ΟΦΗ-Αστέρας Τρίπολης 1-1 (Τελικό)

Ο αγώνας της χρονιάς για την ομάδα του Ηρακλείου που θέλει νίκη πάση θυσία κόντρα στους Αρκάδες

Η πιο μεγάλη ώρα έφτασε για τον ΟΦΗ. Οι Κρητικοί θέλουν μόνο νίκη κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης, ώστε να κάνουν το μεγαλύτερο βήμα για την παραμονή.

Το παιχνίδι της 29ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας, είναι όλα τα… λεφτά για την ομάδα του Ηρακλείου.

*Μια ώρα πριν τη σέντρα, ήδη πολλοί φίλαθλοι είναι στις εξέδρες, ενώ πλήθος κόσμος είναι έξω από τις θύρες.

Παρακολουθείστε την εξέλιξη του παιχνιδιού από το neakriti.gr

1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση στο "Γεντί Κουλέ", με τρομερή ατμόσφαιρα από τους φίλους του ΟΦΗ. Κατάμεστο το γήπεδο.

5' Κίτρινη κάρτα στον Γιακουμάκη για αντικανονικό μαρκάρισμα.

10' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Εκτέλεση φάουλ από τον Τσιλιανίδη, κεφαλιά του Ορτέγκα στο αριστερό κάθετο δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι δεν έχουν μπει καλά στο ματς, καθώς οι Αρκάδες έχουν περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια.

16' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Στην εκτέλεση κόρνερ του Κοροβέση, ο Βλάχος φάνηκε να κρατάει τον Σάσι και ο διαιτητής Σκουλάς υποδεικνύει την "άσπρη βούλα". Κίτρινη κάρτα για τον αμυντικό του Αστέρα.

17'  ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 1-0: Ο Ρικάρντο Βαζ είναι ψύχραιμος από τα έντεκα βήματα και ανοίγει το σκορ για τον ΟΦΗ (1-0). Παίρνει... φωτιά το "Γεντί Κουλέ".

21' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Κόρνερ του Κοροβέση από δεξιά, "καρφωτή" κεφαλιά του Γιακουμάκη, η μπάλα θα σταματήσει στο δοκάρι.

25' Σουτ του Τασουλή από τα όρια της περιοχής, ο Σωτηρίου θα μπλοκάρει σταθερά.

27' Καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους. Σέντρα του Κώτσιρα από δεξιά, ο Τσιλιανίδης θα πλασάρει στην κίνηση με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, ο ΟΦΗ είναι μπροστά στο σκορ 1-0 με το εύστοχο πέναλτι του Βαζ.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο. Στην ανάπαυλα αποθεώθηκαν στο "Γεντί Κουλέ" η ομάδα βόλεϊ του ΟΦΗ που πήρε την άνοδο για την πρώτη κατηγορία και η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου για την άνοδο στην Α' Εθνική.

51' Αναγκαστική η πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Κυριακίδης στη θέση του Ποτουρίδη που τραυματίστηκε.

56' Εκτέλεση φάουλ από τον Τσιλιανίδη, ο Τριανταφυλλόπουλος αφύλακτος στη μικρή περιοχή θα κάνει το σουτ, με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

59' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 1-1: Σέντρα του Ορτέγκα από αριστερά, κεφαλιά του Τσιλιανίδη θα καταλήξει στα δίχτυα για το 1-1.

61' Κίτρινη κάρτα στον Τασουλή για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Μεγιάδο.

62' Κίτρινη και στον Σάσι για σπρώξιμο στον Βαλιέντε.

66' Ο Τριανταφυλλόπουλος θα δει την κίτρινη για μαρκάρισμα στον Βαζ.

70' Δεύτερη αλλαγή από τον Χάιμε Βέρα, ο Ναμπί στη θέση του Φερέιρα.

72' Κίτρινη κάρτα στον Τσιλιανίδη.

74' Πρώτη αλλαγή για τον Αστέρα, ο Αραβίδης στη θέση του Τασουλή.

79' Σέντρα του Μπράουν από δεξιά, ο Γιακουμάκης "πιάνει" ωραία το γυριστό σουτ όμως η μπάλα περνάει άουτ.

81' Κίτρινη κάρτα για τον Αραβίδη.

82' Δεύτερη αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, ο Ρόλε στη θέση του Φερνάντεζ.

82' Εκτέλεση φάουλ από τον Αντίλ Ναμπί, ο Μπράουν κάτοχος της μπάλας στο ύψος του πέναλτι, όμως θα σουτάρει ψηλά άουτ.

86' Κίτρινη κάρτα για τον Μεγιάδο, που σταμάτησε την αντεπίθεση του Αστέρα με φάουλ.

92' Τρίτη αλλαγή για τους Αρκάδες, ο Δουβίκας στο ματς αντί του Τσιλιανίδη.

94' Ευκαιρία για τον Αστέρα, μετά την αδράνεια στην άμυνα του ΟΦΗ, ο Ρόλε αστοχεί από τη μικρή περιοχή.

Τελευταίο σφύριγμα, 1-1 το αποτέλεσμα στο "Γεντί Κουλέ".

ΟΦΗ (Χάιμε Βέρα): Σωτηρίου, Μπράουν, Ποτουρίδης (51' λ.τ. Κυριακόδης), Γιαννούλης, Κοροβέσης, Νάστος, Μεγιάδο, Βαζ, Σάσι, Φερέιρα (70' Ναμπί), Γιακουμάκης.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Αθανασιάδης, Βλάχος, Τριανταφυλλόπουλος, Βαλιέντε, Ορτέγκα, Τασούλης (74' Αραβίδης), Μουνάφο, Μπέλοκ, Κώτσιρας, Φερνάντεζ (82' Ρόλε), Τσιλιανίδης (92' Δουβίκας).