος ο ΟΦΗ…

Tο αήττητο σερί που έχει «χτίσει» εδώ και δέκα χρόνια στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της κορυφαίας κατηγορίας, διατήρησε ο ΟΦΗ, καθώς χθες (24/8) ήρθε ισόπαλος (1-1) με τον Άρη στο «Κλ. Βικελίδης», για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος Super League της σεζόν 2019-20.

Τα τελευταία χρόνια η παράδοση θέλει τον ΟΦΗ να παρουσιάζει θετικό πρόσωπο και να μη χάνει στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, όταν συμμετέχει στην πρώτη τη τάξει κατηγορία. Η τελευταία φορά που ηττήθηκε στην 1η αγωνιστική ήταν από τον ΠΑΟΚ τη σεζόν 2008-09, όταν ο «Δικέφαλος του Βορρά», με σκόρερς τους Κονσεϊσάο και Αντόνιο, έφυγε με τους τρείς βαθμούς από το Ηράκλειο. Από τότε η ομάδα μας δεν έχει ήττα σε έξι πρεμιέρες της πρώτης ποδοσφαιρικής κατηγορίας.

Ας δούμε αναλυτικά το αήττητο σερί του ΟΦΗ στο πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής, τα τελευταία χρόνια:

• 2011-12 ΟΦΗ – Ατρόμητος Αθηνών 1-1

Στις 27/08/2011 ο ΟΦΗ υποδέχθηκε τον Ατρόμητο στο γήπεδο «Θ. Βαρδινογιάννης». Ο Ατρόμητος πήρε το προβάδισμα μόλις στο 10ο λεπτό με αυτογκόλ του Μπουλούτ, αλλά η ομάδα μας ισοφάρισε στο 75’ με τον Γεωργίου.

• 2012-13 ΟΦΗ – Ξάνθη 0-0

Την επόμενη χρονιά ο ΟΦΗ άρχισε τις επίσημες αγωνιστικές του υποχρεώσεις και πάλι στην έδρα του, όπου στις 26/08/2012 φιλοξένησε την Ξάνθη. Το ματς έληξε ισόπαλο, χωρίς σκορ.

• 2013-14 ΟΦΗ – Πανιώνιος 0-0

Με "λευκή ισοπαλία" έληξε και το ματς ΟΦΗ – Πανιώνιος, που έγινε στις 18/08/2013 στο γήπεδο «Θ. Βαρδινογιάννης», αφού παρά τις ευκαιρίες που χάθηκαν, οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν.

• 2014-15 ΟΦΗ – Παναιτωλικός 1-0

Με τον καλύτερο τρόπο άρχισε η σεζόν 2014-15 για τον ΟΦΗ, ο οποίος στις 23/08/2014 επικράτησε με σκορ 1-0 του Παναιτωλικού, με τον Πετρόπουλο στο 90ο λεπτό να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Μπρακάλι και να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα μας.

• 2018-19 Πανιώνιος – ΟΦΗ 2-2

Έπειτα από τρία χρόνια απουσίας, ο ΟΦΗ επέστρεψε στη Super League, δίνοντας το πρώτο του ματς στην έδρα του Πανιωνίου, στις 26/08/2018. Ο Πανιώνιος άνοιξε το σκορ στο 9’ με τον Μασούρα, όμως με δυο γκολ του Νέιρα στο 23’ και στο 26’ ο ΟΦΗ πήρε το προβάδισμα. Λίγο πριν τη λήξη του α’ ημιχρόνου ο Σταυρόπουλος ισοφάρισε σε 2-2 για τους γηπεδούχους, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε ο αγώνας.

• 2019-20 Άρης – ΟΦΗ 1-1

Όπως και πέρυσι, έτσι και φέτος ο ΟΦΗ άρχισε τις επίσημες αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα εκτός έδρας, κόντρα στον Άρη στη Θεσσαλονίκη. Η ομάδα μας προηγήθηκε στο 18ο λεπτό με γκολ του Μεγιάδο, όμως οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν στο 69’ με τον Σάσα.