Ακάθεκτη και στο κύπελλο η Μάντεστερ Σίτι

Μέσα σε όλες τις αγγλικές διοργανώσεις είναι η Μάντσεστερ Σίτι! Οι πρωτοπόροι της Πρέμιερ Λιγκ, που πρόσφατα προκρίθηκαν και στον τελικό του Λιγκ Καπ, νίκησαν 2-0 την Κάρντιφ και έτσι συνεχίζουν στον πέμπτο γύρο του FA Cup.

Από το πρώτο ημίχρονο έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη οι παίκτες του Γκουαρντιόλα, με τον Ντε Μπρόινε να βάζει μπροστά τους «πολίτες» μόλις στο 8ο λεπτό. Η Σίτι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, με τον Στέρλινγκ να διπλασιάζει τα τέρματά τους στο 37'. Στο δεύτερο μέρος, το ματς έγινε πιο ελεύθερο με ευκαιρίες εκατέρωθεν, αλλά καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει και έτσι το 2-0 έμεινε μέχρι το τέλος.

Το μόνο που άλλαξε, ήταν η αποβολή -με δεύτερη κίτρινη κάρτα- του Μπένετ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με τους Ουαλούς να τελειώνουν το παιχνίδι με δέκα.

Πηγή :sport-fm.gr