Ήττα με κάτω τα χέρια για Παναθηναϊκό

Πάλευε μόνος του ο Καλάθης, που έκανε ρεκόρ με 31 πόντους αλλά αυτό δεν έφτανε και οι "πράσινοι" γνώρισαν βαριά ήττα με 95-74 από την Μπάμπεργκ

Βαριά ήττα από την Μπάμπεργκ γνώρισε απόψε ο Παναθηναϊκός στην "Brose Arena" με 95-74, στην πιο άσχημη ίσως φετινή βραδιά για τους "πράσινους" στην Euroleague.

O Παναθηναϊκός έτσι «υποχώρησε» στο 13-8 στη βαθμολογία της Euroleague και ισοβαθμεί με την Ζαλγκίρις και την Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο Νικ Καλάθης έκανε ρεκόρ καριέρας σε πόντους στην Euroleague (31π. με 10/16 2π., 3/4 3π. και 2/2β.), αλλά αυτό δεν αρκούσε στον Τσάβι Πασκουάλ. Οι «πράσινοι» με εξαίρεση το τρίτο δεκάλεπτο έκαναν λάθη, ήταν άστοχοι έξω από τα 6,75μ., ενώ είχαν και παράπονα από τους διαιτητές του παιχνιδιού (20-4 οι βολές στο 20' και μαζεμένα επιθετικά φάουλ εις βάρος τους στο τέταρτο δεκάλεπτο). «Πεσμένοι» οι Κέι Σι Ρίβερς - Κρίς Σίνγκλετον, που δεν... τράβηξαν, άστοχος και ο Τζέιμς Γκιστ.

Η διαβασμένη Μπάμπεργκ πήρε τη νίκη με τον Όγκουστιν Ρούμπιτ να κάνει το... ματς της ζωής του (26π., 8ρ.) και τους Ντορέλ Ράιτ - Λουίς Ολιντέ να βοηθούν.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 42-32, 57-55, 95-74.

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ: Χάκετ 9, Χίκμαν 7, Ράιτ 15 (3), Ζήσης 4, Νίκολιτς, Στάιγκερ, Λο 12 (1), Ολίντε 10, Ρούμπιτ 26 (7/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 9/12βολές, 8 ριμπάουντ), Χέκμαν 5, Μούσλι 7.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 7 (1/3 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 5/6 βολές), Ρίβερς (0/4 σουτ), Παππάς 11 (1), Ντένμον (0/3 σουτ), Γκιστ 4 (2/7 δίποντα), Βουγιούκας 8, Λαεκαβίτσιους 3 (1), Γκάμπριελ 6, Όγκαστ, Καλάθης 31 (10/16 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 4, Μήτογλου.