Πρώτη νίκη για την Εθνική νέων γυναικών στο Ευρωπαϊκό

Έσπασε το ρόδι για την Εθνική μας ομάδα νέων γυναικών στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Β’ κατηγορίας καθώς πέτυχε την 1η της νίκη στο τουρνουά της Ρουμανίας επικρατώντας με 76-72 της Ισλανδίας κι έτσι αύριο θα αγωνιστεί για την 9η θέση απέναντι στη Μεγάλη Βρετανία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 27-9 στο 6’:30’’, ενώ με καλάθι της Ρένιας Καρλάφτη βρέθηκε και στο +22 (41-19) στη 2η περίοδο. Η Ισλανδία, στη συνέχεια, πίεσε την Εθνική και με επιμέρους 3-13 μείωσε σε 44-32 στο ημίχρονο.

Η «γαλανόλευκη» ξέφυγε και πάλι στην 3η περίοδο (55-36), όμως στο τελευταίο 15λεπτο έχασε τη συγκέντρωσή της και επέτρεψε στις Ισλανδές να μειώσουν, ενώ κατάφεραν ακόμα και να πάρουν τα ηνία με 62-63 στο 33’.30’’. Έκτοτε το ματς ήταν ντέρμπι, όμως στο φινάλε η τύχη ήταν με το μέρος της Ελλάδας. Η Έλενα Τσινέκε με τρίποντο 57 δευτερόλεπτα από το τέλος έκανε το 73-71 και στα 21 δευτερόλεπτα η Στούπα το 75-72. Το τελικό 76-72 διαμόρφωσε με μια βολή η Νίκη Σαπαλίδου.

Τα δεκάλεπτα: 14-31, 32-44, 49-60, 72-76.

ΙΣΛΑΝΔΙΑ (Τζόνσον): Αγκούτσντοτιρ 20, Μπεργκσεϊντοτίρ 6(1), Γκαρνταρσντίρ 10, Γκουναρσντοτίρ 11(2), Καρλσντοτίρ 4, Εϊναρσντοτίρ 7(1), Γκισλαντοτίρ 6(2), Λαρουσντοτίρ, Σιγκουρνταρντοτίρ Β. 8(2), Σιγκουρνταρντοτίρ Κ.

ΕΛΛΑΔΑ (Καφαντάρη): Καρακούλα 4, Σαπαλίδου 3, Στούπα 8, Τσινέκα Κ. 4, Τσινέκε Ε.12(2), Δανδουλάκη 6, Γεροστεργίου 2, Καλάφτη 18(3), Κοίλια, Τζιότζιου 7, Βιντσιλαίου 12.