Αθλητισμός

Ολόκληρο το πρόγραμμα των Χειμερινών Ολυμπιακών αγώνων

Το συνοπτικό πρόγραμμα των τελετών έναρξης και λήξης, των αθλημάτων και των τελικών στους 23ους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες

Το συνοπτικό πρόγραμμα των τελετών έναρξης και λήξης, των αθλημάτων και των τελικών στους 23ους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες της Πιονγκτσάνγκ (σε ώρες Ελλάδας), σύμφωνα με την ιστοσελίδα της διοργάνωσης, έχουν ως εξής:

ΤΕΛΕΤΕΣ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 9 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

13:00-15:00 Τελετή Έναρξης

ΚΥΡΙΑΚΗ 25 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

13:00-15:00 Τελετή Λήξης

ΑΘΛΗΜΑΤΑ

Αλπικό Σκι (Alpine Skiing) 11-24/2

Δίαθλο (Biathlon) 10-23/2

Μπόμπσλεϊ ή Έλκηθρο (Bobsleigh) 18-25/2

Σκι δρόμων αντοχής ή Ανώμαλος δρόμος (Cross-Country) 10-25/2

Κέρλινγκ (Curling) 8-25/2

Καλλιτεχνικό πατινάζ (Figure Skating) 9-25/2

Ελεύθερο σκι (Freestyle Skiing) 9-23/2

Χόκεϊ επί πάγου (Ice Hockey) 10-25/2

Λουτζ ή Αγωνιστικό μονό έλκηθρο σε ύπτια θέση (Luge) 10-15/2

Βόρειο Σύνθετο (Nordic Combined) 14-22/2

Πατινάζ ταχύτητας σε μικρή πίστα (Short Track Speed Skating) 10-22/2

Σκέλετον ή Μονό έλκηθρο σε πρόσθια θέση (Skeleton) 15-17/2

Άλμα με σκι (Ski Jumping) 8-19/2

Χιονοσανίδα (Snowboard) 10-24/2

Πατινάζ ταχύτητας (Speed Skating) 10-24/2

ΤΕΛΙΚΟΙ

ΣΑΒΒΑΤΟ 10 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

09:15-10:20 Σκι δρόμων αντοχής - Skiathlon 7,5 χιλιόμετρα + 7,5 χιλιόμετρα Γυναικών

13:00-14:50 Πατινάζ ταχύτητας - 3.000 μέτρα Γυναικών

13:15-14:45 Δίαθλο - Σπριντ 7,5 χιλιόμετρα Γυναικών

14:28-14:50 Πατινάζ ταχύτητας σε μικρή πίστα - 1.500 μέτρα Ανδρών

14:35-16:20 Άλμα με σκι - Ατομικό Ανδρών από χαμηλό βατήρα

ΚΥΡΙΑΚΗ 11 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

03:00-04:45 Χιονοσανίδα - Slopestyle Ανδρών

04:00-06:05 Αλπικό σκι - Κατάβαση Ανδρών

08:15-10:10 Σκι δρόμων αντοχής - Skiathlon 15 χιλιόμετρα + 15 χιλιόμετρα Ανδρών

09:00-11:15 Πατινάζ ταχύτητας - 5.000 μέτρα Ανδρών

13:00-15:30 Λουτζ - Μονό Ανδρών (3η και 4η κούρσα)

13:15-14:55 Δίαθλο - Σπριντ 10 χιλιόμετρα Ανδρών

14:00-15:40 Ελεύθερο σκι - Moguls Γυναικών

ΔΕΥΤΕΡΑ 12 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

03:00-04:45 Χιονοσανίδα - Slopestyle Γυναικών

03:00-06:25 Καλλιτεχνικό πατινάζ - Ομαδικό:

            Ατομικό Ανδρών (ελεύθερο πρόγραμμα)

            Ατομικό Γυναικών (ελεύθερο πρόγραμμα)

            Χορός στον πάγο (ελεύθερος χορός)

03:15-04:55 και 06:45-08:35 Αλπικό σκι - Γιγαντιαίο σλάλομ Γυναικών (1η και 2η κούρσα)

12:10-13:00 Δίαθλο - Πουρσουίτ 10 χιλιόμετρα Γυναικών

14:00-14:55 Δίαθλο - Πουρσουίτ 12,5 χιλιόμετρα Ανδρών

14:00-15:40 Ελεύθερο σκι - Moguls Ανδρών

14:30-16:10 Πατινάζ ταχύτητας - 1.500 μέτρα Γυναικών

14:50-16:20 Άλμα με σκι - Ατομικό Γυναικών από χαμηλό βατήρα

ΤΡΙΤΗ 13 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

02:05-04:00 Κέρλινγκ - Μικτά διπλά («μικρός τελικός»)

