Βήμα… τελικού για την Μαρσέιγ, ελαφρύ προβάδισμα για Ατλέτικο Μαδρίτης

Προβάδισμα για τον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ απέκτησαν Ατλέτικο Μαδρίτης και Μαρσέιγ μετά τους χθεσινούς πρώτους ημιτελικούς, όμως ακόμη τίποτε δε μπορεί να θεωρηθεί ότι έχει κριθεί.

Η γαλλική ομάδα επικράτησε 2-0 της Σάλτσμπουργκ και νιώθει πιο «ισχυρή», ενώ στο ντέρμπι της ημέρας οι Ισπανοί έχουν το σημαντικό εκτός έδρας γκολ στο 1-1 με την Άρσεναλ.

ΑΡΣΕΝΑΛ-ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 1-1: Οι Λονδρέζοι ξεκίνησαν με καταιγιστικό ρυθμό το ματς κόντρα στην Ατλέτικο, είδε παράλληλα τους «ροχιμπλάνκος» να μένουν με 10 παίκτες από το 10' λόγω αποβολής του Βρσάλικο και χωρίς Σιμεόνε στον πάγκο από το 13' (λόγω αποβολής), ωστόσο και πάλι δεν μπόρεσαν να πάρουν τη νίκη στον πρώτο ημιτελικό με τους Μαδριλένους.

Η ομάδα του Αλσατού προηγήθηκε στο 61' με κεφαλιά του Λακαζέτ από σέντρα του Γουίλσιρ, παρ' όλα αυτά ο Κοσιελνί έκανε το θαύμα του. Ο Γάλλος έχασε τη μονομαχία από τον Γκριεζμάν, ο τελευταίος πέρασε και τον Οσπίνα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

ΜΑΡΣΕΪΓ-ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ 2-0: Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και προσέχοντας ιδιαίτερα την άμυνα της, για να μην δεχτεί το γκολ που θα έδινε περισσότερες ελπίδες στην Σάλτσμπουργκ, η Μαρσέιγ με τον Κώστα Μήτρογλου βασικό, έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση στον τελικό.

Ο Τοβέν στο 15’ και τον Ενζιέ στο 63’ σημείωσε δύο γκολ απέναντι στην Πρωταθλήτρια Αυστρίας που ειδικά στο πρώτο μέρος εμφανίστηκε μπλοκαρισμένη. Στην επανάληψη ο Πελέ απέκρουσε τετ-α-τετ με τον Βολφ, ενώ στο 77’ ο Γκούλμπραντσεν είχε προσπάθεια στο δοκάρι.