Έκανε άνετα το 2-0 ο Παναθηναϊκός κόντρα στον ΠΑΟΚ

Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα ακόμη βήμα για την πρόκρισή του στον τελικό της Basket League καθώς επικράτησε με 84-67 του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ και έκανε το 2-0 στη μεταξύ τους σειρά, ενώ πλέον χρειάζεται μία ακόμη νίκη για να πάρει το εισιτήριο. Το επόμενο ματς των δύο ομάδων έχει προγραμματιστεί για την προσεχή Τρίτη 30/05 στην Πυλαία.

Ο ΠΑΟΚ παρουσίασε βελτιωμένο πρόσωπο σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι, ωστόσο, ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος και έφτασε άνετα στη δεύτερη νίκη του.

Οι «πράσινοι» μπήκαν φουριόζοι στο παρκέ και προηγήθηκαν με 9-0, όμως ο «Δικέφαλος του Βορρά» αντέδρασε και ισοφάρισε σε 9-9. Η συνέχεια, ωστόσο, ανήκε στους γηπεδούχους που με επιμέρους 15-2 σερί βρέθηκαν στο +13 (24-11) και έκτοτε διατηρούσαν μία διαφορά ασφαλείας με το ημίχρονο να λήγει 46-30.

Το σκηνικό δεν άλλαξε σημαντικά στο β’ ημίχρονο, η διαφορά έφτασε στο +17 (57-40) και διατηρήθηκε σε υψηλά επίπεδα.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 46-30 (ημίχ.), 62-44, 84-67.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 11 (2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ρίβερς 3 (1), Τζέιμς 10 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Γκιστ 2 (8 ριμπάουντ), Καλάθης 9 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ σε 18:42), Παππάς 17 (3), Βουγιούκας 6, Λεκαβίτσιους 10 (1), Όγκαστ 2, Λοτζέσκι 5, Αντετοκούνμπο 3 (1), Μήτογλου 6 (5 ριμπάουντ).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος, Κρουμπάλι 6, Κόνιαρης 6 91), Χαραλαμπόπουλος 8 (1/6 δίποντα), Γκος 4 (1/8 σουτ), Πέτεγουεϊ 11 (4/13 σουτ), Καρράς 2, Μαργαρίτης 3, Ζάρας 9 (3), Κατσίβελης 6, Τζάκσον 7, Τζόουνς 5.