Φετινό ατομικό ρεκόρ και 11η θέση για τον Γιώργο Τζατζιμάκη στο Παγκόσμιο

Ξεπέρασε τον εαυτό του ο Γιώργος Τζατζιμάκης στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου Κ20 που διεξάγεται στο Τάμπερε.

Ο αθλητής του Ελευθέριου Βενιζέλου έκανε πολύ καλή κούρσα στον τελικό των 10.000μ. βάδην σημειώνοντας ατομικό ρεκόρ. Πιο συγκεκριμένα έφηβος Χανιώτης αθλητής τερμάτισε στην 11η θέση σε 42.03.85 και βρέθηκε πιο κοντά από κάθε άλλη φορά στο φράγμα των 42.00.

Αξίζει να σημειωθεί ότι έγινε μεγάλη μάχη για την πρωτιά καθώς ο νικητής κρίθηκε στο φώτο φίνις καθώς ο Γιάο Ζάνγκ (Κίνα) και ο Νταβίντ Χουρτάντο τερμάτισαν μαζί σε 40.32.06. Τελικά το χρυσό μετάλλιο πήγε στον πρώτο. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Τζατζιμάκης ταξίδεψε στο Τάμπερε με 42.48.83, επίδοση που είχε σημειώσει το 2017 και ήταν ο δεύτερος Ευρωπαίος της σημερινής κούρσας.