Αθλητισμός

Αρκετές συμμετοχές και καλές επιδόσεις στα «31α Κνώσεια»

Καλές επιδόσεις πραγματοποιήθηκαν στα «31α Κνώσεια» τα οποία πραγματοποιήθηκαν το περασμένο Σάββατο στο Παγκρήτιο Στάδιο, εκτός από τη σφυροβολία, η οποία φιλοξενήθηκε στο Στάδιο Ελευθερίας.

 

Την ευθύνη της διοργάνωσης είχε η ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Κρήτης με συνδιοργανωτές την Περιφέρεια Κρήτης - Περιφερειακές ενότητες Χανίων, Ρεθύμνης, Ηρακλείου, Λασιθίου, το Δήμο Ηρακλείου, το Δημοτικό Οργανισμό Προσχολικής Αγωγής Φροντίδας και Μαζικής Άθλησης Ηρακλείου και με την υποστήριξη της Δημοτικής Επιχείρησης Ανάπτυξης Αθλητισμού Ηρακλείου και του Ε.Α.Κ.Η.

 

Στους αγώνες συμμετείχαν περίπου 300 αθλητές από όλη την Κρήτη, ενώ ξεχώρισαν με τις επιδόσεις τους οι Νίκος Ξενικάκης στο μήκος 7.60μ, Αλεξία Κανάκη 60.91 στα 400μ εμπόδια, Κατερίνα Δόβρου 4.36.74 στα 1500μ γυναικών, ο Θοδωρής Τσολάκης με 4.06.86 στα 1500μ Ανδρών και Βαγγελιώ Ψαράκη 44.47μ στην δισκοβολία. Στους διαχρονικούς αθλητές ο Νίκος Γιανναδάκης σημείωσε ρεκόρ τρέχοντας τα 100μ σε 11.42 και τα 200μ σε 22.90 και η Νικ. Ραφαΐλακη σημείωσε την καλύτερη επίδοση στην Ελλάδα στην κατηγορία της στα 2000μ με 6.44.32

 

Αναλυτικά, οι νικητές ανά αγώνισμα:

100μ Ανδρών (Άνεμος : +0.1): Επταμηνιτάκης Γιώργος (ΟΦΗ) 11.61, Λαπιδάκης Νίκος (ΑΟΛ) 11.79, Δημόπουλος Αλεξ.(ΣΜΚ) 11.81

 

Εκτός Συναγωνισμού: Γιανναδάκης Νίκος (Ανεξάρτητος) 11.42

 

200μ Ανδρών (Άνεμος -1.1): Παθιάκης Νικόλαος (Πήγασος Αγ. Δημ) 23.53, Τζατζαράκης Αλέξιος (ΟΦΗ) 23.64, Δημόπουλος Αλεξ. (ΣΜΚ) 23.92

 

Εκτός Συναγωνισμού: Γιανναδάκης Νικόλαος (Ανεξάρτητος) 22.90

 

400μ Ανδρών: Βασιλόπουλος Δημήτριος (ΑΟΛ) 51.66, Γαβριλάκης Χάρης (ΑΟΛ) 52.03, Σταυρίδης Κοϊνά-Αλέξανδρος (ΣΜΚ) 52.11

 

1500μ Ανδρών: Θοδωρής Τσολάκης (ΟΣΦΠ) 4.06.86, Παραγιουδάκης Παντελής (Αρκάδι)4.30.01, Καζιαλές Ευάγγελος (Αρκάδι) 4.32.99

 

5000μ. Ανδρών (με λαϊκή συμμετοχή) : Μαστοράκης Γεώργιος (Λιβυκός Ιεράπετρας) 17.05.77, Παπαλεωνίδας Ιωάννης (ΟΦΗ) 17.08.19, Κιούσης Μαρίνος (ΟΦΗ) 17.11.02

 

2000μ. Φυσικά Εμπόδια Ανδρών: Παπαγεωργόπουλος Νίκος (ΑΟΛ) 6.27.29

 

Άλμα σε ύψος Ανδρών: Λαπιδάκης Νίκος (ΑΟΛ) 1.76μ, Κοτζαμπασάκης Αλεξ. (ΓΕΗ) 1.68μ, Σφακιανάκης Δημ. (ΟΦΗ) και Τσαμπανάκης Δημ. (ΑΟΛ) 1.60μ

 

Άλμα επί κοντω Ανδρών: Τεοντοσίου Εμμαν. (Βενιζέλος) 3.80μ, Κόζης Κων/νος (ΟΦΗ) 3.50μ, Χάλαρης Εμ.(ΟΦΗ) 2.30μ

 

