Νέα ήττα για την Εθνική νέων γυναικών

Χωρίς νίκη συνεχίζει η Εθνική μας ομάδα νέων γυναικών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (B’ Κατηγορίας) που διεξάγεται στην Οράντεα της Ρουμανίας. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα γύρισε από το -23, όμως τελικά ηττήθηκε με 75-71 από τη Λιθουανία.

Η Εθνική που αγωνίστηκε χωρίς την Κατερίνα Τσινέκε, η οποία υποφέρει από γαστρεντερίτιδα  (δεν θα παίξει ούτε αύριο), μπήκε δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε με 6-0 και 11-8, με τη Λιθουανία στη συνέχεια να βρίσκει λύσεις και να βρεθεί  μπροστά με 17-15 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Με το ξεκίνημα της 2ης περιόδου η Ελλάδα ισοφάρισε σε 17-17, αλλά η αντίπαλος έτρεξε ένα σερί 13-2 κάνοντας το 30-19 στο 15. Η Εθνική μείωσε σε 30-23 με την διαφορά να ανοίγει και πάλι και να γίνεται το 41-23 (18.10). Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου η ψαλίδα στο σκορ πήγε στο +23 (52-29) για να ξεκινήσει η Εθνική τη μεγάλη αντεπίθεση.

Με πίεση στην άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά και στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου έφερε το ματς στο -7 (60-53). Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην 4η περίοδο με την Κατσαμούρη ισοφαρίζει σε 61-61 με τρίποντο (31.30) και λίγο αργότερα η Βιντσιλαίου έδωσε το προβάδισμα στην Ελλάδα (65-63 στο 33.30).

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, αλλά στο τέλος η Λιθουανία εκμεταλλεύτηκε κάποια λάθη της Εθνικής φτάνοντας στη νίκη με 75-71.  Η Εθνική Νέων Γυναικών που έχει πάει στη Ρουμανία με πολλές απουσίες θα αντιμετωπίσει αύριο (15.00) τη Μεγάλη Βρετανία.

Δεκάλεπτα: 15-17, 26-43, 53-60, 71-75

ΕΛΛΑΔΑ (Καφαντάρη): Δανδουλάκη 10, Γεροστεργίου 9, Καρλάφτη 13(2), Τσινέκε Ε. 16(3), Βιντσιλαίου 15, Καρακούλα 2, Κατσαμούρη 6(1), Κοίλια, Σαπαλίδου, Τζιότζιου.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Ζενεβίτσιους): Γιουρκιτε 17(3), Κνιζάιτε 11, Μεσκονίτε 12, Πετρενάιτε 12, Σακεβικιούιτε 15, Γκουντελιονίτε 4, Κακτάιτε,  Σεγκζντάιτε 4, Στιμαϊτιτε