Αθλητισμός

Ιππικές δεξιοτεχνίες στους διασυλλογικούς αγώνες Περιφέρειας Κρήτης

Με αρκετές συμμετοχές και καλές παρουσίες πραγματοποιήθηκαν το διήμερο 14-15 Απριλίου ο 3ος και ο 4ος διασυλλογικός αγώνας Ιππασίας περιφέρειας Κρήτης στις εγκαταστάσεις του Ιππικού ομίλου Ρεθύμνου.


Πρωταγωνιστής ήταν ο Γιώργος Αλμπαντάκης σε όλες τις κατηγορίες έχοντας τις περισσότερες συμμετοχές της υπερπήδησης εμποδίων με 3 άλογα. Επίσης ξεχώρισαν οι Ελένη Λαδάκη, Άννα Κονκινά και Άννυ Βερβεράκη, οι οποίες κέρδισαν για πρώτη φόρα στις κατηγορίες που συμμετείχαν.


Παράλληλα, το ίδιο σαββατοκύριακο, δυο αμαζόνες της Ιππικής Ακαδημίας Κρήτης και συγκεκριμένα οι Ναταλία Φραγκιαδάκη και Ατσαλάκη Ιζαμπέλα συμμετείχαν σε σεμινάριο ιππικής δεξιοτεχνίας στο πλαίσιο της προετοιμασίας της προεθνικής ομάδας. Μάλιστα αναμένεται να συμμετάσχουν το ερχόμενο σαββατοκύριακο σε αγώνες ως προετοιμασία για τον αγώνα πρωταθλήματος όπου και θα διεκδικήσουν μια θέση στην εθνική ομάδα.


Οι δράσεις των Κρητικών Ιππέων δε σταματούν, ωστόσο, εκεί καθώς το τετραήμερο 19-22 Απριλίου τα τέσσερα άτομα και συγκεκριμένα οι Αντωνακάκη Ιωάννα, Γαλλιός Γιάννης, Γαλλιού Δήμητρα και Γραμματικάκη Μαριάννα συμμετείχαν στο σεμινάριο σχεδιαστών Διαδρομών που διοργανώθηκε από την Ελληνική Ομοσπονδία Ιππασίας.


Ο επόμενος αγώνας έχει προγραμματιστεί για το διήμερο 23-24 Ιουνίου στον αθλητικό Ιππικό όμιλο My-horse Αγρόκτημα.

Τα αποτελέσματα των διασυλλογικών αγώνων της Περιφέρειας Κρήτης:


Ιππική δεξιοτεχνία- Σάββατο 14/4 


Κατηγορία Αρχαρίων

1. Γαγάνη Κορίνα- Τρύφωνας (ΙΑΚ) 8


Κατηγορία Α3

1.Λαδάκη Ελένη – Baseball (ΙΟP) 69,55%

2. Κόνκινα Άννα- Τρύφωνας (ΙΑΚ) 68,18%

3.Γιαννούλη Ελένη –Vincent (IOP) 61,77%

4.Κοκκινάκη Φωτεινή- Leon (ΙΑΟΧ) 61,59%

5.Bιταλάκη Μαρία- Kallisti (ΑΙΟΠ) 59,77%

6.Βαρδάκη Ραφαέλα- BebeLiqueur(AIOΠ) 59,5%

7.Χάσικος Ταξιάρχης- Dias (IOP) 58,86%

8.Χάσικος Παύλος- Dias (IOP) 57,05%

9.Νικητάκης Ιωάννης – Elisavet (ΑΙΟΠ) 53,18%


Κατηγορία Α6

1.Βαρδάκη Μαρία – Elisavet (AIOΠ) 57,89%

Υπερπήδηση εμποδίων- Σάββατο 14/4 

Κατηγορία 0.60 m:

Γαλλιός Γιάννης-Έκτωρας (ΙΟΡ) 0 βαθμοί ποινής

Βαρδάκη Ραφαέλα- BebeLiqueur(AIOΠ) 0 βαθμοί ποινής

Μανωλίτση Μαρία- It s Buttons (AIOΠ) 0 βαθμοί ποινής

Ξερουδάκη Μαρία- Gloria (AIOΠ) 0 βαθμοί ποινής

Συντιχάκης Δημήτρης – Αishe (ΙΑΚ) 4 βαθμοί ποινής

Αντωνογιαννάκης Νικόλαος – Spot (ΙΟΡ) 4 βαθμοί ποινής

Καρκανάκη Ανδρονίκη – FokosParazs (ΑΙΟ Κρήτης) 4 βαθμοί ποινής

Κατηγορία 0,80 m:

1.Αλμπαντάκης Γεώργιος – Νana (ΑΙΟ Κρήτης)

2.Βερβεράκη Άννα- Μαρία – Zsazsa (IAK)

3. Αλμπαντάκης Γεώργιος – Ellenor (ΑΙΟ Κρήτης)

4.Γαβαλάς Ζαχαρίας – Eldi (IOP)

5.Αλμπαντάκης Γεώργιος – Belisima (ΑΙΟ Κρήτης)

6.Γούναρη Ραφαηλία- Χάλκος (ΙΟΡ)

7. Καρκανάκη Ανδρονίκη – FokosParazs (ΑΙΟ Κρήτης)

8.Mπερέτης Κωνσταντίνος – Garibaldi (IOP)

9.Mπλεδάκη Μελίνα – Οδυσσέας (ΙΑΚ)

10.Oρφανουδάκη Αναστασία – Solon ( AIOΠ)

11.Ξερουδάκη Μαρία- Gloria (AIOΠ)

12. Δημητριάδης Αριστείδης – Ludiva (AIOX)

13.Μανωλίτση Μαρία- It s Buttons (AIOΠ)

14.Μουντάκης Χρήστος- Baseball (IOP).

