Πέρασε από τη Λάρισα έστω και δύσκολα ο Προμηθέας

Χάρη στο επιθετικό του ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο, ο Προμηθέας Πατρών απέφυγε τις κακοτοπιές στη Λάρισα, όπου πήρε τη νίκη απέναντι στον Γυμναστικό (81-89).

Με την επίθεσή του να δίνει τη λύση στην τελευταία περίοδο, ο Προμηθέας Πατρών πέρασε από την έδρα του Γυμναστικού (89-81) και διατηρήθηκε στο κόλπο της τετράδας. Οι γηπεδούχοι ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί για κάτι παραπάνω από τρεις περιόδους, στο φινάλε όμως έμειναν από δυνάμεις και λύσεις, με αποτέλεσμα να δουν τους παίκτες του Μάκη Γιατρά να παίρνουν το προβάδισμα και μαζί το ροζ φύλλο αγώνα.

Για κάτι παραπάνω από τρεις περιόδους, οι γηπεδούχοι του Θανάση Σκουρτόπουλου έλεγχαν την κατάσταση. Ο Νώντας Παπαντωνίου με τον Ρόλαντ Σάφτενααρ έκαναν τη διαφορά, ο Πάρις Μαραγκός πάλευε κοντά στις δύο ρακέτες, με αποτέλεσμα ο Γυμναστικός να διατηρεί το προβάδισμα.

Μόλις όμως, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν μαζεμένα σουτ και είδαν τον Χρήστο Σαλούστρο να σκοράρει κατά ριπάς, η κατάσταση άλλαξε. Αυτό το γεγονός σε συνδυασμό με το ισορροπημένο παιχνίδι του Νίκου Γκίκα (11 πόντοι, 10 ασίστ), έγειραν την πλάστιγγα υπέρ του Προμηθέα Πατρών, ο οποίος πήρε -δύσκολα- τη νίκη και διατηρήθηκε σε θέση ισχύος για την τετράδα της κατάταξης, μετά το πέρας της 15ης αγωνιστικής στη Stoiximan.gr Basket League.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πηλοΐδης, Αναστόπουλος, Μάλαμας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-25, 45-45, 64-61, 81-89.

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ (Σκουρτόπουλος): Μπάντερ 8 (2), Μαραγκός 6 (1/5 σουτ, 8 ριμπάουντ), Μουράτος 7 (5 ασίστ), Σάφτενααρ 17 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Παπαντωνίου 21 (3 τρίποντα, 6 ασίστ), Παπαμακάριος (0/6 τρίποντα), Διαμαντάκος, Βαβάτσικος 8 (2), Φένερ 10 (2), Κίλι 2, Μπάλογκαν.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Γιατράς): Λίποβι 2, Σαλούστρος 18 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χολ 11 (1), Έλις 4, Μιλόσεβιτς 12 (0/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τουντζιαράκης 12 (4/4 δίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Σκούφης, Γκίκας 11 (1 τρίποντο, 10 ασίστ), Φαγιέ 16 (3), Δημάκος 3 (1), Μάρι.

Πηγή κειμένου: sport24.gr

Πηγή φωτογραφίας: intime.gr