Αθλητισμός

Το πρόγραμμα των ελληνικών ομάδων στο Basketball Champions League

O ΠΑΟΚ, η ΑΕΚ και ο Προμηθέας έμαθαν το ακριβές πρόγραμμα των αναμετρήσεων τους στο Basketball Champions League της νέας αγωνιστικής περιόδου, ενώ ορίστηκαν και οι ημερομηνίες διεξαγωγής των παιχνιδιών του Άρη στη προκριματική φάση της διοργάνωσης.

Ο Άρης στις 20 Σεπτεμβρίου θα αντιμετωπίσει στην Γεωργία την Ντιναμό Τιφλίδας και δύο ημέρες μετά θα την υποδεχθεί στο Αλεξάνδρειο. Αν προκριθεί στη β' φάση των προκριματικών, θα αντιμετωπίσει στις 25 Σεπτεμβρίου εκτός έδρας μία εκ των Πόρτο και Νίζνι, ενώ το δεύτερο παιχνίδι θα γίνει τρεις ημέρες αργότερα στη Θεσσαλονίκη. Τέλος, αν ο Αρης προκριθεί στον τρίτο προκριματικό γύρο, τα παιχνίδια με την Παρντούμπιτσε θα γίνουν στις 1/10 και 4/10 (το πρώτο στην Θεσσαλονίκη).

Το ακριβές πρόγραμμα του ΠΑΟΚ, της ΑΕΚ και του Προμηθέα:

1η αγωνιστική (9-10/10)
Βενέτσια - ΠΑΟΚ (9/10, 21:30), ΑΕΚ - Χάποελ Ιερουσαλήμ (10/10, 19:30), Οστάνδη - Προμηθέας (10/10, 21:30)

2η αγωνιστική (16-17/10)
ΠΑΟΚ - Βόννη (16/10, 19:30), Νίμπουρκ - ΑΕΚ (16/10, 19:30), Προμηθέας -Ολίμπια Λουμπλιάνα (17/10, 19:30)

3η αγωνιστική (23-24/10)
Χάποελ Χολόν - ΠΑΟΚ (23/10, 19:45), ΑΕΚ - Μπάμπεργκ (24/10, 19:30), Νικητής 24 - Προμηθέας (24/10, δεν έχει οριστεί ώρα).

4η αγωνιστική (30-31/10)
ΠΑΟΚ - Νικητής 20 (30/10, 19:30), Ντιζόν - ΑΕΚ (20/10, 21:30 ), Προμηθέας - Μπεσίκτας (31/10, 19:30)

5η αγωνιστική (6-7/11)
Οπάβα - ΠΑΟΚ (6/11, 19:30), ΑΕΚ - Φουενλαμπράδα (7/11, 19:30), Στρασμπούρ - Προμηθέας (7/11, 21:30)

6η αγωνιστική (13-14/11)
ΠΑΟΚ - Νικητής 24 (14/11, 19:30), ΑΕΚ - Λιετκαμπέλις (13/11, 19:30), Νεπτούνας - Προμηθέας (13/11, 19:00)

7η αγωνιστική (20-21/11)
Τενερίφη - ΠΑΟΚ (21/11, 21:30), Νικητής 13 - ΑΕΚ (20/11, δεν έχει ορστεί ώρα), Προμηθέας - Βίρτους Μπολόνια (21/11, 19:30)

8η αγωνιστική (11-12/12)
ΠΑΟΚ - Βενέτσια (12/11, 19:30), Χάποελ Ιερουσαλήμ - ΑΕΚ (11/12, 19:45), Προμηθέας - Οστάνδη (11/12, 19:30)

9η αγωνιστική (18-19/12)
Βόννη - ΠΑΟΚ (18/12, 21:00), ΑΕΚ - Νίμπουρκ (19/12, 19:30), Ολίμπια Λουμπλιάνα - Προμηθέας (18/12, 19:30)

10η αγωνιστική (8-9/1)
ΠΑΟΚ - Χάποελ Χολόν (8/1, 19:30), Μπάμπεργκ - ΑΕΚ (8/1, 21:00), Προμηθέας - Νικητής 24 (9/1, 19:30)

11η αγωνιστική (15-16/1)
Νικητής 20 - ΠΑΟΚ (16/1, δεν έχει οριστεί ώρα), ΑΕΚ - Ντιζόν (19/1, 19:30), Μπεσίκτας - Προμηθέας (18/1, 19:00)

12η αγωνιστική (22-23/1)
ΠΑΟΚ - Οπάβα (23/1, 19:30), Φουενλαμπράδα - ΑΕΚ (23/1, 21:30), Προμηθέας - Στρασμπούρ (22/1, 19:30).

13η αγωνιστική (29-30/1)
Νικητής 19 - ΠΑΟΚ (30/1, δεν έχει οριστεί ώρα), Λιετκαμπέλις - ΑΕΚ (29/1, 19:00), Προμηθέας - Νεπτούνας (30/1, 19:30)

14η αγωνιστική (5-6/2)
ΠΑΟΚ - Τενερίφη (5/2, 21:30), ΑΕΚ - Νικητής 13 (6/2, 21:30), Βίρτους Μπολόνια - Προμηθέας (6/2, 19:30).

* Νικητής 13 = Καντού ή Ζολνόκι ή ΑΕΚ Λάρνακας ή Αμβέρσα
*Νικητής 19 = Πρίστινα ή Χρόνινχεν ή Φρίμπουργκ ή Σαράτοφ ή Σακάρια
* Νικητής 20 = Σιαουλιάι ή Λουκόιλ ή Κάρχου ή Οραντέα ή Ναντέρ
* Νικητής 24 = Τόρουν ή Τσμόκι Μίνσκ ή Νόρκεπινγκ ή Εστουδιάντες ή Μπαϊρόιτ

Πηγή: sport24.gr 

Σχόλια