Mε… μαγικό Αντετοκούνμπο οι Μπακς έκαναν το 3-3 με τους Σέλτικς

Ζωντανοί για πρόκριση επί των Σέλτικς οι Μπακς. Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να ηγείται της προσπάθειας, τα «ελάφια» επικράτησαν 97-86 στο Μιλγουόκι, ισοφάρισαν σε 3-3 τη σειρά και θα διεκδικήσουν την πρόκριση στον δεύτερο γύρο των play offs τα ξημερώματα της Κυριακής (29/04, 03:00) στη Βοστώνη.

Ο Έλληνας άσος σημείωσε 31 πόντους (13/19 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 5/8 βολές), μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκανε 2 κλεψίματα, ενώ δεν είχε ούτε ένα λάθος σε 41 λεπτά. Άξιοι συμπαραστάτες οι Μπρογκντόν και Μίντλετον οι οποίοι σκόραραν από 16 πόντους. Ο Τατούμ με 22 πόντους, αλλά και ο Ρόζιερ (εξαιρετικός στο πρώτο, κακός στο δεύτερο) με 18 πόντους ξεχώρισαν στην αντίπερα όχθη, ενώ ο Μπράουν είχε 14 πόντους.

Ανώτεροι οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο μέρος, αλλά οι Μπακς με ένα ξέσπασμα και με επιμέρους 14-2 προς το φινάλε, έκλεισαν το ημίχρονο με το υπέρ τους 48-39. Στο δεύτερο έγινε «μάχη», οι γηπεδούχοι ήλεγχαν την κατάσταση σε μεγάλο κομμάτι του ημιχρόνου, αλλά παρά τις προσπάθειες του Τατούμ, που μείωσε σε 86-81 λίγα λεπτά πριν το φινάλε, η ομάδα του Αντετοκούνμπο, που «μίλησε» στα δύσκολα, έφτασε σε μεγάλη νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-24, 48-39, 74-65, 97-86

Πηγή: sport-fm.gr