03:00-04:40 Χιονοσανίδα - Halfpipe Γυναικών

04:30-06:10 και 08:00-09:25 Αλπικό σκι - Αλπικό σύνθετο Ανδρών (κατάβαση και σλάλομ)

12:30-14:55 Λουτζ - Μονό Γυναικών (3η και 4η κούρσα)

13:00-14:45 Πατινάζ ταχύτητας - 1.500 μέτρα Ανδρών

13:00-15:00 Σκι δρόμων αντοχής - Ατομικό σπριντ κλασικής τεχνικής Ανδρών/Γυναικών

13:05-15:20 Κέρλινγκ - Μικτά διπλά (τελικός)

14:11-14:30 Πατινάζ ταχύτητας σε μικρή πίστα - 500 μέτρα Γυναικών

ΤΕΤΑΡΤΗ 14 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

03:15-04:50 και 06:45-08:25 Αλπικό σκι - Σλάλομ Γυναικών (1η και 2η κούρσα)

03:30-05:10 Χιονοσανίδα - Halfpipe Ανδρών

08:00-08:55 και 10:45-11:45 Βόρειο σύνθετο - Ατομικό Ανδρών από χαμηλό βατήρα + 10 χιλιόμετρα δρόμος αντοχής

12:00-13:30 Πατινάζ ταχύτητας - 1.000 μέτρα Γυναικών

13:05-15:00 Δίαθλο - Ατομικό 15 χιλιόμετρα Γυναικών

13:20-15:25 Λουτζ - Διθέσιο (1η και 2η κούρσα)

ΠΕΜΠΤΗ 15 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

03:30-06:55 Καλλιτεχνικό πατινάζ - Ζευγάρια (ελεύθερο πρόγραμμα)

04:00-06:10 Αλπικό σκι - Υπεργιγαντιαίο σλάλομ (Super G) Ανδρών

06:30-08:00 Χιονοσανίδα - Snowboard Cross Ανδρών

08:30-10:15 Σκι δρόμων αντοχής - 10 χιλιόμετρα Γυναικών ελεύθερης τεχνικής

13:00-15:00 Δίαθλο - Ατομικό 20 χιλιόμετρα Ανδρών

13:00-15:10 Πατινάζ ταχύτητας - 10.000 μέτρα Ανδρών

14:30-15:45 Λουτζ - Ομαδική σκυταλοδρομία

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 16 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

02:30-05:10 Σκέλετον - Άνδρες (3η και 4η κούρσα)

05:15-06:15 Χιονοσανίδα - Snowboard Cross Γυναικών

08:00-09:50 Σκι δρόμων αντοχής - 15 χιλιόμετρα Ανδρών ελεύθερης τεχνικής

13:00-14:20 Ελεύθερο σκι - Aerials Γυναικών

13:00-14:30 Πατινάζ ταχύτητας - 5.000 μέτρα Γυναικών

ΣΑΒΒΑΤΟ 17 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

03:00-07:25 Καλλιτεχνικό πατινάζ - Ατομικό Ανδρών (ελεύθερο πρόγραμμα)

04:00-05:55 Αλπικό σκι - Υπεργιγαντιαίο σλάλομ (Super G) Γυναικών

06:00-07:35 Ελεύθερο σκι - Ski Slopestyle Γυναικών

11:30-12:45 Σκι δρόμων αντοχής - Σκυταλοδρομία 4Χ5 χιλιόμετρα Γυναικών

13:15-14:10 Δίαθλο - 12,5 χιλιόμετρα Γυναικών μαζικής εκκίνησης

13:20-15:40 Σκέλετον - Γυναίκες (3η και 4η κούρσα)

14:11-14:55 Πατινάζ ταχύτητας σε μικρή πίστα - 1.500 μέτρα Γυναικών, 1.000 μέτρα Ανδρών

14:30-16:15 Άλμα με σκι - Ατομικό Ανδρών από ψηλό βατήρα

ΚΥΡΙΑΚΗ 18 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

03:15-05:10 και 06:45-08:45 Αλπικό σκι - Γιγαντιαίο σλάλομ Ανδρών (1η και 2η κούρσα)

06:15-07:50 Ελεύθερο σκι - Ski Slopestyle Ανδρών

08:15-10:10 Σκι δρόμων αντοχής - Σκυταλοδρομία 4Χ10 χιλιόμετρα Ανδρών

13:00-14:20 Ελεύθερο σκι - Aerials Ανδρών

13:15-14:15 Δίαθλο - 15 χιλιόμετρα Ανδρών μαζικής εκκίνησης

13:56-14:55 Πατινάζ ταχύτητας - 500 μέτρα Γυναικών

ΔΕΥΤΕΡΑ 19 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

13:15-16:00 Μπόμπσλεϊ - Διθέσιο Ανδρών (3η και 4η κούρσα)

