Αθλητισμός

Δυνατή η αποστολή της Ελλάδας στο Βαλκανικό στίβου  

Ο ΣΕΓΑΣ ανακοίνωσε την αποστολή της Ελλάδας ενόψει του Βαλκανικού πρωταθλήματος, το οποίο θα διεξαχθεί το διήμερο 20-21 Ιουλίου στη Στάρα Ζαγόρα.

Η αποστολή μας θα είναι ιδιαίτερα δυνατή, δεδομένο του ότι μετέχουν σε αυτήν αθλητές και αθλήτριες που είναι φαβορί για διάκριση και στο Βερολίνο, όπως ο Μίλτος Τεντόγλου, η Βούλα Παπαχρήστου και ο Κώστας Δουβαλίδης, αλλά και πολλοί από αυτούς που έχουν ήδη πετύχει το όριο για το κορυφαίο γεγονός της σεζόν, όπως οι Σπανουδάκη, Πεσιρίδου, Αναστασάκης και Σκαρβέλη. Απούσα θα είναι τελικά η Μαρία Μπελιμπασάκη, η οποία αποφάσισε να μείνει εκτός αποστολής, ενώ την Κρήτη, πέραν του Αναστασάκη θα εκπροσωπήσουν η Άννα Βασιλείου, Κατερίνα Σαρρή και Γιάννης Νυφαντόπουλος.

Αναλυτικά, η αποστολή της Ελλάδας:

Άνδρες

100 μ.: Γιάννης Νυφαντόπουλος (Ελυθέριος Βενιζέλος), Γιάννης Βοσκοπουλος (Δρομέας Βάρης)

200 μ.: Παναγιώτης Τριβυζάς (ΟΣΦΠ)

400 μ.: Μιχάλης Παππάς (ΕΚΑ Δωδώνη)

1.500 μ.: Ανδρέας Δημητράκης (Παναξιακός)

110 μ. εμπ.: Κώστας Δουβαλίδης (ΣΚΑ Δράμας)

400 μ. εμπ.: Άρης Δρίτσας (ΟΣΦΠ)

Ύψος: Κώστας Μπανιώτης (Ολυμπιάδα Κομοτηνής)

Επί κοντώ: Θοδωρής Χρυσανθόπουλος (Πανιώνιος)

Μήκος: Μίλτος Τεντόγλου (ΓΕ Γρεβενών)

Τριπλούν: Δημήτρης Τσιάμης (ΟΣΦΠ)

Σφαιροβολία: Νικόλας Σκαρβέλης (ΓΣ Τρικάλων)

Σφυροβολία: Μιχάλης Αναστασάκης (Ελευθέριος Βενιζέλος)

4Χ100 μ.: Νυφαντόπουλος, Τριβυζάς, Στεργιούλης, Δουβαλίδης, Βοσκόπουλος

10αθλο: Σπυριδωνίδης (ΠΑΟΚ)

 

Γυναίκες

100 μ.: Σπανουδάκη (ΓΣ Ηλιούπολης), Σαρρή (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)

200 μ.: Πολίτη (ΓΣ Χαιδαρίου), Κεραμιδά (ΑΣΣ Ηρακλής)

400 μ.: Μουρτά (Ολυμπιάδα Πάτρας), Ζυγόρη (ΓΣ Γλυφάδας)

800 μ.: Γιαννοπούλου (ΓΣ Κηφισιάς)

100 μ. εμπ.: Πεσιρίδου (ΓΣ Κηφισιάς)

Ύψος: Γκούσιν (ΓΣ Κηφισιάς), Ζάκκα (ΑΟ Φιλοθέης)

Επί κοντώ: Βαγενά (ΓΣ Κηφισιάς)

Μήκος: Αλεξούλη (Πελασγός), Κουτσαλιάρη (ΓΕ Γρεβενών)

Τριπλούν: Παπαχρήστου (ΑΕΚ)

Σφαιροβολία: Σκαρβέλη (ΓΣ Τρικάλων)

Δισκοβολία: Αναγνωστοπούλου (ΓΣ Κερατέας)

Ακοντισμός: Υφαντίδου (ΜΕΑΣ Τρίτων)

Σφυροβολία: Σκαρβέλη (ΓΣ Τρικάλων)

4Χ100 μ.: Σπανουδάκη, Πεσιρίδου, Πολίτη, Κεραμιδά, Σαρρή

4Χ400 μ.: Μουρτά, Ζυγόρη, Καρκαλάτου, Βασιλείου Άννα, Γιαννοπούλου

7αθλο: Υφαντίδου (ΜΕΑΣ Τρίτων)

Σχόλια