Αθλητισμός

Με αρκετούς… Κρητικούς η Εθνική στίβου στο Ευρωπαϊκό του Βερολίνου

Με 15 άνδρες και 22 γυναίκες θα ταξιδέψει η Εθνική μας ομάδα στίβου ανδρών-γυναικών στο Βερολίνου ενόψει του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που θα διεξαχθεί 7-12 Αυγούστου.

Ο ΣΕΓΑΣ ανακοίνωσε σήμερα την αποστολή, στην οποία βρίσκεται τελικά και η Ειρήνη Βασιλείου, η οποία ξεπέρασε τον τραυματισμό της, έτρεξε στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Νέων άνευ συναγωνισμού και έδειξε έτοιμη να επιστρέψει δυναμικά. Η πρωταθλήτρια της ΓΕΗ θα αγωνιστεί τόσο στα 400μ. όσο και στα 4Χ400μ.

Στην αποστολή βρίσκονται αρκετοί εκπρόσωποι της Κρήτης και συγκεκριμένα, ο Λυκούργος Τσάκωνας που θα αγωνιστεί στα 200μ. (έχει πιάσει το όριο και στα 100μ., όμως δε θα αγωνιστεί) και στη σκυτάλη 4Χ100μ., η Μαρία Μπελιμπασάκη θα αγωνιστεί στα 400μ. (έχει πιάσει το όριο και στα 200μ., όμως δε θα αγωνιστεί) και στις σκυτάλες 4Χ100μ. και 4Χ400μ., ο Γιάννης Νυφαντόπουλος στα 100μ. και στη σκυτάλη 4Χ100μ., ο Μιχάκης Αναστασάκης στη σφυροβολία και η Άννα Βασιλείου στα 4Χ400μ.

Όπως έκανε γνωστό η Ομοσπονδία, «ενόψει των αλλαγών στις διαδικασίες πρόκρισης στα Παγκόσμια και Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα και δεδομένο του ότι βρισκόμαστε σε ένα μεταβατικό στάδιο αποφάσισε να μην ισχύσουν τα όρια και οι προϋποθέσεις, που έθεσε ο ΣΕΓΑΣ για το πρωτάθλημα αυτό, αλλά να ισχύσουν τα όρια και οι προϋποθέσεις της ΕΑΑ, με την προϋπόθεση, όμως, ότι όλοι οι αθλητές θα έχουν επιβεβαιώσει με τις επιδόσεις τους, ότι βρίσκονται σε καλή αγωνιστική κατάσταση». 

Την αποστολή αποτελούν οι εξής αθλητές και αθλήτριες:

Άνδρες

100 μ.: Γιάννης Νυφαντόπουλος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)

200 μ.: Λυκούργος Τσάκωνας (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Παναγιώτης Τριβυζάς (ΟΣΦΠ)

110 μ. εμπ.: Κώστας Δουβαλίδης (ΣΚΑ Δράμας)

Υψος: Κώστας Μπανιώτης (Ολυμπιάδα Κομοτηνής)

Επι κοντώ: Κώστας Φιλιππίδης (ΠΓΣ)

Μήκος: Μίλτος Τεντόγλου (ΓΕ Γρεβενών)

Τριπλούν: Δημήτρης Τσιάμης (ΟΣΦΠ)

Σφαιροβολία: Νικόλας Σκαρβέλης (ΓΣ Τρικάλων)

Σφυροβολία: Μιχάλης Αναστασάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)

Μαραθώνιος: Κώστας Γκελαούζος (ΠΑΟ), Δήμος Μαγγίνας (ΑΟ Μυκόνου), Παναγιώτης Καραϊσκος (ΠΓΣ)

20χλμ. βάδην: Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (ΑΟ Μυκόνου)

4Χ100 μ.: Λυκούργος Τσάκωνας, Κώστας Δουβαλίδης, Γιάννης Νυφαντόπουλος, Πάνος Τριβυζάς, Μάκης Στεργιούλης (Παναξιακός)

 

Γυναίκες

100 μ.: Ραφαέλα Σπανουδάκη (ΓΣ Ηλιούπολης)

400 μ.: Μαρία Μπελιμπασάκη (Παναξιακός ΑΟ), Ειρήνη Βασιλείου (ΓΕΗ), Δέσποινα Μουρτά (Ολυμπιάδα Πάτρας).

100 μ. εμπ.: Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΓΣ Κηφισιάς)

Επί κοντώ: Κατερίνα Στεφανίδη (ΑΟ Φιλοθέης), Νικόλ Κυριακοπούλου (ΑΓΕΣ Κάμειρος), Ελένη Πόλακ (ΑΟ Μεγάρων)

Μήκος: Λίλη Αλεξούλη (Πελασγός Λάρισας)

Τριπλούν: Βούλα Παπαχρήστου (ΑΕΚ)

Δισκοβολία: Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (ΓΣ Κερατέας)

Σφυροβολία: Σταματία Σκαρβέλη (ΓΣ Τρικάλων)

Ακοντισμός: Σοφία Υφαντίδου (ΜΕΑΣ Τρίτων)

Μαραθώνιος: Γκλόρια Πριβιλέτζιο (ΓΣ Γλυφάδας), Ράνια Ρεμπούλη (ΑΓΕΣ Κάμειρος), Σόνια Τσεκίνη (ΦΣ Αργους Ορεστικού)

20χμλ. Βάδην: Αντιγόνη Ντρισμπιώτη ( Φωκιανός Καρδίτσας)

4X100 μ.: Μαρία Μπελιμπασάκη, Ελισάβετ Πεσιρίδου, Ραφαέλα Σπανουδάκη, Γρηγορία Κεραμιδά (ΑΣΣ Ηρακλής), Κορίνα Πολίτη (ΓΣ Χαϊδαρίου)

4Χ400 μ.:Μαρία Μπελιμπασάκη, Ειρήνη Βασιλείου, Δέσποινα Μουρτά, Αννα Βασιλείου, Ευαγγελία Ζυγόρη (ΓΣ Γλυφάδας), Ελπίδα Καρκαλάτου (ΣΔΥ Αργολίδας)

Σχόλια