Άλμα σε μήκος Ανδρών: Ξενικάκης Νικόλαος (ΓΑΣ Ιεράπετρας) 7.60μ (0.0), Χαϊτίδης Σάββας (Κύδων) 6.96μ (-0.5), Κουβεδάκης Ιωάννης (Βενιζέλος) 6.37μ (0.0)

 

Άλμα Τριπλούν Ανδρών: Μουδατσάκης Δημήτριος (ΟΦΗ) 13.13 (0.0), Αγάπης Σόλων (ΟΦΗ) 11.28 (-0.8)

 

Σφαιροβολία Ανδρών: Ξενικάκης Ιωάννης (ΟΦΗ) 13.75μ

 

Δισκοβολία Ανδρών: Ξενικάκης Ιωάννης (ΟΦΗ) 43.71μ, Φρουδάκης Μιχαήλ (ΓΕΗ) 38.91μ, Βαρούχας Εμμανουήλ (ΓΕΗ) 33.99μ

 

Σφυροβολία Ανδρών: Γουμενάκης Ελευθέριος (Βενιζέλος) 53.53μ

 

4Χ100μ Ανδρών: ΑΟ Λασιθίου 43.95, ΓΣ Ελ. Βενιζέλος 46.81, ΟΚΑ Αρκάδι 47.22

 

100μ Γυναικών (Άνεμος:+0.8): Καλογιαννάκη Μαρία-Ελένη (ΟΦΗ) 12.71, Γιαννουλάτου Ναταλία (Αρκάδι) 12.78, Μαυραντωνάκη Ευαγ. (Βενιζέλος) 13.28

 

200μ Γυναικών (Άνεμος : +0.7): Χανιωτάκη Γεωργία-Μαρία (ΟΦΗ) 25.94, Σκουλά Καλλιόπη (ΟΦΗ) 27.12, Σουρανάκη Σαββίνα (ΓΑΣ Μαλίων) 28.81

 

400μ Γυναικών: Σαΐτη Γιόλα (ΓΕΗ) 1.04.08, Ροκάκη Κατερίνα (ΟΦΗ) 1.17.13

 

1500μ Γυναικών: Δόβρου Αικατερίνη (Κύδων) 4.36.74

 

5000μ Γυναικών με Λαϊκή Συμμετοχή): Πευκιανάκη Ειρήνη (ΟΦΗ) 21.02.95, Λυραράκη Κατερίνα (ΠΕΔΑ) 23.10.02, Νταγκούδη Μαριλένα (ΠΕΔΑ) 23.53.78

 

100μ Εμπόδια Γυναικών (Άνεμος 0.3): Γεωργοπούλου Μαρία (ΓΣ Αστέρας Αιγάλεω) 14.95, Μωραΐτη Σμαράγδη (Διαγόρας Ρόδου) 15.59

 

400μ εμπόδια Γυναικών: Κανάκη Αλεξία (ΟΦΗ) 1.00.91, Λοπινέ Μπεατρίς (ΟΦΗ) 1.04.22, Ανδρουλάκη Νίκη (ΟΦΗ) 1.09.51

 

2000μ Φ.Ε. Γυναικών: Μαριδάκη Γεωργία (ΓΣ Λιβυκός Ιεραπ.) 7.48.75

 

Άλμα σε ύψος Γυναικών: Παπαδάκη Γεωργία (Μάλια) 1.49μ, Δούλια Νικολέτα (Μάλια) 1.46μ, Κουρκουνάκη Μαριάννα (Βενιζέλος) 146μ

 

Άλμα επί κοντώ Γυναικών: Τερεζάκη Έλενα (Βενιζέλος) 3.60μ, Σταμπολάκη Εβελίνα (Βενιζέλος) 3.40μ, Σπαράκη Σοφία (Βενιζέλος) 3.00μ

 

Άλμα σε μήκος Γυναικών: Μπαλαμούτη Ζωή (ΟΦΗ) 5.65 (0.0), Κουκοδήμου Αθανασία (ΓΑΣ Αρχέλαος) 5.58 (0.0), Κοκκινάκη Εύα (Βενιζέλος) 4.47 (0.0)

 

Τριπλούν Γυναικών: Μπαλαμούτη Ζωή (ΟΦΗ) 11.74 (-0.4), Παπαδάκη Γεωργία (Μάλια) 11.43 (0.0) Καράκη Ιωάννα (Βενιζέλος) 10.88 (0.7)

 

Σφαιροβολία Γυναικών: Γερομαρκάκη Ευαγγελία (ΓΑΣ Ιεράπετρας) 13.40μ, Ξεζωνάκη Κατερίνα (ΟΦΗ) 11.55μ, Ψαράκη Βαγγελιώ (ΟΦΗ) 11.34μ

