Ο ΟΦΗ ανέβηκε 2ος με θρίαμβο 0-3 στη Σπάρτη!

Την ώρα που ο ΟΦΗ πανηγύριζε στη Σπάρτη, η Παναχαϊκή γνώριζε ήττα-σοκ στην έδρα της με 0-1 από τον Αιγινιακό

Διπλή χαρά σήμερα για τον ΟΦΗ, αφού όχι μόνο νίκησε με θρίαμβο 0-3 στη Σπάρτη αλλά ανέβηκε και στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αφού την ίδια ώρα η Παναχαϊκή γνώριζε ήττα-σοκ στην έδρα της με 0-1 από τον Αιγινιακό!

Έχοντας στο πλευρό του πάνω από 150 φίλους του, που ταξίδεψαν από το Ηράκλειο και δεν σταμάτησαν λεπτό να τραγουδούν, ο ΟΦΗ πέρασε από μία από τις πιο δύσκολες έδρες της Football League με εμφατικό τρόπο. Το σκορ άνοιξε με άπιαστο φάουλ ο Μαχαίρας στο πρώτο ημίχρονο και με δύο γκολ στην επανάληψη ο πρώτος σκόρερ της Football League, Δημήτρης Μάνος, ολοκλήρωσε το θρίαμβο.

Εξαιρετική τακτική του ΟΦΗ στο ματς, με συνεχές πρέσινγκ, που δεν άφησε την Σπάρτη να γίνει απειλητική ενώ αντίθετα η κρητική ομάδα πέρα από τα τρία γκολ, είχε και άλλες σπουδαίες φάσεις για περισσότερα...

H εξέλιξη του αγώνα

3' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ με τον Βουό, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

7' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ποτουρίδη, δύσκολη απόκρουση του τερματοφύλακα της Σπάρτης, Γιακουμή.

9' Διακόπτεται για τρία λεπτά το παιχνίδι λόγω έντασης με φιλάθλους της Σπάρτης που βρίσκονταν πίσω από τον πάγκο του ΟΦΗ.

19' ΓΚΟΛ ο ΟΦΗ 1-0, με απίστευτη εκτέλεση φάουλ του Μαχαίρα.

*Αδιαθεσία αισθάνθηκε ένας φίλαθλος του ΟΦΗ με αποτέλεσμα ο διαιτητής να αντιληφθεί το γεγονός και να ζητήσει έναν γιατρό να πάει στην κερκίδα για να του προσφέρει τις πρώτες βοήθειες.

49' Αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Βαφέας στη θέση του Ποτουρίδη που αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.

60' Δοκάρι από τον Κουτσιανικούλη για τον ΟΦΗ.

61' Νέα ευκαιρία για τον ΟΦΗ, με τον Μονιάκη να σουτάρει και τη μπάλα να καταλήγει ελάχιστα άουτ από την εστία της Σπάρτης.

63' Κοντινό σουτ του Κουτσιανικούλη, η μπάλα στην αγκαλιά του Γιακουμή.

64' Φάουλ του Τριανταφυλλάκου για τη Σπάρτη, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

66' Η μεγαλύτερη ευκαιρία της Σπάρτης στο ματς, με το κοντινό σουτ του Ζουλιώτη να περνά ελάχιστα άουτ.

68' Γκολ για τον ΟΦΗ, 0-2 με τον Δημήτρη Μάνο! Ο ΟΦΗ απαντά με τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος στις φάσεις της Σπάρτης, με τον Κουτσιανικούλη να δίνει εξαιρετική πάσα και τον Μάνο να πλασάρει από κοντά για το γκολ!

71' Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ, με τον Ντίνα να παίρνει την θέση του Πουρτουλίδη.

83' Τρίτο γκολ για τον ΟΦΗ, ξανά σκόρερ ο Μάνος και θρίαμβος στη Σπάρτη! Η άμυνα των γηπεδούχων "κοιμήθηκε" και μετά από φάση διαρκείας, ο Ντίνας "έκοψε" τη μπάλα από δεξιά, με τον Μάνο εύκολα από κοντά να σημειώνει το 0-3!

84' Τελευταία αλλαγή στο ματς για τον ΟΦΗ, με τον Κοέλιο να μπαίνει στο ματς αντί του Κουτσιανικούλη.

Σπάρτη: Γιακουμής, Ζουλιώτης, Νιάρος, Βοσνακίδης, Οικονομόπουλος, Τσιμότζι (59' Μπέλλης), Παναγιώτου (82' Φουρτάδο), Τριανταφυλλάκος, Ράνος,Γουόρντεν, Γραικός (54' Μουζακίτης).

ΟΦΗ: Στρέζος, Μονιάκης, Μαχαίρας, Βουό, Μάνος, Παπαστεριανός, Κομεσίδης, Πουρτουλίδης (71' Ντίνας), Μπολάκης, Κουτσιανικούλης (84' Κοέλιο), Ποτουρίδης (49 λ.τ. Βαφέας).