Νίκησε Εϊμπάρ η Μπάρτσα... και πάει Λονδίνο!

Επιστροφή στις νίκες μετά από δύο αγωνιστικές για την Μπαρτσελόνα και τώρα έχει μπροστά της την αναμέτρηση με την Τσέλσι για το Champions League

H Mπαρτσελόνα έπαιξε όσο χρειαζόταν και πέρασε με 2-0 από την έδρα της Εϊμπάρ, χάρη στα τέρματα των Σουάρες και Ζόρντι Άλμπα και πάει δυνατά πλέον την Τρίτη στο Λονδίνο, για να αντιμετωπίσει την Τσέλσι, στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τους "16" του Champions League.

Ο Ερνέστο Βαλβέρδε παραμένει αήττητος μετά από 24 αγωνιστικές και μαζί με τις 7 τελευταίες αγωνιστικές (πέρσι) του Λουίς Ενρίκε, ισοφάρισε το ρεκόρ του Πεπ Γκουαρδιόλα. Τη σεζόν 2010-11 η Μπαρτσελόνα του Πεπ ήταν αήττητη για 31 σερί αγωνιστικές και αν δεν χάσει απ' τη Ζιρόνα την άλλη εβδομάδα θα σπάσει το ρεκόρ.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Καταλανούς. Ήταν το 16ο λεπτό με τον Μέσι να δίνει έτοιμο γκολ στον Σουάρες και αυτός να μην δυσκολεύεται να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του.

Η Μπαρτσελόνα είχε κάνει το καθήκον της, πέτυχε το γρήγορο γκολ και έκανε πιο εύκολο το έργο της κόντρα σε μια φορμαρισμένη και ιδιαίτερα σκληροτράχυλη ομάδα.

Το ματς για τους γηπεδούχους τελείωσε ουσιαστικά στο 66ο λεπτό όταν ο Ορεγιάνα χωρίς λόγο έδιωξε με τα χέρια μακριά την μπάλα και αντίκρισε σωστά τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, με τον Ζόρντι Άλμπα στο 88' να διαμορφώνει το τελικό 2-0 με σουτ, παίρνοντας το ριμπάουντ από το χαμένο τετ-α-τετ του Μέσι.