ΟΦΗ-Εργοτέλης 1-1 (πέναλτι 3-4 τελικό)

Για το… εισιτήριο στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας κοντράρονται στο «Γεντί Κουλέ» ΟΦΗ και Εργοτέλης.

Στη ρεβάνς του 1-1 από το Παγκρήτιο Στάδιο, οι δύο συμπολίτες θα τα δώσουν όλα για την πρόκριση.

Ο ΟΦΗ στη μετά-Παπαδόπουλου εποχή, θα αγωνιστεί με αρκετές αλλαγές στο αρχικό σχήμα.

Από την άλλη, ο Εργοτέλης θα επιδιώξει να κάνει το παιχνίδι του, διεκδικώντας τις πιθανότητες πρόκρισης που του αναλογούν.

Μετά από 120 λεπτά, το τελικό 1-1 οδηγεί τις δύο ομάδες στη διαδικασία των πέναλτι, όπου θα κριθεί η πρόκριση στους "8".

Η διαδικασία των πέναλτι

Στην εστία μπροστά από τη θύρα 4 θα εκτελεστούν τα πέναλτι.

Σάσι στην πρώτη εκτέλεση, 1-0, παρότι ο Κατσιμήτρος απέκρουσε τη μπάλα, όμως αυτή κατέληξε στα δίχτυα.

Ιατρούδης για τον Εργοτέλη, 1-1, με εξαιρετικό "χτύπημα" από το νεαρό.

Σειρά του Ποτουρίδη, απόκρουση από τον Κατσιμήτρο και η μπάλα θα βρει στο κάθετο δοκάρι.

Ο Μπάτζιος τώρα για τον Εργοτέλη. Σουτάρει και ο Σωτηρίου αποκρούει εντυπωσιακά.

Κυριακίδης για τον ΟΦΗ, δεύτερη απόκρουση από τον Κατσιμήτρο.

Τσέλιος για τον Εργοτέλη, 1-2.

Ο Κοροβέσης από τα έντεκα βήματα για τους γηπεδούχους. 2-2, παρά την προσπάθεια του Κατσιμήτρου.

Ο Έφορντ τώρα για τους φιλοξενούμενους. Στα δίχτυα η μπάλα 2-3 για τον Εργοτέλη.

5ο πέναλτι για τον ΟΦΗ, με τον Βουό. Ο Ιβοριανός κάνει με ψυχραιμία το 3-3.

Ο Ροβίθης στο 5ο πέναλτι του Εργοτέλη. Στα δίχτυα η μπάλα, 3-4 ο Εργοτέλης και πρόκριση στους "8" του Κυπέλλου για τους "κιτρινόμαυρους".

Παρακολουθείστε την εξέλιξη του αγώνα από το neakriti.gr

Οι δύο ομάδες έκαναν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο κι όλα είναι έτοιμα για τη σέντρα.

1' Ξεκίνησε το παιχνίδι με τον Πέρσον στο εναρκτήριο λάκτισμα.

*Πρώτο τέταρτο στην αναμέτρηση, χωρίς κάποια καλή φάση μπροστά στις δύο εστίες. Ο ΟΦΗ έχει την κατοχή της μπάλας, όμως δεν έχει καταφέρει να γίνει απειλητικός, ενώ ο Εργοτέλης από την άλλη προσπαθεί να βγει στον κενό χώρο.

23' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΓΟΤΕΛΗ 0-1: Ο Γιάννης Μπουτσάκης με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Σωτηρίου για το 0-1.

30' ΑΠΟΒΟΛΗ ΚΟΥΤΣΙΑΝΙΚΟΥΛΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Ο διαιτητής Κουτσιαύτης έδειξε κίτρινη κάρτα στον Κουτσιανικούλη για αντικανονικό μαρκάρισμα. Ο παίκτης του ΟΦΗ διαμαρτυρήθηκε πολύ έντονα πηγαίνοντας πάνω στον ρέφερι της αναμέτρησης, ο οποίος του έδειξε την κόκκινη κάρτα.

35' Κίτρινη κάρτα στον Δεληγιαννίδη για μαρκάρισμα στον Ιατρούδη.

36' Κίτρινη και για τον Μπουτσάκη, για αντικανονική παρέμβαση στην προσπάθεια να ανακόψει τον Νέιρα.

42' Ευκαιρία για τον Εργοτέλη να πετύχει δεύτερο τέρμα. Οι "κιτρινόμαυροι" βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Μπουρσέλης πέρασε τη μπάλα στην περιοχή για τον Έφορντ, που πλάσαρε άουτ από διαγώνια θέση.

43' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Ο Οικονόμου τράβηξε τον Νέιρα μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής Κουτσιαύτης υπόδειξε πέναλτι. Κίτρινη κάρτα για τον αμυντικό του Εργοτέλη.

44' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 1-1: Ο Νέιρα αναλαμβάνει την εκτέλεση και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, 1-1 το αποτέλεσμα. Ο ΟΦΗ είχε την κατοχή της μπάλας, όμως ήταν ανούσιος και παρουσίασε θέματα στην συνοχή του. Δεν δημιούργησε τελικές προσπάθειες, ενώ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Κουτσιανικούλη. Ο Εργοτέλης ήταν καλά "στημένος" στο πρώτο 45λεπτο και πέρα από το προβάδισμα, είχε μια καλή ευκαιρία με τον Έφορντ. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν μια από τις λίγες στιγμές, που "πάτησαν" περιοχή και ο Νέιρα κέρδισε το πέναλτι από τον Οικονόμου.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Μία αλλαγή για κάθε ομάδα, με τον Σάσι για τον ΟΦΗ αντί του Οικονόμου Αγγ. και για τον Εργοτέλη ο Ροβίθης στη θέση του Οικονόμου Κ.

56' Σέντρα του Κοροβέση από αριστερά, ο Σάσι κάνει την κεφαλιά-πάσα για τον Χουάν Νέιρα, που είναι πολύ άστοχος μέσα από την περιοχή.

57' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Ο Σάσι γυρίζει τη μπάλα από δεξιά, ο Πέρσον κάνει κοντρόλ μέσα στην περιοχή και φάνηκε να ανατρέπεται από τον Μπουρσέλη, με τον Κουτσιαύτη να υποδεικνύει την άσπρη βούλα.

58' ΑΠΟΚΡΟΥΣΗ ΚΑΤΣΙΜΗΤΡΟΥ: Ο Νέιρα και πάλι στην εκτέλεση, σημαδεύει την δεξιά γωνία, όμως ο Κατσιμήτρος αποκρούει εντυπωσιακά.

60' Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Βουό στο ματς αντί του Πέρσον.

61' Κίτρινη κάρτα στον Μπρους για αντικανονικό μαρκάρισμα και στον Μπάτζιο για διαμαρτυρία.

63' Αλλαγή και για τον Εργοτέλη, ο Κατσούρι στη θέση του Κουατένγκ.

67' Κίτρινη κάρτα στον Σάσι για διαμαρτυρία.

68' Και ο Ροβίθης θα δεχθεί κίτρινη κάρτα για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Κοροβέση.

70' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Ο Κουτσιαύτης υποδεικνύει νέο πέναλτι για τον ΟΦΗ, για χέρι του Μπουρσέλη όπως δείχνει στους παίκτες ο διαιτητής της αναμέτρησης.

72' ΔΟΚΑΡΙ: Δεύτερο χαμένο πέναλτι για τον ΟΦΗ, με τον Ποτουρίδη που ανέλαβε την εκτέλεση να σημαδεύει το δεξί κάθετο δοκάρι!

74' Κίτρινη κάρτα στον Κατσούρι.

75' Εκτέλεση κόρνερ του Σάσι από δεξιά, ο Βουό θα κάνει την προβολή στη μικρή περιοχή, όμως είναι άστοχος.

78' Κόρνερ του Κοροβέση από δεξιά, κεφαλιά από τον Μιχόγεβιτς, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

81' "Κλείνει" τις αλλαγές του ο Εργοτέλης, με τον Προβυδάκη στη θέση του Μπουρσέλη.

88' Τελευταία αλλαγή και για τον ΟΦΗ, ο Κυριακίδης στη θέση του Δεληγιανννίδη.

91' Δυνατό σουτ του Μπουτσάκη έξω από την περιοχή, ο Σωτηρίου θα αποκρούσει.

Τέλος του 90λεπτου, 1-1 το αποτέλεσμα που οδηγεί τις δύο ομάδες στην ημίωρη παράταση.

*Ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο της παράτασης.

92' Κίτρινη κάρτα στον Λαμπάκη για αντικανονικό μαρκάρισμα.

95' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ με τον Βουό, που μετά τη σέντρα του Κοροβέση, δε μπόρεσε να σκοράρει από ευνοϊκή θέση μέσα στην περιοχή.

98' Σέντρα του Κυριακίδη από δεξιά, ο Σάσι αφύλακτος πιάνει την κεφαλιά, όμως είναι άστοχος.

105' Σουτ του Ροβίθη εκτός περιοχής.

Τέλος του πρώτου μέρους της παράτασης.

106' Ξεκίνησε το δεύτερο τέταρτο του έξτρα χρόνου.

107' Κίτρινη κάρτα στον Χουάν Νέιρα για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Προβυδάκη.

120' Τέλος και της ημίωρης παράτασης (1-1), όλα θα κριθούν στη διαδικασία των πέναλτι.

ΟΦΗ (Νίκος Καραμπετάκης): Σωτηρίου, Δεληγιαννίδης (88' Κυριακίδης), Μιχόγεβιτς, Ποτουρίδης, Κοροβέσης, Νάστος, Μεγιάδο, Οικονόμου (46' Σάσι), Νέιρα, Κουτσιανικούλης, Πέρσον (60' Βουό).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Μπουρσέλης (81' Προβυδάκης), Οικονόμου (46' Ροβίθης), Μπάτζιος, Λαμπάκης, Μπρους, Τσέλιος, Μπουτσάκης, Κουατένγκ (63' Κατσούρι), Έφορντ, Ιατρούδης.