Έχασε από τον Βούρειο στο Λίντο το Δειλινό …

Την 11η ήττα της σε ισάριθμα παιχνίδια γνώρισε η ομάδα του Γιώργου Γωνιωτάκη στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής...

To εξ΄ αναβολής παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής ανάμεσα στο Δειλινό και το Βούρειο Χίου πραγματοποιήθηκε χθες στο κλειστό του Λίντο με την ομάδα του Ηρακλείου να γνωρίζει νέα ήττα με 80-61.

Η ομάδα του Γιώργου Γωνιωτάκη μπήκε ικανοποιητικά στο παιχνίδι όμως οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Τσουρή επέβαλαν το ρυθμό τους και κατάφεραν να ολοκληρώσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 18-23. Το Δειλινό προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ και τα κατάφερε ως ένα βαθμό όμως η ομάδα της Χίου με καλάθια του Αγγελίδη πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 35-48.

Το ξεκίνημα της επανάληψης ήταν νωθρό για τους γηπεδούχους που έκαναν πέντε λεπτά να βρουν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Βούρειος που διεύρυνε την διαφορά μέχρι και 21 πόντους.

Οι όποιες προσπάθειες έγιναν στη συνέχεια και οι 15 πόντοι του Γουμενάκη δεν ήταν αρκετή να ανατρέψουν την κατάσταση στη συνέχεια και έτσι το ροζ φύλλο αγώνος πήγε στους φιλοξενούμενους που παραμένουν στο Ηράκλειο για να αντιμετωπίσουν αύριο Σάββατο (17:00), στα «Δύο Αοράκια» τον ΟΦΗ.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 35,48, 44-71, 61-80.

Δειλινό: Γουμενάκης 29 (2), Μπορμπίδης 2, Αντωνογιαννάκης, Γαϊτανάκης 2, Στεβοβιτς 4, Λεφής 8, Γρύλλης 5 (1), Εκίζογλου 2, Κυρίτσης 6, Γκουτσίδης, Σπηλιώπουλος 3.

Βούρειος Χίου: Φουντουλάκος, Σαμιώτης 4, Ανδρουλάκης 2, Σουλίακας 14 (1), Αγγελίδης 16, Καραφαντής 1, Τσουρής 11 (10, ΚουΪμτζής 2, Τρόβας 13 (1), Σουλινάρης 8, Κωνσταντινάκης 9 (1).