Κατηγορία 1,00 m:

1.Αλμπαντάκης Γεώργιος – Ellenor (ΑΙΟ Κρήτης)

2.Αλμπαντάκης Γεώργιος – Belisima (ΑΙΟ Κρήτης)

3.Αλμπαντάκης Γεώργιος – Νana (ΑΙΟΚρήτης)

4.Γαλλιού Δήμητρα-Thrylos (IOP)

5.Γαλλιός Γιάννης – Eldi (IOP)

6.Oρφανουδάκη Αναστασία – Solon (AIOΠ)

Ιππική δεξιοτεχνία-Κυριακή 15/4 


Κατηγορία Αρχαρίων:

1.ΓαγάνηΚορίνα- Τρύφωνας (ΙΑΚ) 7,5

2.Παπαδερού Ελένη – Lotteke (IAOX) 7


Κατηγορία Α3

1.Κόνκινα Άννα- Τρύφωνας (ΙΑΚ) 67,72%

2.Βαρδάκη Ραφαέλα- BebeLiqueur(AIOΠ) 67,27%

3.Λαδάκη Ελένη – Baseball (ΙΟP) 66,59%

4.Παλάσση Σπυριδούλα - Vincent (IOP) 63,86%

5.Bιταλάκη Μαρία- Kallisti (ΑΙΟΠ) 61,36%

6.Κοκκινάκη Φωτεινή- Leon (ΙΑΟΧ) 60,68%


Κατηγορία Α6

1.Βαρδάκη Μαρία – Elisavet (AIOΠ) 64,23%

2.Βιταλάκης Νικόλαος- Kallisti (AIOΠ) 57,31%

Υπερπήδηση εμποδίων-Κυριακή 15/4 


Κατηγορία 0.60 m

ΒαρδάκηΡαφαέλα- Bebe Liqueur(AIOΠ) 4 βαθμοί ποινής

Τσαγκαράκης Προκόπιος-AdoringMarian 4 βαθμοί ποινής

Συντιχάκης Δημήτρης – Αishe (ΙΑΚ) 4 βαθμοί ποινής

Δημητριάδης Αριστείδης – Ludiva (AIOX) 4 βαθμοί ποινής

Αντωνογιαννάκης Νικόλαος – Spot (ΙΟΡ) 9 βαθμοί ποινής

Μανωλίτση Μαρία- It s Buttons (AIOΠ) 16 βαθμοί ποινής


Κατηγορία 0,80 m

1.Αλμπαντάκης Γεώργιος – Belisima (ΑΙΟ Κρήτης)

2. Mπερέτης Κωνσταντίνος – Garibaldi (IOP)

3.Μουντάκης Χρήστος- Baseball (IOP)

4.Αλμπαντάκης Γεώργιος – Ellenor (ΑΙΟΚρήτης)

5.Αλμπαντάκης Γεώργιος – Νana (ΑΙΟ Κρήτης)

6.Oρφανουδάκη Αναστασία – Solon ( AIOΠ)

7.Γούναρη Ραφαηλία- Χάλκος (ΙΟΡ)

8.Πετράκη Γεωργία – Garibaldi (IOP)

9.ΒερβεράκηΑννα- Μαρία – Zsazsa (IAK)

10.Δημητριάδης Αριστείδης – Ludiva (AIOX)

11.Συντιχάκης Δημήτρης – Αishe (ΙΑΚ)

12.ΜανωλίτσηΜαρία- It s Buttons (AIOΠ)

13.Ξερουδάκη Μαρία- Gloria (AIOΠ)

14.Γαλλιός Γιάννης-Έκτωρας (ΙΟΡ)

15.Mπλεδάκη Μελίνα – Οδυσσέας (ΙΑΚ)


Κατηγορία 1,00 m:

1.ΒερβεράκηΑννα- Μαρία – Zsazsa (IAK)

2.Γαλλιός Γιάννης – Eldi (IOP)

3.Oρφανουδάκη Αναστασία – Solon ( AIOΠ) 0 βαθμοί ποινής

4. Αλμπαντάκης Γεώργιος – Νana (ΑΙΟ Κρήτης)

5.Αλμπαντάκης Γεώργιος – Ellenor (ΑΙΟ Κρήτης)

6.Γαλλιού Δήμητρα-Thrylos (IOP)

7. Αλμπαντάκης Γεώργιος – Belisima (ΑΙΟ Κρήτης) 4 βαθμοί ποινής

Σχόλια