Αποκλείστηκε από την οκτάδα η Εθνική νέων ανδρών

Εκτός οκτάδας έμεινε η Εθνική μας ομάδα νέων ανδρών στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα μπάσκετ Κ20 καθώς ηττήθηκε με 70-76 από την Ιταλία στο νοκ άουτ παιχνίδι της φάσης των «16». Έτσι, θ’ αγωνιστεί για τις θέσεις 9-16 και θα αντιμετωπίσει αύριο Πέμπτη στις 16:45 τη Μεγάλη Βρετανία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν ανταγωνιστικό ως τα μέσα της 2ης περιόδου με το σκορ να είναι 31-31 στο 17’:25’’. Μ’ ένα 10-0 σερί, όμως οι Ιταλοί ξέφυγαν με 41-31, ενώ προηγήθηκαν και με 11 πόντους (45-34) στο ξεκίνημα της 3ης περίοδου.

Οι διεθνείς μας δεν εγκατέλειψαν την προσπάθεια και μ’ ένα σερί 0-8 μείωσαν σε 45-42 στο 25’:50’’. Το ξέσπασμα δεν είχε ανάλογη συνέχεια, οι Ιταλοί έφτασαν στο 51-43 (27’). Ο Αγραβάνης με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα μείωσε (51-47, 29’), αλλά οι διαιτητές έδωσαν φάουλ σε σουτ τριών πόντων και τεχνική ποινή στον ελληνικό πάγκο (54-47), πριν ο Μωραϊτης γράψει το 54-50 με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος.

Το σκηνικό έμεινε ίδιο και στην 4η περίοδο με τους Ιταλούς να ξεφεύγουν και τους διεθνείς μας να μειώνουν. Η ελληνική ομάδα έδειξε ότι μπορούσε να κάνει την έκπληξη όταν με τους Χριστίδη και Παπαδάκη ισοφάρισε σε 70-70 50’’ πριν το φινάλε. Ο Μετσανότε σκόραρε, όμως στα 35’’ και ακολούθησαν βιαστικά τρίποντα από την Ελλάδα με αποτέλεσμα οι Ιταλοί να φτάσουν στη νίκη έχοντας 6/6 βολές στο φινάλε.

Διαιτητές: Κοζλόφσκις (Λετονία), Ντοντς (Μ. Βρετανία), Νίνκοβιτς (Σερβία).

Δεκάλεπτα: 21-16, 41-33, 54-50, 76-70.

Ιταλία (Ντάλμασον): Μπουκαρέλι 10, Μετσανότε 8, Μορέτι 15, Οξίλια 16, Σιμιόνι, Αντέλι 7, Μπέρτι, Καρούζο 8, Ντενέγκρι, Ντιένγκ, Λεβέρ 12, Παγιόλα.

Ελλάδα (Καστρίτης): Χρηστίδης 11, Καμπερίδης, Λούντζης 14, Παπαδάκης 7, Τάταρης 3, Αγραβάνης 8, Καλαϊτζάκης Π. 5, Καλαϊτζάκης Γ. 3,Κουρέπης 7, Μωραϊτης 12.