 

Δισκοβολία Γυναικών: Ψαράκη Ευαγγελία (ΟΦΗ) 44.47μ, Αϊβαλιώτη Αικατερίνη (ΓΕΗ) 41.11μ, Ξεζωνάκη Κατερίνα (ΟΦΗ) 36.38μ

 

Σφυροβολία Γυναικών: Αγγελάκη Άννα (Βενιζέλος) 40.15

 

Ακοντισμός Γυναικών: Δογιάκη Μαρία (ΑΟΛ) 34.89

 

4Χ100Μ Γυναικών: ΟΚΑ Αρκάδι 51.07, ΟΦΗ 51.11, Ελ. Βενιζέλος 52.32

 

110μ εμπόδια Εφήβων (0.99) (Άνεμος -0.4): Κουκουρογιαννάκης Παντελής (ΑΟΛ) 14.82

 

Σφαιροβολία Εφήβων (6κιλ): Πολίτης Γεώργιος (ΓΕΗ) 12.47μ, Κωνσταντουλάκης Αθανάσιος (ΓΕΗ) 10.58μ, Ζαχαράκης Ιωάννης (ΓΕΗ) 9.45μ

 

Δισκοβολία Εφήβων (1.750γρ): Νινιράκης Στάυρος (ΓΕΗ) 39.56μ, Ζαχαράκης Ιωάννης (ΓΕ) 31.26μ

 

3000μ Παίδων: Μανουσάκης Βασίλης (ΓΕΗ) 10.04.67, Αποστολάκης Ιωάννης (Αρκάδι) 10.54.43

 

110μ εμπόδια Παίδων (Άνεμος -0.4): Βασιλόπουλος Άγγελος (ΑΟΛ) 16.01

 

Σφαιροβολία Παίδων (5κιλ): Μπομπολάκης Βασίλειος (Βενιζέλος) 14.24μ, Αθανασάκης Χάρης (Κύδων) 13.38μ, Χίσο Φατιόν (ΓΑΣ Περάματος) 10.00μ

 

Δισκοβολία Παίδων (1.5κιλ): Αδαμάκης Αρτέμιος (Βενιζέλος) 45.93μ, Μπομπολάκης Βασίλειος (Βενιζέλος) 44.39μ, Στειακάκης Εμμαν. (ΓΕΗ) 30.64μ

 

Σφυροβολία Παίδων (5κιλ): Ντουσάκης Ορέστης (Βενιζέλος) 66.31μ, Τουσισβίλι Γεώργιος (Βενιζέλος) 52.78μ, Φουράκης Κων/νος (Βενζέλος) 49.69μ

 

Ακοντισμός Παίδων (700γρ): Πιτσιτάκης Εμμ. (Βενιζέλος) 53.90μ, Παναγιωτάκης Εμαν. (ΑΟΛ) 46.77μ, Κουτρούλης Νικολ. (Βενιζέλος) 45.83μ

 

Σφαιροβολία Κορασίδων (3κιλ): Μπομπολάκη Εμμανουέλα (Βενιζέλος) 13.00μ, Μυλωνάκη Ζαχαρένια (Βιτσ. Κορνάρος) 12.42μ, Τσικαλάκη Αικατερίνη (ΣΜΚ) 10.27μ

 

Σφυροβολία Κορασίδων (3κιλ): Σταφυλαράκη Ελπίδα (Βενιζέλος) 50.12μ, Μπουντάκη Μυρτώ (Βενιζέλος) 39.51μ, Παρασκάκη Μαρία (Βενιζέλος) 35.58μ

 

Ακοντισμός Κορασίδων (500γρ): Παπαχατζάκη Μαρίνα (ΟΦΗ) 41.76μ, Μικρογιαννάκη Ευαγγελία (ΟΦΗ) 35.21μ, Φάκου Άννα-Μαρία 30.25μ

 

80μ ΠΠ Α΄(Άνεμος :+0.1): Τσαμπανάκης Αλέξιος (ΑΟΛ) 9.97, Περάκης Στυλιανός (Αρκάδι) 10.31, Μαλιχούτης Βασίλειος (Βενιζέλος) 10.53

 

150μ ΠΠΑ΄ (Άνεμος : -1.2): Κουγεντάκης Γεώργιος (Αρκάδι) 19.09, Φετοκάκης Αριστ. (Αρκάδι) 19.58, Τσουμπλάκης Δ. (Πήγασος) 20.66

 

