Κυπελλούχος Ερασιτεχνών ο ΟΦΙ για πρώτη φορά στην ιστορία του

Ιστορικές στιγμές ζει το ποδόσφαιρο της Ιεράπετρας καθώς ο ΟΦ Ιεράπετρας νίκησε με 2-0 τη Νίκη Βόλου στο Κερατσίνι και στέφθηκε Κυπελλούχος Ερασιτεχνών για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Η ομάδα της Ιεράπετρας κέρδισε πέναλτι μόλις στο 2ο λεπτό όταν ο Ντιατά ανατράπηκε από τον Ζιώγα μέσα στην περιοχή. Μάλιστα ο τελευταίος αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Στο ξεκίνημα της φάσης του πέναλτι μάλιστα τραυματίστηκε σοβαρά ο Καραγιάννης μετά από σκληρό μαρκάρισμα αντιπάλου του και μεταφέρθηκε εσπευσμένα στο νοσοκομείο.

Τελικά το πέναλτι εκτελέστηκε στο 12ο λεπτό με τον Παπαδόπουλο να είναι εύστοχος ανοίγοντας το σκορ για τον ΟΦΙ.

Έχοντας παίκτη παραπάνω, η ομάδα της Ιεράπετρας ήλεγχε το παιχνίδι, ενώ στο 33ο λεπτό πέτυχε και 2ο γκολ με τον Κορέτα. Το 0-2 έμελλε να είναι το τελικό σκορ που χάρισε τον τίτλο στον ΟΦΙ.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Τζήμας, Χ. Καρτσαμπάς, Βέργος, Λάιος, Κοντοές, Ζιώγας, Ιορδανίδης, Μέτσε, Τζάθας, Ντινιωτάκης, Αναστασίου.

ΟΦΙ: Πρίφτης, Πηγιάκης, Καραγιάννης (11΄ λ.τ. Μίγγας, 83΄ λ.τ. Πυθαρούλης), Πετάσης (61’ Μπιταξής), Κορέτα (66’ λ.τ. Κωνσταντίνου), Παπαδόπουλος, Τζελέπης, Ουζούνογλου, Κορομηλάς, Μούτσα, Ντιατά.

Πηγή φωτογραφιών: intime.gr