Διπλασίασε τις νίκες του ο ΟΑΧ στο Πανελλήνιο κορασίδων

Τη δεύτερη νίκη του στην τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος μπάσκετ κορασίδων πέτυχε σήμερα ο ΟΑΧ.

Οι Χανιώτισσες επικράτησαν με 50-39 του Έσπερου Πάτρας στο τουρνουά που φιλοξενείται στο Τσοτύλι.

Το πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν να σκοράρουν και έτσι τα Χανιά βρέθηκαν να προηγούνται με 11-6. Το σκορ κινήθηκε σε χαμηλά επίπεδα και στη δεύτερη περίοδο, με τον Έσπερο να βελτιώνει την επαφή του με το καλάθι, αλλά τα Χανιά να προηγούνται με 20-16.

Ο Έσπερος βρέθηκε να είναι πίσω στο σκορ 32-22 στο τρίτο δεκάλεπτο όμως στη συνέχεια «ξύπνησε» επιθετικά και κατάφερε να μειώσει σε 34-31 λίγο πριν το τέλος της περιόδου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε από την αρχή στην τέταρτη περίοδο όταν οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες 35-35, 6΄28΄΄πριν από το τέλος. Όμως τα Χανιά με επί μέρους σκορ 11-1 προηγήθηκαν με 46-36 και κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά μέχρι το τέλος του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 11-6, 20-16, 35-31, 50-39.

Διαιτητές: Κατωτικίδης, Λυγούρας.

ΟΑ Χανίων (Κασικτσόγλου): Τσώνη 6 (2), Δερμιτζάκη 21 (1), Δρικάκη 2, Χαιρετάκη, Βασιλογιαννάκη 6 (1), Παπαδάκη 2, Δασκουλίδου 12 (2), Σκουμπάκη 1.

Εσπερος Πάτρας (Πέτροβιτς): Νάτσκου 13 (2), Μπαλάση 5, Τζελέπη, Γιαννοπούλου 2 (10ρ.), Μπούσια, Μιχαηλίδου Κ. 12 (3), Μιχαηλίδου Ε. 7 (1).