Θριαμβευτική πρόκριση για τον Εργοτέλη, νίκη με 3-2 κόντρα στον Άρη

Ο Εργοτέλης πήρε μεγάλη νίκη-πρόκριση επί του Άρη σήμερα στο Παγκρήτιο Στάδιο.

Η ομάδα του Ηρακλείου επικράτησε 3-2 και «τσέκαρε» το… εισιτήριο για τους «16», ρίχνοντας στο… καναβάτσο τους Θεσσαλονικείς.

Το συγκρότημα του Νίκκι Παπαβασιλείου προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο και πάτησε το… γκάζι στις αρχές της επανάληψης φτάνοντας το σκορ στο 3-0.

Ο Μπουρσέλης είχε δώσει το προβάδισμα στο 42’, ενώ οι Ιατρούδης και Έφορντ βρήκαν δίχτυα μέσα σε ένα τρίλεπτο (50’ και 53’).

Οι φιλοξενούμενοι ξαναμπήκαν στο ματς ένα λεπτό αργότερα, μειώνοντας με τον Ντιγκινί σε 3-1. Στη συνέχεια πίεσαν και έφτασαν στο 3-2 με εύστοχο πέναλτι ξανά από τον Ντιγκινί στο 74’.

Ο Εργοτέλης αμύνθηκε σθεναρά στο τελευταίο τέταρτο και κατάφερε να κρατήσει την πολύτιμη νίκη-πρόκριση.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Κοζορώνης, Γιακούμπου, Οικονόμου, Μπάτζιος, Μπουρσέλης (69’ Καπνίδης), Μπρους, Τσέλιος, Ιατρούδης (83’ Μαζουλουξής), Έφορντ, Κατσούρι (46’ Μπουτσάκης).

ΑΡΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Καντιμοίρης, Μπάσα (54’ Σιώπης), Ντιγκινί, Μαρτίνες (47’ Γκαρσία), Μπρούνο Γκάμα, Γιουνές, Ματίγια, Τζανακάκης, Μενέντεθ, Βέλεθ (41’ λ.τρ. Δεληζήσης), Μάβραϊ.