300μ ΠΠΑ΄: Χριστοφοράκης Γιάννης (ΟΦΗ) 37.15, Χιντέρσα Ερνέστο (ΓΕΗ) 38.89, Μαμαλάκης Ιωάννης (Αρκάδι) 39.22

 

1000μ ΠΠΑ΄: Γκαντάτσιος Δημήτριος (ΓΕΗ) 2.41.46, Σφενδουράκης Γιώργος (Β. Κορνάρος) 2.56.84, Μανουσάκης Στυλ. (ΓΕΗ) 3.07.48

 

100Μ εμπόδια ΠΠΑ΄(Άνεμος +0.3): Πλατοκούκης Νικόλαος (ΓΑΣ Περάματος) 15.90

 

300Μ εμπόδια ΠΠΑ΄: Λίλος Γεώργιος (ΟΦΗ) 44.19

 

Άλμα σε μήκος ΠΠΑ΄: Χαραλαμπάκης Σάββας (ΟΦΗ) 5.46 (+01.), Μπιτζαράκης Αλεξ. (ΓΕΗ) 5.44 (1.0)

 

Σφαιροβολία ΠΠΑ΄(4κιλ): Γάβαρης Ιωάννης (Βενιζέλος) 13.41μ, Πενταράκης Ανδρέας (Βενιζέλος) 9.05μ

 

Δισκοβολία ΠΠΑ΄(1κιλ): Αδαμάκης Αρτέμιος (Βενιζέλος) 55.54μ, Καρυωτάκης Ιωάννης (Κύδων) 46.49μ, Γάβαρης Ιωάννης (Βενιζέλος) 40.28μ

 

Σφυροβολία ΠΠΑ΄(4κιλ): Φουράκης Κων/νος (Βενιζέλος) 53.44μ, Κουβεδάκης Σοφοκλης (Βενιζέλος) 44.36μ, Μαρμαριτσάκης Σταύρος (Βενιζέλος) 39.74μ

 

Ακοντισμός ΠΠΑ΄(600γρ): Κολέτσι Γκαμπριέλ (ΓΕΗ) 50.80μ, Δημητρουλάκης Εμμαν. (Βενιζέλος) 39.80μ, Καρυωτάκης Ιωανν. (Κύδων) 37.91μ

 

80μ ΠΚΑ΄(Άνεμος : +0.5): Σημαντηράκη Ειρήνη (Βενιζέλος) 10.44, Σταγκουράκη Μαρίνα (Αρκάδι) 10.82, Μπατσάκη Χριστίνα (Νέαρχος) 10.95

 

150μ ΠΚΑ’ (Άνεμος :-1.2) : Παπαδάκη Ειρήνη (ΟΦΗ) 19.76, Πλερωνάκη Ανδριανή (ΣΜΚ) 20.00, Γουέλς Μαρία-Γιολάντα (Βενιζέλος) 20.30

 

600μ ΠΚΑ΄: Μαρνέλλη Νίκη (ΓΕΗ) 1.44.90, Μπιρκικού Μαρία (Βενιαζέλος) 1.46.13, Παντελιδάκη Εμμανουέλα (Αρκάδι) 1.52.60

 

2000μ ΠΚΑ΄: Ραφαϊλάκη Νικολέτα (ΑΟΛ) 6.44.32, Σταγογιάννη Μαρία (Αρκάδι) 7.21.07, Σπαράκη Χαρίκλεια (Βενιζέλος) 7.25.07

 

300μ εμπόδια ΠΚΑ’: Κατσούλη Έλενα (Βενιζέλος) 46.81, Ρεθυμνιωτάκη Σοφία (ΟΦΗ) 47.37, Χλιαουτάκη Χαρίκλεια (Αρκάδιι) 52.80

 

Άλμα σε μήκος ΠΚΑ’: Αναγνωστάκη Ιωάννα (ΟΦΗ) 5.10 (+0.6), Τσιμπισκάκη Μυρτώ (Αρκάδι) 4.87μ (+0.2), Μακρή Ηλιάνα-Μιχαέλα (Πήγασος) 4.75μ (+1.3)

 

Δισκοβολία ΠΚΑ’: Τσικαλάκη Αικατερίνη (ΣΜΚ) 35.26μ, Μιχελάκη Κυριακή (ΟΦΗ) 22.66μ, Τσίχλα Γεωργία (ΓΕΗ) 21.51μ

 

Σφυροβολία ΠΚΑ’ (3κιλ): Τζατζιμάκη Αφροδίτη (Βενιζέλος) 52.77μ, Ψαλλιδάκη Νίκη (ΣΜΚ) 44.15μ, Μιχελάκη Κυριακή (ΟΦΗ) 43.11μ

Σχόλια