Nίκησε ο ΠΑΟΚ, προκρίθηκε η ΑΕΚ

Στα προημιτελικά του Basketball Champions League συνεχίζει η Ένωση...

Ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη επέναντι στην με 63-62, όμως η Ένωση υπερασπίστηκε το +9 του πρώτου αγώνα και προκρίθηκε στους «8» του BCL. Η "Ένωση" ναι μεν ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ στον επαναληπτικό αγώνα της φάσης των "16" του Basketball Champions League, ωστόσο προκρίθηκε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στους "8' του θεσμού και συνεχίζει την προσπάθεια να υπερασπιστεί τον τίτλο της στην διοργάνωση. Εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Μπάμπεργκ του Νίκου Ζήση.

Εν αντιθέσει με τον πρώτο αγώνα στην Θεσσαλονίκη, όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 24 πόντους διαφορά στο 8' (4-28), ο ΠΑΟΚ άρχισε σχεδόν ιδανικά τον επαναληπτικό στο ΟΑΚΑ. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πέτυχε τους πρώτους τέσσερις πόντους στο ματς, προηγήθηκε με 10-5 στο 5' και σε γενικές γραμμές υλοποίησε το πλάνο της, ελέγχοντας απόλυτα δύο πράγματα: 1) τον ρυθμό και 2) τα ριμπάουντ. Οι "μελανόλευκοι" μάζεψαν 10 ριμπάουντ παραπάνω στο πρώτο ημίχρονο (23 έναντι 13 των γηπεδούχων), ωστόσο στην επίθεση ελάχιστα πράγματα έκαναν καλά μετά το πρώτο πεντάλεπτο, με τους Χάτσερ και Γκος στο... μηδέν (και με 0/5 σουτ μαζί) επί 20 λεπτά.

Η ΑΕΚ, από την άλλη, βασιζόμενη στην εξαιρετική της άμυνα, δεν άργησε να πάρει τα ηνία στο παιχνίδι. Στο 7' προηγήθηκε για πρώτη φορά με 11-10 και από το 16' έως το 18' έτρεξε ένα σερί 9-0, ξεφεύγοντας με τη μέγιστη διαφορά της στο παιχνίδι (32-23) σε εκείνο το χρονικό σημείο. Η "Ένωση" έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα πέντε πόντων, αλλά και την απόλυτη υπεροχή σε δύο στατιστικούς τομείς που απεικόνιζαν όλο το ματς στο πρώτο ημίχρονο: 15-4 ήταν οι πόντοι από λάθη αντιπάλου, 8-0 οι αντίστοιχοι από δεύτερες ευκαιρίες. Ο ΠΑΟΚ, πάντως, δεν παραδόθηκε έτσι εύκολα.

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο οι φιλοξενούμενοι έκαναν καλή δουλειά στους τομείς των ριμπάουντ και του ρυθμού, βελτίωσαν την επιθετική λειτουργία τους και όχι μόνο προηγήθηκαν για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο (43-44 στο 28'), αλλά δημιούργησαν και διαφορά πέντε πόντων στο 31' με τρίποντο του Χάτσερ (45-50). Η ΑΕΚ δεν τον άφησε πάντως να ξεφύγει περισσότερο, ισοφάρισε το σκορ στο 37' (55-55), προηγήθηκε λίγο αργότερα (57-55 στο 38') και... έκατσε αναπαυτικά στο μαξιλαράκι του +9 (84-75) από τον πρώτο αγώνα στην Θεσσαλονίκη, κατακτώντας την πρόκριση για τους "8" του Basketball Champions League.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-14, 32-27, 45-47, 62-63.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γκρίφιν 8 (2), Χάντερ 11 (7 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 8 (0/6 τρίποντα), Ματσιούλις 10 (2), Σαντ-Ρος 3, Γιαννόπουλος 3 (1), Τζέιμς 8 (7 ριμπάουντ), Σάκοτα 6, Θίοντορ 2, Τσαλμπούρης 3 (1).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 5, Γκος 5 (1), Χάτσερ 10 (1), Τζέφερσον 11 (9 ριμπάουντ), Ζάρας 3 (1), Γκάρετ2 (6 ριμπάουντ), Κόνιαρης 4, Μαργαρίτης 10, Σχίζας 2, Τέπιτς 9 (1), Τσόχλας 2.

Πηγή: sport24.gr