Η Γιουνάιτεντ με απίστευτη ανατροπή χάλασε το πάρτι-τίτλου της Σίτι

Η Μάντσεστερ Σίτι προηγήθηκε 2-0 και ήταν έτοιμη για στέψη, αλλά ο Πογκμπά σκόραρε δύο φορές και με ένα ακόμη γκολ του Σμόλινγκ η Γιουνάιτεντ νίκησε 3-2 με επική ανατροπή στην έδρα του μεγάλου αντιπάλου.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε 3-2 τη Μάντσεστερ Σίτι, της χάλασε το πάρτι που σχεδίαζε για την κατάκτηση του τίτλου και μάλιστα το έκανε με εντυπωσιακό τρόπο, καθώς στο ημίχρονο οι "πολίτες" ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0.

Ο Βενσάν Κομπανί στο 25ο λεπτό έκανε το 1-0 με εντυπωσιακή κεφαλιά, αν και ο Σμόλινγκ τον τραβούσε απ' τη φανέλα, ενώ στο 30' Ιλκάι Γκιουντογάν διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων με πλασέ αφού γύρισε εντυπωσιακά το σώμα του στην περιοχή, από ασίστ του Στέρλινγκ.

Με νίκη η Μάντσεστερ Σίτι θα κατακτούσε και μαθηματικά τον τίτλο, ήταν πολύ ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, η Γιουνάιτεντ δεν είχε ούτε τελική προσπάθεια και άπαντες έβλεπαν την στέψη να πλησιάζει και μάλιστα χαρακτηριστική άνεση.

Τα πράγματα όμως δεν ήταν έτσι, ο Πολ Πογκμπά μπήκε... μεταμορφωμένος στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο 45άλεπτο και άμεσα έφερε τα πάνω... κάτω. Ο Γάλλος μέσος μείωσε στο 53' με κοντινό πλασέ έπειτα απ' την ασίστ του Άντερ Έρέρα με το στήθος και μόλις δύο λεπτά μετά σκόραρε ξανά και ισοφάρισε σε 2-2 με τρομερή κεφαλιά.

Την ασίστ την έκανε ο Αλέξις Σάντσες, ο οποίος έκανε την ασίστ και στον Κρις Σμόλινγκ στο 69', ο οποίος από κοντά μετά την εκτέλεση φάουλ του Χιλιανού ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή, αν και ήταν έστω και λίγο πιο μπροστά απ' την άμυνα την στιγμή της εκτέλεσης (ήταν οφ-σάιντ δηλαδή).

Τελευταία φορά που οι "πολίτες" προηγήθηκαν με 2 γκολ διαφορά στο "City of Manchester" και τελικά ηττήθηκαν ήταν πριν δέκα χρόνια με τη Λίβερπουλ. Μόνο με νίκη σήμερα θα έπαιρναν τον τίτλο, προσπάθησαν στο φινάλε να γλιτώσουν έστω την ήττα, αλλά στο 89' ο Ντε Χέα σταμάτησε εντυπωσιακά τον Αγκουέρο και στο 90' ο Στέρλινγκ είχε δοκάρι.

Δεύτερη σφαλιάρα σε λίγες μέρες για τη Σίτι, καθώς μεσοβδόμαδα η Λίβερπουλ τη νίκησε με 3-0 στον πρώτο μεταξύ τους προημιτελικό του Champions League.

Ο Πολ Πογκμπά είχε να σκοράρει απ' τον Νοέμβριο, ενώ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μείωσε την διαφορά απ' την κορυφή στους 13 βαθμούς, με τους συμπολίτες να έχουν ακόμη από 6 ματς.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Ντανίλο, Κομπανί, Οταμέντι, Ντελφ, Φερναντίνιο, Γκιουντογάν (76' Αγκουέρο), Νταβίντ Σίλβα (72' Ντε Μπράινε), Μπερνάρντο Σίλβα (72' Γκαμπριέλ Ζεζούς), Σανέ, Στέρλινγκ.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Βαλένσια, Μπεγί, Σμόλινγκ, Άσλεϊ Γιανγκ, Μάτιτς, Άντερ Ερέρα (90'+4 Λίντελεφ), Πογκμπά, Λίνγκαρντ (85' ΜακΤόμινεϊ), Αλέξις Σάντσες (82' Ράσφορντ), Λουκακού.

Τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικής:

Σάββατο 07/04

Έβερτον - Λίβερπουλ 0-0

Μπόρνμουθ - Κρίσταλ Πάλας 2-2 (65' Μουσέ, 89' Κινγκ / 47' Μιλιβόγεβιτς, 75' Ζαά)

Μπράιτον - Χάντερσφιλντ 1-1 (29' αυτ. Λεσλ / 33' Μουνιέ)

Λέστερ - Νιούκαστλ 1-2 (84' Βάρντι / 18' Σέλβεϊ, 75' Αγιόθε Πέρεθ)

Στόουκ - Τότεναμ 1-2 (57' Ντιούφ / 52' και Έρικσεν)

Γουότφορντ - Μπέρνλι 1-2 (61' Ρομπέρτο Περέιρα / 70' Βόουκς, 73' Κορκ)

Γουέστ Μπρομ - Σουόνσι 1-1 (54' Τζέι Ροντρίγκεθ / 75' Έιμπραχαμ)

Μάντσεστερ Σίτι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-3 (25' Κομπανί, 30' Γκιουντογάν / 53' και 55' Πογκμπά, 69' Σμόλινγκ)

****υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

*****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)