Οι μεγάλοι νικητές στα 5 χλμ. του Run Greece Ηράκλειο!

Χιλιάδες δρομείς ξεχύθηκαν στους δρόμους του Ηρακλείου για να συμμετέχουν στη μεγαλύτερη αθλητική γιορτή της πόλη μας, το Run Greece.

Λίγο πριν τις 12:30 το μεσημέρι της Κυριακής τερμάτισαν και οι αθλητές του αγώνα των 5 χλμ. με μία σημαντικότατη επιτυχία για την ομάδα της WIND, που είναι και μεγάλος χορηγός του αγώνα.

Αγώνας ανδρών

Πρώτος στον αγώνα των 5 χλμ. έκοψε το νήμα του τερματισμού ο αθλητής Γιώργος Ριζωνάκης με χρόνο 17:08.

Δεύτερος κατάφερε να τερματίσει ο Σταύρος Ζαγκάνας με χρόνο 17:13, ενώ μόνο δύο δευτερόλεπτα αργότερα και με διαφορά "αναπνοής" έκοψε το νήμα ο Γιώργος Μαστοράκης.

Αγώνας γυναικών

Πρώτη στην κατηγορία γυναικών του αγώνα των 5 χιλιομέτρων αναδείχθηκε η αθλήτρια της WIND Running Team, Ελευθερία Πετρουλάκη με χρόνο 18:08.

Δεύτερη αναδείχθηκε η Ζωή Επιτροπάκη με χρόνο 19:56, ενώ τρίτη τερμάτισε η Γεωργία Μαριδάκη με χρόνο 20:31.