Παραμένουν σε φόρμα και ανίκητοι οι διεθνείς του 2004

Οι Πρωταθλητές Ευρώπης του 2004 έκανε το 1-3 σε 5-3 στα τελευταία δέκα λεπτά με τον Στέλιο Γιαννακόπουλο να πετυχαίνει χατ-τρικ. Γκολάρα από τον Καραγκούνη, το τέταρτο τέρμα ο Κατσουράνης

Nαι ήταν φιλικό. Ναι ήταν για φιλανθρωπικό σκοπό. Αλλά στο τέλος αυτή η Εθνική δεν ξέρει να χάνει. ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να χάνει. Ό,τι ματς κι αν είναι. Όσο και να χάνει. Όπου και να παίζει. Οι Legends 2004 έκαναν το 1-3, 5-3 στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα με την Ισπανία με τον Στέλιο Γιαννακόπουλο να πετυχαίνει χατ-τρικ και να παίρνει την μπάλα του αγώνα και τους Legends να κάνουν την μεγάλη ανατροπή.

Μπορεί να έχουν περάσει 14 χρόνια αλλά το DNA αυτών των παιδιών (γιατί παιδιά παραμένουν) δεν αλλάζει. Ο Καραγκούνης τσακώθηκε με την μισή Ισπανία γιατί δεν μπορούσε να συμβιβαστεί με την ήττα. Ο Κατσουράνης κυνήγησε τις τελευταίες φάσεις γιατί δεν ήθελε να λήξει ισόπαλο το ματς. Ο Γιαννακόπουλος έψαξε το χατ-τρικ και το βρήκε. Οι τρεις συγκεκριμένοι έπαιξαν από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Μαζί και με τον Μπασινά ο οποίος έχασε και πέναλτι...

Ήταν μια γιορτή. Που μετά την Κρήτη συνεχίστηκε και στην Πάτρα. 14 χρόνια μετά το έπος της Πορτογαλίας φιλοξενήσαμε τους Ισπανούς για εκείνο το 1-1 στο Euro (αλλά και τη μεγάλη νίκη με 1-0 στη Σαραγόσα για τα προκριματικά). Και μπορεί οι Ισπανοί να έδειξαν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και να προηγήθηκαν με 0-2 (Καράσκο και Αλφόνο) αλλά στο δεύτερο η Ελλάδα μείωσε με την γκολάρα του Καραγκούνη και παρά το 1-3 του Λούκε βρήκαν τον τρόπο πάλι.

Γιαννακόπουλος με τρία γκολ και Κατσουράνης με ένα ακόμα γύρισαν το ματς και το πανηγύρισαν σα να πήραν κάποιο τίτλο. Είπαμε όμως. Αυτό είναι το DNA της Εθνικής. Αυτής της Εθνικής. Της Πρωταθλήτριας Ευρώπης το 2004...

Ξεκίνησαν για την Εθνική:Νικοπολίδης, Σεϊταρίδης, Γκούμας, Καψής, Φύσσας, Ζαγοράκης, Μπασινάς, Καραγκούνης, Τσιάρτας, Χαριστέας.

Έπαιξαν και οι: Χαλκιάς, Βενετίδης, Γεωργιάδης, Παπαδόπουλος, Νταμπίζας, Κατεργιαννάκης, Καφές.

Δεν αγωνίστηκαν οι: Δέλλας, Νικολαΐδης, Λάκης

Πηγή κειμένου: gazzetta.gr

Πηγή φωτογραφιών: intime.gr