Καλή άμυνα και νίκη του Ηρακλείου με 69-60 επί του ΕΦΑΟΖ

Μετά από τρία ανεπιτυχή αποτελέσματα, το Ηράκλειο επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 69-60 του ΕΦΑΟ Ζωγράφου στο κλειστό στα Δύο Αοράκια στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής.

Η κρητική ομάδα έπαιξε αυτή τη φορά καλή άμυνα και βρήκε τους πόντους που χρειαζόταν για να πάρει μία διαφορά και να φτάσει άνετα στη νίκη.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να επιβάλει το παιχνίδι της. Το Ηράκλειο προηγήθηκε με 17-13 στο 8’ και 27-23 στο 13’, όμως ο ΕΦΑΟΖ έμεινε κοντά, πήρε αρκετές φορές και τα ηνία και το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με το εύθραυστο 39-38.

Το Ηράκλειο μπήκε πολύ δυνατά στο 2ο ημίχρονο. Έπαιξε καλή άμυνα και με επιμέρους σερί 12-4 βρέθηκε να προηγείται με 51-42 στο 25΄. Έκτοτε είχε τον έλεγχο, ενώ η λήξη του 30λέπτου το βρήκε στο +10 (57-47).

Με πέντε πόντους του Παπαρέγκα και ένα καλάθι του Σαμοθράκη, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 57-54, όμως γρήγορα οι παίκτες του Γιώργου Μακράκη αντέδρασαν, επανέφεραν τη διαφορά στους 10 πόντους (67-57) και έφτασαν άνετα στη νίκη με 69-60.

Διαιτητές: Καρακάσης, Τσιμπούρης.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 39-38 (ημίχ.), 57-47, 69-60.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Γ. Μακράκης): Κίτσος, Σταμπουλής 3 (1), Μποχωρίδης 18 (1), Λάκκας 10, Πετράκης, Λιανός 11, Πρωτογεράκης 4, Καλατζής, Χάλαρης 11 (1), Παπαδάκης 12 (2).

ΕΦΑΟΖ (Π. Ζήβας): Παπαφλωράτος 1, Εμμανουηλίδης 1, Γκαβασιάδης 13, Κοψιάς 3 (1), Γρατσιάτος 5, Σαμοθράκης 5, Καστανιώτης 4, Σαρλής 6, Τσιτσιγιάννης 5, Παπαρέγκας 16 (2).