Μεγάλο διπλό της Κύμη στη Ρόδο και ελπίδες του Ρεθύμνου για playoffs

Η Κύμη ήταν ξανά εντυπωσιακή, πέρασε από τη Ρόδο με 81-68 και πλέον στόχος της είναι να αποφύγει τους… αιώνιους στα playoffs! Σε δύσκολη θέση ο Κολοσσός.

Την 5η συνεχόμενη νίκη της πανηγύρισε η Κύμη (13-11), που πήγε στη Ρόδο όντας -στα χαρτιά- το αουτσάιντερ, ωστόσο στο παρκέ έπιασε ξανά εντυπωσιακή απόδοση κι έριξε στο καναβάτσο τον Κολοσσό με 81-68. Τις 8 σερί ήττες έφτασε η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη (8-16), που πλέον έχει δύσκολο έργο αναφορικά με την είσοδο της στα playoffs.

Οι Ροδίτες ήταν εκείνοι που ξεκίνησαν καλύτερα, κράτησαν στο… 0 την Κύμη για περίπου 4 αγωνιστικά λεπτά και πήραν προβάδισμα με 9-0. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, ισορρόπησαν το ματς και με πρωταγωνιστή τον ΜακΓκι (6 πόντοι έως τότε) μάζεψαν τη διαφορά. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 16-15. Στη διάρκεια της δεύτερης περιόδου, η Κύμη δεν άφησε τον Κολοσσό να βρει ρυθμό και μέσω της καλής άμυνας πήρε προβάδισμα 4 πόντων στο 17’ (25-29) έπειτα συνεχόμενα καλάθια του Κάιζερ. Και δεν σταμάτησε εκεί, αφού ανέβασε ακόμα περισσότερο την απόδοση κι έκλεισε με εντυπωσιακό τρόπο το ημίχρονο. Το 29-32 έγινε με… συνοπτικές διαδικασίες 29-41 κι εντέλει οι δύο αντίπαλοι πήγαν στα αποδυτήρια με τον πίνακα να γράφει 32-43. Ο ΜακΦάντεν έως τότε είχε ήδη μοιράζει 10 πόντους και 5 ασίστ.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης, ο Γιανγκ ανέβασε δράση -έφτασε τους 13 πόντους- κι ο Κολοσσός μείωσε σε 39-43 μέσα σε μόλις δύο αγωνιστικά λεπτά. Η Κύμη, όμως, αντέδρασε εκ νέου και στο 26’ήταν μπροστά με 12 πόντους (41-53)! Και δεν άφησε το πόδι από το γκάζι, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 17 λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου (43-60). Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν το ματς παρά τις προσπάθειες του Κολοσσού και να φτάνουν σε ακόμα μία εντυπωσιακή νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 32-43, 45-61,

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Χάρις 9, Σχίζας 9, Μπρέι 12 (7 ασίστ), Ράιτ 9, Γιανγκ 13, Γουέαρ 7, Γεωργαλής, Μπιλλής, Αγγελάκος, Σταμάτης 2, Παπαδάκης, Τσαλμπούρης 7.

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 3, Τσαγγαράκης 3, Τζόουνς 17, ΜακΓκι 9 (7 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 19 (7 ασίστ), Γερομιχαλός, Γλυνιαδάκης 2, Βίλιαμσον 7, Μαργέλης, Κάιζερ 11, Μπάρλος 4, Σμιθ 6.

Πηγή κειμένου: sport24.gr

Πηγή φωτογραφίας: intime.gr