Πρωταθλητής κόσμου ο Πολυχρονίδης στο Μπότσια

Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης απέδειξε και στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα τη δυναμική του στο Μπότσια στην κατηγορία BC3 κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο.

Ο Έλληνας αθλητής ταξίδεψε στο Λίβερπουλ ως το φαβορί για το χρυσό μετάλλιο και κατάφερε να πιστοποιήσει τον τίτλο του. Ο κάτοχος τεσσάρων μεταλλίων σε Παραολυμπιακούς Αγώνες (Πεκίνο, Λονδίνο, Ρίο), με Sports Assistant την Κατερίνα Πατρώνη, στον τελικό του ατομικού, νίκησε 6-5 τον Νοτιοκορεάτη Βον-Χο Γεόνγκ και κατέκτησε πανηγυρικά την πρώτη θέση.

Ο Πολυχρονίδης, που είναι Νο-1 στην παγκόσμια κατάταξη της κατηγορίας ΒC3, προκρίθηκε στον τελικό μετά τη νίκη 8-0 επί του Αυστραλού Ντάνιελ Μίκελ στα ημιτελικά.

Στην ίδια κατηγορία, η Άννα Ντέντα ήταν 10η, ενώ στην BC1, οι Χρήστος Κυπριώτης και Παναγιώτης Σουλάνης κατέλαβαν την 9η και 14η θέση αντίστοιχα.