Αθλητισμός

Βήμα τίτλου το Ακρωτήρι στις νεανίδες

Όλη η αγωνιστική κίνηση του σαββατοκύριακου στα πρωταθλήματα βόλεϊ της ΕΣΠΕΚ

Προβάδισμα τίτλου πήρε το Ακρωτήρι στο τοπικό πρωτάθλημα βόλεϊ νεανίδων καθώς στον πρώτο τελικό νίκησε με 3-0 σετ την ΑΘΛΕΣΗ.

Η ηρακλειώτικη ομάδα προηγήθηκε και στα τρία σετ, όμως οι γηπεδούχες αποδείχτηκαν πολύ σκληρές φτάνοντας σε μία νίκη χωρίς απώλεια σετ. Τα σετ ήταν 25-22, 25-23 και 25-21. Ο δεύτερος τελικός, ο οποίος θα καθορίσει και τον πρωταθλητή θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 17/2 στις 16:00 στο κλειστό του Λίντο.

Από εκεί και πέρα, στο πρωτάθλημα των γυναικών, η πρωτοπόρος ΑΘΛΕΣΗ δε δυσκολεύτηκε να νικήσει με 3-0 σετ τους Ν. ΟΠΕΡ στο Ρέθυμνο. Αναλυτικά, τα αποτελέσματα σε όλες τις κατηγορίες που είχαν δράση το σαββατοκύριακο:

Γυναικών

Τα αποτελέσματα       

Ν.ΟΠΕΡ-ΑΘΛΕΣΗ      0-3      

Ακρωτήρι-ΓΕΗ      2-3

Πήγασος-Ν. Σούδας      3-0      

ΣΦΠΧ-Παγχανιακός      3-0

Η βαθμολογία

ΑΘΛΕΣΗ      33

Γιούχτας      29

ΓΕΗ      28

Ακρωτήρι      24

Αρκάδι      20

ΣΦΠΧ      19

Πήγασος      18

Ν. ΟΠΕΡ      11

Παγχανιακός      7

Σούδα      0

Χερρονάσιος      -3

Εφήβων

Τα αποτελέσματα

Λατώ-ΣΦΠΧ      0-3

ΟΠΕΡ-ΓΕΗ      0-3      

Ηρόδοτος-ΓΕΙ      3-2

Η βαθμολογία

ΣΦΠΧ      23

ΓΕΗ      22

Ηρόδοτος      12

ΟΠΕΡ      5

ΓΕΙ      4

Λατώ      3

Κορασίδων

Τα αποτελέσματα - Α' όμιλος

ΣΦΠΧ-Ν.ΟΠΕΡ      0-3            

Παγχανιακός2-Αρκάδι2      3-1

Σούδα2-Ακρωτήρι1      0-3

Τα αποτελέσματα - Β' όμιλος

Άρης-Πήγασος1

Αρκάδι1-Κύδων2      3-0            

Παγχανιακός1-Ακρωτήρι2      3-0            

Αετός-Σούδα1      0-3

Τα αποτελέσματα - Γ' όμιλος

Μεσαρά-ΓΕΗ1      0-3      

ΑΘΛΕΣΗ2-Φιλαθλητικός      0-3

Πήγασος-Γιούχτας      3-0

Τα αποτελέσματα - Δ' όμιλος

ΑΘΛΕΣΗ1-ΓΕΗ2            3-0

Χερρονάσιος-Άρης      0-3      

Σητειακός-ΓΕΙ      0-3 α.α.

Παγκορασίδων

Τα αποτελέσματα - Α' όμιλος

Άνεμος2-ΣΦΠΧ      0-3            

Αετός1-Σούδα1      1-3      

Ν. ΟΠΕΡ2-Ακρωτήρι2      2-3

Τα αποτελέσματα - Β' όμιλος      

Σούδα2-Αρκάδι      1-3            

Άνεμος1-Παγχανιακός1      0-3      

Κύδων2-Ν. ΟΠΕΡ1      0-3

Αετός2-Ακρωτήρι1      0-3

Τα αποτελέσματα - Γ' όμιλος

Πήγασος1-Φιλαθλητικός      3-0            

ΑΘΛΕΣΗ1-Άρης      3-1

Ηρόδοτος-ΓΕΗ2      0-3            

Γρύπας2-Γιούχτας      0-3

Τα αποτελέσματα - Δ' όμιλος

Γρύπας1-Πήγασος2      3-0            

ΑΘΛΕΣΗ2-ΓΕΗ1      0-3

ΓΕΙ-ΟΦΗ      3-1      

Χερρονάσιος-Σητειακός      3-0

Σχόλια