Πήρε το ντέρμπι της ουράς και εξασφάλισε την παραμονή ο Άρης

Καθοριστικό βήμα για την παραμονή του στην Basket League έκανε ο Άρης νικώντας με 60-48 τον Πανιώνιο στο «Nick Galis Hall» για την 24η αγωνιστική.

Στο ντέρμπι-παραμονής, ο Άρης αποδείχτηκε πολύ καλύτερος, είχε τον απόλυτο έλεγχο και έφτασε στη νίκη που του χαρίζει την παραμονή στην κατηγορία. Αντίθετα τα πράγματα δυσκολεύουν πολύ για τον Πανιώνιο που χρειάζεται το 2 στα 2 στις αγωνιστικές που απομένουν, για να έχουν ελπίδες να μείνουν στην κατηγορία και την επόμενη σεζόν.

Ο Πανιώνιος ήταν ανταγωνιστικός μόνο το πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με το σκορ 19-16. Στη 2η περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους σε άμυνα και επίθεση και προηγήθηκαν με 31-21 στο 15. Από εκεί και μετά είχαν τον απόλυτο έλεγχο, διατηρούσαν σταθερά μία διαφορά ασφαλείας και έφτασαν και στο +18 (42-25, 49-31).

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 32-25, 49-34, 60-48.

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μάρας 8 (4/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 8 (1/7 δίποντα, 2/8 τρίποντα), Φλιώνης 12 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Ντούβιερ, Μπελ 4 (Τσαϊρέλης 9 (2/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Πουλιανίτης 6 (2/2 τρίποντα), Μούρτος 6 (7 ριμπάουντ), Αθηναίου 2 (0/8 τρίποντα, 4 ασίστ), Προύιτ 5 (1/4 τρίποντα).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Αλεξανδρής): Μπράζελτον 6 (1/8 δίποντα, 0/5 τρίποντα), Σακελλαρίου (0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 λάθη), Τσούπκοβιτς 2, Σαρικόπουλος 8 (3/3 δίποντα), Κάμινγκς 14 (2/4 τρίποντα), Δίπλαρος 1, Κράβιτς 8, Νταλλό 9 (11 ριμπάουντ), Καμπερίδης, Κουακαμενσά.

Πηγή φωτογραφίας: intime.gr