13:53-15:00 Πατινάζ ταχύτητας - 500 μέτρα Ανδρών

14:30-16:15 Άλμα με σκι - Ομαδικό Ανδρών

ΤΡΙΤΗ 20 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

03:00-06:45 Καλλιτεχνικό πατινάζ - Χορός στον πάγο (ελεύθερος χορός)

03:30-04:55 Ελεύθερο σκι - Ski Halfpipe Γυναικών

12:00-12:55 και 14:45-15:45 Βόρειο Σύνθετο - Ατομικό Ανδρών από ψηλό βατήρα + 10 χιλιόμετρα δρόμος αντοχής

13:15-14:45 Δίαθλο - Μικτή σκυταλοδρομία 2Χ6 χιλιόμετρα Γυναικών + 2Χ7,5 χιλιόμετρα Ανδρών

13:33-14:00 Πατινάζ ταχύτητας σε μικρή πίστα - Σκυταλοδρομία 3.000 μέτρα Γυναικών

ΤΕΤΑΡΤΗ 21 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

04:00-05:50 Αλπικό σκι - Κατάβαση Γυναικών

06:15-07:55 Ελεύθερο σκι - Ski Cross Ανδρών

09:40-12:00 Χόκεϊ επί πάγου - «Μικρός τελικός» Γυναικών

12:00-13:20 Σκι δρόμων αντοχής - Ομαδικό σπριντ ελεύθερης τεχνικής Γυναικών/Ανδρών

13:40-16:00 Μπόμπσλεϊ - Γυναίκες (3η και 4η κούρσα)

14:52-15:50 Πατινάζ ταχύτητας - Ομαδικό πουρσουίτ Γυναικών/Ανδρών

ΠΕΜΠΤΗ 22 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

03:15-05:10 και 06:45-08:40 Αλπικό σκι - Σλάλομ Ανδρών (1η και 2η κούρσα)

04:30-06:00 Ελεύθερο σκι - Ski Halfpipe Ανδρών

06:10-09:00 Χόκεϊ επί πάγου - Τελικός Γυναικών

09:30-10:10 και 12:20-13:20 Βόρειο σύνθετο - Ομαδικό Ανδρών από ψηλό βατήρα + 4Χ5 χιλιόμετρα δρόμος αντοχής

13:13-14:45 Πατινάζ ταχύτητας σε μικρή πίστα - 500 μέτρα Ανδρών, 1.000 μέτρα Γυναικών, Σκυταλοδρομία 5.000 μέτρα Ανδρών

13:15-14:45 Δίαθλο - Σκυταλοδρομία 4Χ6 χιλιόμετρα Γυναικών

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 23 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

02:30-04:15 Χιονοσανίδα - Big Air Γυναικών

03:00-07:15 Καλλιτεχνικό πατινάζ - Ατομικό Γυναικών (ελεύθερο πρόγραμμα)

04:00-05:25 και 07:30-08:45 Αλπικό σκι - Αλπικό σύνθετο Γυναικών (κατάβαση και σλάλομ)

06:15-07:55 Ελεύθερο σκι - Ski Cross Γυναικών

08:35-11:30 Κέρλινγκ - «Μικρός τελικός» Ανδρών

12:00-13:35 Πατινάζ ταχύτητας - 1.000 μέτρα Ανδρών

13:15-14:45 Δίαθλο - Σκυταλοδρομία 4Χ7,5 χιλιόμετρα Ανδρών

ΣΑΒΒΑΤΟ 24 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

03:00-04:45 Χιονοσανίδα - Big Air Ανδρών

04:00-05:55 Αλπικό σκι - Αλπικό ομαδικό αγώνισμα

05:00-06:30 Χιονοσανίδα - Παράλληλο γιγαντιαίο σλάλομ Γυναικών/Ανδρών

07:00-10:05 Σκι δρόμων αντοχής - 50 χιλιόμετρα Ανδρών μαζικής εκκίνησης κλασικής τεχνικής

08:35-11:55 Κέρλινγκ - Τελικός Ανδρών

13:00-15:40 Πατινάζ ταχύτητας - Μαζική εκκίνηση Γυναικών/Ανδρών

13:05-16:00 Κέρλινγκ - «Μικρός τελικός» Γυναικών

14:10-17:00 Χόκεϊ επί πάγου - «Μικρός τελικός» Ανδρών

ΚΥΡΙΑΚΗ 25 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

02:05-05:25 Κέρλινγκ - Τελικός Γυναικών

02:30-05:30 Μπόμπσλεϊ - Τετραθέσιο Ανδρών (3η και 4η κούρσα)

06:10-09:00 Χόκεϊ επί πάγου - Τελικός Ανδρών

08:15-10:20 Σκι δρόμων αντοχής - 30 χιλιόμετρα Γυναικών μαζικής εκκίνησης κλασικής τεχνικής

Πηγή: ΑΠΕ - ΜΠΕ

Σχόλια