Φορτσάτη η Μπάγερν ενόψει Ρεάλ Μαδρίτης

Η πρωταθλήτρια Μπάγερν πέρασε από το Ανόβερο (0-3) και σκέφτεται τον ημιτελικό του Champions League με τη Ρεάλ. Νίκη ελπίδας για Αμβούργο, 1-0 τη Φράιμπουργκ.

«Πατώντας το γκάζι» στο δεύτερο ημίχρονο, η πρωταθλήτρια Μπάγερν Μονάχου πέρασε από το Αννόβερο, νικώντας 3-0 την ομώνυμη ομάδα στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Bundesliga και πλέον σκέφτεται τον πρώτο ημιτελικό του Champions League με αντίπαλο την Ρεάλ Μαδρίτης (25/4, 21:45). Οι Βαυαροί έπαιξαν με… σβηστές μηχανές και έφτασαν στην 25η φετινή νίκη τους, χάρη στα τέρματα των Μίλερ (57’), Λεβαντόφσκι (73’), που μπήκαν ως αλλαγή στην επανάληψη και Ρούντι (89’).

Τη νίκη της ημέρας πέτυχε και μάλιστα με εμφατικό τρόπο η Χόφενχαϊμ, που συνέτριψε με σκορ 5-2 εκτός έδρας τη Λειψία. Παράλληλα, διατήρησε τις ελπίδες της για μια θέση στην πρώτη τετράδα, που οδηγεί στο Champions League. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 3-0 στο ημίχρονο, ενώ οι γηπεδούχοι, που συνεχίζουν να παραπαίουν, αγωνίστηκαν με παίκτη λιγότερο σχεδόν σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο λόγω αποβολής του Φόρσμπεργκ (47’).

Νίκη ελπίδας σε ό,τι αφορά στην παραμονή σημείωσε το Αμβούργο, που επικράτησε δύσκολα με 1-0 της Φράιμπουργκ, μειώνοντας στους πέντε βαθμούς τη διαφορά από τη ζώνη των πλέι άουτ. Ο Χόλτσμπι (54’) ήταν ο «χρυσός» σκόρερ για την ομάδα του μεγάλου λιμανιού, για την οποία αγωνίστηκε σε ολόκληρο το 90άλεπτο ο Κυριάκος Παπαδόπουλος. Περίπατο στη Φρανκφούρτη επικρατώντας με σκορ 3-0 της Άιντραχτ έκανε η Χέρτα, ενώ στο άλλο ματς της ημέρας, η Στουτγκάρδη νίκησε 2-0 τη Βέρντερ Βρέμης.