Έμεινε από δυνάμεις το Ρέθυμνο, νικήτρια η ΑΕΚ

Μεγάλη ευκαιρία να πανηγυρίσει μία σπουδαία νίκη έχασε το Ρέθυμνο Cretan Kings, το οποίο είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού για περισσότερο από 30 λεπτά απέναντι στην ΑΕΚ, όμως στο φινάλε οι παίκτες του έμειναν από δυνάμεις γνωρίζοντας την ήττα με 90-95 στο κλειστό «Μ. Μερκούρη» στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Basket League.

Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να σταματήσει το γρήγορο παιχνίδι των γηπεδούχων με αποτέλεσμα να κυνηγά στη μεγαλύτερη διάρκεια, όμως κρατήθηκε κοντά στο σκορ και στην τελευταία περίοδο έκανε την αντεπίθεσή της με αποτέλεσμα να φτάσει στη νίκη. Αξίζει να σημειωθεί ότι είναι η πρώτη φορά που η Ένωση καταφέρνει να νικήσει μέσα στο Ρέθυμνο στην κανονική περίοδο της Basket League.

Ανοικτό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, όμως με δύο τρίποντα των Μούντι, Γιαννόπουλου και ένα γκολ φάουλ του Γκούντγουιν, το Ρέθυμνο ξέφυγε με 20-12 στο 6':42'', ενώ το δεκάλεπτο έληξε 29-22 χάρη σε νέο τρίποντο του Μόρισον.

Η ΑΕΚ με την άμυνά της σταμάτησε το γρήγορο ρυθμό που είχαν επιβάλει οι γηπεδούχοι και με ένα γρήγορο 0-8 σερί πήρε τα ηνία με 29-30 στο 11':23''. Το Ρέθυμνο απάντησε με δικό του 7-0 σερί που το έφερε στο +6 (36-30) και έκτοτε διατηρούσε σταθερά μία μικρή διαφορά κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενο με 46-43.

Παίζοντας πιο ορθολογικά, η ΑΕΚ κατάφερε να ισοφαρίσει 53-53, όμως ο Μούντι με τρία συνεχόμενα τρίποντα έδωσε αέρα 8 πόντων (67-59) στην ομάδα του στο 27'. Η Ένωση ροκάνισε τη διαφορά και ισοφάρισε και πάλι σε 69-69 στο 31', ενώ από εκεί και μετά έδειξε να ελέγχει το ματς. Παίρνοντας πόντους από τους Μαυροειδή και Χάρις βρέθηκε στο +12 (76-88) 3':21'' πριν το φινάλε. Το Ρέθυμνο προσπάθησε με τα τρίποντα να ξαναμπεί στο ματς και παρότι μείωσε σε 87-91 49'' πριν το τέλος δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι καλύτερο καθώς το τρίποντο του Τζέιμς «κλείδωσε» τη νίκη για την Ένωση.

Τα δεκάλεπτα: 29-22, 46-43 (ημιχ.), 69-65, 90-95.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (N. Βετούλας): Γκούντγουιν 19, Μούντι 25 (4), Λι 7, Γιαννόπουλος 15 (4), Άρμστεντ 8, Ντάνιελς 2, Κώττας, Χριστοδούλου 5 (1), Στεφανίδης 1, Μόρισον 8 (2).

ΑΕΚ (Ν. Σάκοτα): Τζέιμς 7, Γκριν 10 (1), Χάρις 23 (2), Άτιτς, Χάντερ 13, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 8, Βασιλόπουλος 3, Μαυροειδής 18, Καββαδάς 3, Πάντερ 10 (1).

Πηγή φωτογραφιών: intime.g