Αθλητισμός

Οι κορυφαίοι της Κρήτης το Σάββατο στο Παγκρήτιο Στάδιο

Διασυλλογικοί Αγώνες Στίβου με τη συμμετοχή 500 αθλητών-τριών από τα σωματεία της Κρήτης…

Με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον αναμένονται το προσεχές Σάββατο οι Διασυλλογικοί Αγώνες Στίβου που διοργανώνει η Ε.Α.Σ. Σ.Ε.Γ.Α.Σ. Κρήτης, με την υποστήριξη της Περιφέρειας Κρήτης - Περιφερειακές Ενότητες Χανίων, Ρεθύμνης, Ηρακλείου, Λασιθίου, του Δήμου Ηρακλείου - Δημοτικής Επιχείρησης Ανάπτυξης Αθλητισμού Ηρακλείου – Δ.Ο.Π.Α.Φ.Μ.Α.Η. και του Ε.Α.Κ.Η.
Συγκεκριμένα θα πραγματοποιηθούν δύο πρωταθλήματα μαζί: Α) Ανδρών – Γυναικών Α΄ Αγωνιστική ημέρα (Από 16 ετών και μεγαλύτεροι – ρες)
Β) Κ16 - Παμπαίδων – Παγκορασίδων Α΄ (Από 13 μέχρι 15 ετών).
Ο συνδυασμός διεξαγωγής δύο διασυλλογικών αγώνων μαζί, θα δώσει τη δυνατότητα στους νεαρούς αθλητές μας 13 – 15 ετών να αγωνιστούν την ίδια ώρα, σε διαφορετικά αγωνίσματα φυσικά, με τους πρωταθλητές των σωματείων της Κρήτης και μέλη των εθνικών μας ομάδων, οι οποίοι αποτελούν πρότυπα και ινδάλματα για αυτούς.
Η συμμετοχή γνωστών πρωταθλητών μας και μελών των εθνικών ομάδα δίνει ιδιαίτερη αίγλη στους αγώνες και αποτελεί ευκαιρία για τους φιλάθλους του στίβου να παρακολουθήσουν και να χειροκροτήσουν τις προσπάθειες των πρωταθλητών μας που στη συνέχεια θα εκπροσωπήσουν τη χώρα μας στους διεθνείς αγώνες.
Στους Διασυλλογικούς Αγώνες και των δύο κατηγοριών θα συμμετέχουν 500 περίπου αθλητές – αθλήτριες και ξεχωρίζουν οι συμμετοχές:
100μ.: Νυφαντόπουλος Γιάννης – Σαρρή Κατερίνα (Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος), Κόκκινος Γιάννης (Ο.Φ.Η.).
400μ.: Καλογεράκης Γιώργος - Κανάκη Αλέξια (Ο.Φ.Η.), Αθανασιάδου Ιωάννα (Κύδων), Τσαλουκίδη Ελένη -Τζόνσον Νοράγια (Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος).
1.500μ.: Βασιλάκης Κώστας (Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος), Βότσος Χρήστος (Γ.Σ. Β. Κορνάρος), Δόβρου Κατερίνα – Τσολάκης Θεόδωρος (Α.Ο. Κύδων).
110 Εμπ: Φιλανδαράκης Νίκος (Γ.Α.Σ. Ιεράπετρας), Κουκουρογιαννάκης Παντελής (Α.Ο. Λασιθίου), Σαϊσανάς Νίκος (Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος),
Δίσκος: Κονιαράκης Γιώργος (Πήγασος Ηρακλείου)
Σφύρα: Αναστασάκης Μιχάλης - Φραντζεσκάκης Χρήστος – Βαμβουκάκη Κατερίνα (Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος)
Μήκος: Αλβερτσιάν Κριστίνα (Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος).
Ακόντιο: Μανιού Αφροδίτη (Ο.Φ. Ηρακλείου), Γκέλη Ελένη (Γ.Α.Σ. Ιεράπετρας)
10.000 Βάδην: Τζατζιμάκης Γιώργος – Φιλτισάκου Κυριακή (Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος).
Τσαμουδάκης Ζαχαρίας (Ο.Φ. Ηρακλείου).

Οι αγώνες θα διεξαχθούν στο Παγκρήτιο στάδιο για τα όλα τα αγωνίσματα, εκτός από τη Σφυροβολία που θα διεξαχθεί στο Ε.Α.Κ. «Ελευθερίας

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΑΝΔΡΩΝ – ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΚΑΙ Κ16 (ΠΠ – ΠΚ Α΄)
ΗΡΑΚΛΕΙΟ - ΣΑΒΒΑΤΟ 4 ΜΑΙΟΥ 2019
ΩΡΑ ΣΤΑΔΙΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ
13.00 Σφύρα Γ – ΠΠ Α΄
14.30 Σφύρα ΠΚ Α΄
15.45 Σφύρα Α
ΠΑΓΚΡΗΤΙΟ ΣΤΑΔΙΟ
11.00 10.000 Βάδην Α/Γ – 5.000 Βάδην ΠΠ Α΄
12.30 100 Γ Προκριματικός Οι προκριματικές σειρές θα διεξαχθούν μόνο στην περίπτωση που οι τελικές συμμετοχές είναι περισσότερες από 16
12.50 100 Α Προκριματικός
13.20 80 Εμπ. ΠΚ Α΄
13.35 100 Εμπ. ΠΠ Α΄ - Γ
13.45 3.000 Βάδην ΠΚ Α΄
13.55 110 Εμπ. Α
14.10 80 ΠΠ Α΄ Ακόντιο ΠΠ Α΄
14.30 80 ΠΚ Α΄
14.50 Μήκος ΠΠ Α΄
15.00 100 Γ Επί Κοντώ ΠΠ Α΄
15.15 100 Α Ύψος ΠΚ Α΄ Ακόντιο Γ + ΠΚ Α΄
15.25 150 ΠΠ Α΄
15.40 150 ΠΚ Α΄
16.00 600 ΠΠ – ΠΚ Α΄ Μήκος Γ Σφαίρα ΠΠ Α΄
16.10 1.000 ΠΠ Α΄
16.20 1.000 ΠΚ Α΄ Δίσκος Α
16.35 400 Γ
16.50 400 Α Ύψος ΠΠ Α΄ + Α
Επί Κοντώ ΠΚ Α΄
17.10 3.000 ΠΠ Α΄
2.000 ΠΚ Α΄ Μήκος ΠΚ Α΄ (Α΄ + Β΄ Σκάμμα) Σφαίρα ΠΚ Α΄
17.30 300 ΠΠ Α΄
17.45 300 ΠΚ Α΄ Δίσκος ΠΠ Α΄
18.00 300 Εμπ. ΠΠ – ΠΚ Α΄
18.20 1.500 Γ - Α Σφαίρα Α
18.40 4 Χ 100 Γ Τριπλούν Α + ΠΠ Α΄
18.55 4 Χ 100 Α Δίσκος ΠΚ Α΄
19.20 4 Χ 80 ΠΠ Α΄
19.40 4 Χ 80 ΠΚ Α΄
20.00 4 Χ 300 ΠΠ Α΄
20.10 4 Χ 300 ΠΚ Α΄
20.30 3.000 Φ.Ε. Γ
20.50 3.000 Φ.Ε. Α

Σχόλια