Σοβαρός και πρώτος στον όμιλο ο ΟΦΗ, μετά το διπλό στην Κέρκυρα (0-3)

Οι ποδοσφαιριστές του ΟΦΗ δεν πτοήθηκαν από τον τραγικό αγωνιστικό χώρο στην Κέρκυρα και επικράτησαν 0-3 της τοπικής ομάδας για την 3η αγωνιστική του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα του Ηρακλείου κατέκτησε την πρώτη θέση στον 7ο όμιλο, χάρη στην σοβαρότητα και τη διάθεση που έδειξε στη σημερινή αναμέτρηση.

Ο Νίκος Παπαδόπουλος προχώρησε σε πολλές αλλαγές, όμως αυτό δεν επηρέασε τη συνοχή της ομάδας του.

Οι Κρητικοί έβαλαν από νωρίς τις… βάσεις για τη νίκη, με τα γκολ των Κοιλιάρα (8’) και Ντίνα (13’), ενώ συνολικά στο ματς είχαν πολλές τελικές προσπάθειες. Ο Βουό στο 84’ διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Επίσης, πολύ σημαντικό είναι ότι δεν υπήρξε κάποιος τραυματισμός σε ένα γήπεδο… χωράφι.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Νίκη Βόλου πήρε τη νίκη γοήτρου επί της Ξάνθης με 1-0.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Δημήτρης Σπανός): Αθανασόπουλος, Σανδραβέλης (71' Σπίνουλας), Βέρτζος, Γεωργακόπουλος, Αναστασίου, Μότα, Θεοδωράκης, Βίλα (80' Τουράμ), Νίκιτς, Ινάσιο (80' Σιατραβάνης), Μίσκου.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): : Σωτηρίου, Αργυρόπουλος, Μιχόγεβιτς, Ποτουρίδης (65' Κομεσίδης), Κοιλιάρας, Νάστος, Οικονόμου, Ντίνας (75' Νοικοκυράκης), Κουτσιανικούλης, Σάσι, Βουό (85' Καλαϊτζάκης).

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.ΟΦΗ         7

2.Ξάνθη       4

3.Κέρκυρα   3

4.Νίκη Β.      3

Το «φιλμ» του αγώνα

1' Ξεκίνησε το παιχνίδι στην Κέρκυρα.

8' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 0-1: Καταπληκτικό μακρινό σουτ του Κοιλιάρα και ο ΟΦΗ ανοίγει το σκορ 0-1.

13' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 0-2: Ο Ντίνας πλάσαρε σε κενή εστία μετά από πλασέ του Κουτσιανικούλη και επέμβαση του γκολκίπερ της Κέρκυρας, πετυχαίνοντας το 0-2.

20' Επιθετική προσπάθεια για τους γηπεδούχους με τον Μίσκου, όμως ο Σωτηρίου είναι σε ετοιμότητα.

22' Καλό σουτ από τον Κουτσιανικούλη, ο Αθανασόπουλος μπλόκαρε τη μπάλα.

27' Κάθετη πάσα του Βουό για τον Σάσι, που βγαίνει τετ-α-τετ με τον Αθανασόπουλο, ο οποίος αποκρούει σε κόρνερ.

39' Κεφαλιά του Βίλα από το ύψος του πέναλτι, θα μπλοκάρει εύκολα τη μπάλα ο Σωτηρίου.

42' Ζητάνε πέναλτι οι παίκτες του ΟΦΗ για χέρι του Βέρτζου μέσα στην περιοχή.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, 0-2 μπροστά στο σκορ ο ΟΦΗ.

46' Έναρξη για το δεύτερο 45λεπτο.

52' Δυνατό σουτ του Βουό στην κίνηση μέσα από την περιοχή, η μπάλα θα περάσει εκτός εστίας.

55' Ο Κουτσιανικούλης επαναφέρει τη μπάλα με κεφαλιά στην μεγάλη περιοχή, ο Βουό μόνος απέναντι στον Αθανασόπουλο θα πλασάρει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

57' Γρήγορη ανάπτυξη από τους παίκτες του ΟΦΗ, ο Ντίνας από δεξιά θα γυρίσει τη μπάλα στην μικρή περιοχή, όμως ο Σάσι δε μπορεί να βρεθεί στην πορεία της και να σκοράρει.

61' Νέα ευκαιρία για την ομάδα του Ηρακλείου. Σέντρα του Κουτσιανικούλη από αριστέρα, πλασέ του Σάσι από τη μικρή περιοχή, αλλά δε θα βρει στόχο.

63' Εκτέλεση φάουλ του Μότα λίγο έξω από την περιοχή, ο Σωτηρίου θα μπλοκάρει σταθερά.

65' Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Κομεσίδης στη θέση του Ποτουρίδη.

71' Αλλαγή και για τους γηπεδούχους, με τον Σπίνουλα αντί του Σανδραβέλη.

75' Δεύτερη κίνηση από τον Παπαδόπουλο, ο νεαρός Νοικοκυράκης περνάει στο ματς αντί του Ντίνα.

79' Κίτρινη κάρτα στον Ινάσιο.

80' Διπλή αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Σιατραβάνης στη θέση του Ινάσιο και ο Τουράμ αντί του Βίλα.

81' Κεφαλιά του Μότα από τη μικρή περιοχή μετά από σέντρα του Τουράμ, η μπάλα θα περάσει άουτ.

83' Σουτ του Μότα από το ύψος του πέναλτι, ο Σωτηρίου με εντυπωσιακή απόκρουση θα παραχωρήσει κόρνερ.

84' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 0-3: Γρήγορη αντεπίθεση των Κρητικών, ο Νοικοκυράκης κάνει τη σέντρα από δεξιά, κεφαλιά-πάσα από τον Μιχόγεβιτς και ο Βουό με πλασέ κάνει εύκολα το 0-3.

85' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον ΟΦΗ, με τον Καλαϊτζάκη να αντικαθιστά τον Βουό.

92' Καλή ευκαιρία για τον Βαγγέλη Νοικοκυράκη, με το πλασέ του μέσα από την περιοχή να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Τέλος του αγώνα, νίκη για τον ΟΦΗ που τερματίζει πρώτος στον 7ο όμιλο.