Αθλητισμός

Πολλές συμμετοχές και καλές επιδόσεις στο Ευρωπαϊκό ποδηλασίας ΑμεΑ στο Τυμπάκι

Με πολλές συμμετοχές και αρκετά καλές επιδόσεις πραγματοποιήθηκε και φέτος το Ευρωπαϊκό Κύπελλο ποδηλασίας ΑμεΑ με την ονομασία “Festos C1 European Paracycling Cup”, το οποίο διοργάνωσε η Παγκόσμια Ομοσπονδία Ποδηλασίας UCI σε συνεργασία με την Ελληνική Αθλητική Ομοσπονδία ΑμεΑ, με συνδιοργανωτή την Περιφέρεια Κρήτης και υπό τη στήριξη του Αθλητικού Σωματείου “Τάλως” και του Συλλόγου ΑμεΑ Γονέων και Φίλων Νότιας Κρήτης “Το Μέλλον”.

Το αεροδρόμιο Τυμπακίου γέμισε το σαββατοκύριακο που μας πέρασε από κορυφαίους ποδηλάτες ΑμεΑ της Ελλάδας, ενώ αρκετοί ήταν και οι απλοί πολίτες που πήραν μέρος στον ανοικτό αγώνα, ο οποίος πραγματοποιήθηκε χθες. Πρωταγωνιστής ήταν ο Νίκος Παπαγγελής, που σημείωσε εξαιρετικούς χρόνους, ενώ αρκετά καλά πήγαν και στο τάντεμ ανδρών οι Σανδαλάκης-Σκιτζής. 

Τα αποτελέσματα του διημέρου:

Δρόμος αντοχής

Τάντεμ ανδρών: Γεώργιος Πετράκης-Παπαδημητράκης Σταύρος (Αρίων Χανίων) 2.03.20, Σανδαλάκης Χρήστος-Σκιντζής Δημήτριος (Τάλως) 2,05.43, Ευάγγελος Μπάρλας-Παπαδάκης (Τάλως) 2.07.52.

Τάντεμ νέων: Λέσι Αλτίν-Νικολάου Ελευθέριος (ΑΣΑΜ Πειρατές) 1.11.36, Τσαγκατάκης Κωνσταντίνος-Καραγιάννης Στυλιανός (Τάλως) 1.18.04.

Κατηγορία C5: Διγενάκης Ελευθέριος (Τάλως) 1.52.06, Σωτήρης Βαβαρούτσος (ΠΑΣΚΑ) 1.54.26, Ανέστης Λουκάς (Φοίνικας) 2.08.12.

Κατηγορία C4: Παπακυργιάκης Νικόλαος (Καστελλάνοι) 1.54.26, Αξυπόλητος Δημήτριος (Καστελλάνοι) 2.05.27, Σταματιάδης Αχιλλέας (Καστελλάνοι) 2.05.27-1.

Κατηγορία C3: Φώτιος Βοριζανάκης (Τάλως) 1.29.05-1, Δημήτριος Παπαστεργίου (Τάλως) 1.48.03.

Κατηγορία C2: Νικόλαος Παπαγγελής (Καστελλάνοι) 1.19.04.

Κατηγορία Τ1: Ευάγγελος Βολάνης (Αρίων Χανίων) 1.07.35-1.

Κατηγορία Τ2: Κεραμετσίδης Χαράλαμπος (Ιαπετός) 59.33, Παναγιώτης Μπόρας (Τάλως) 1.07.04, Τσέβας Δημήτριος (Ίωνας) 1.17.14.

Κατηγορία Η3: Αρκουδέας Ηλίας (Αετοί Αθήνας) 1.16.46, Παππάς Αντώνιος (Ίωνας) 1.20.19, Διαλεκτάκης Γεώργιος (Τάλως) 1.24.56, Μπουρλής Απόστολος (Ίωνας) 1.25.22.

Κατηγορία ID: Μιχάλης Τριομμάτης (Αετοί Αθήνας) 45.38, Νικόλαος Παραδομενάκης (Αρίων Χανίων) 50.04, Αναγνωστόπουλος Μιχάλης (Ιππόκαμπος) 1.00.00.

Τάντεμ γυναικών: Τσιχλάκη Ευαγγελία-Τζομπανάκη Αικατερίνη (Αρίων Χανίων) 1.44.27               

 Κατηγορία C2: Ελ Λατίφ (Καστελλάνοι) 1.35.29.

Κατηγορία Τ1: Νικολάου Κύνθια (Σπάρτακος) 1.17.45.

Κατηγορία Η4: Μπαρδάκη Μαρία-Ελπίδα (Καστελλάνοι) 1.13.20.

Κατηγορία C3: Σταματογιαννοπούλου Μαρία (Ιππόκαμπος) 1.48.16.

Ατομική χρονομέτρηση

Κατηγορία τάντεμ: Τσιχλάκη Ε.-Τζομπανάκη Αικ. (Αρίων Χανίων) 31.20, Χαλτούτα Ν.-Ρούσου Α. (Πυρσός) 57.21.

Κατηγορία C2: Ελ Λατίφ (Καστελλάνοι) 28.53.

Κατηγορία Τ1: Νικολάου Κ. (Σπάρτακος) 31.26.

Κατηγορία Η4: Μπαρδάκη Μ (Καστελλάνοι) 45.07, Πατσατσόγλου Μ. (Καστελλάνοι) 1.09.32.

Κατηγορία C3: Σταματογιαννοπούλου Μ. (Ιππόκαμπος) 37.10.

Κατηγορία ID: Τριομμάτης Μ. (Αετοί Αθήνας) 9.02, Παραδομενάκης Ν. (Αρίων Χανίων) 14.52, Αναγνωστόπουλος Μ. (Ιππόκαμπος) 15.52.

Κατηγορία Τ1: Βολάνης Β. (Αρίων Χανίων) 19.08, Κλειτσογιάννης Ε. (Αργοναύτες) 49.04.

Κατηγορία Τ2: Κεραμετσίδης Χ. (Ιάπετος) 14.01, Μπόρας Π. (Τάλως) 14.17, Τσεβάς Δ. (Ίωνας) 17.45.

Κατηγορία Η3: Αρκουδέας Η. (Αετοί Αθήνας) 25.05, Παππάς Α. (Ίωνας) 29.32, Διαλεκτάκης Γ. (Τάλως) 32.20.

Κατηγορία C2: Παπαγγελής Ν. (Καστελλάνοι) 19.08.

Τάντεμ νέων: Λέσι Α.-Νικολάου Ε. (ΑΣΑΜ Πειρατές) 21.31, Τσαγκατάκης Κ.-Καραγιάννης Σ. (Τάλως) 22.15.

Κατηγορία C4: Παπακυργιάκης Ν. (Καστελλάνοι) 21.35, Αξυπόλητος Δ. (Καστελλάνοι) 25.41, Σταματιάδης Α. (Καστελλάνοι) 25.57.

Τάντεμ ανδρών: Σανδαλάκης Χ.-Σκίντζης Δ. (Τάλως) 28.15, Πετράκης Γ.-Παπαδημητράκης Σ. (Αρίων Χανίων) 29.15, Βαρβούρης Α.-Φαλιακάκης Ι. (Τάλως) 30.32.

Κατηγορία C5: Διγενάκης Ε. (Τάλως) 22.09, Βαβαρούτσος Σ. (ΠΑΣΚΑ) 24.04., Καπασούρης Β. (Καστελλάνοι) 30.02.

Σχόλια