Πήρε μεγάλο διπλό ο Κόροιβος και βύθισε κι άλλο τον Άρη

Με το καλάθι του Κάρσον στα 1,8'' πριν τη λήξη, ο Κόροιβος Αμαλιάδας επικράτησε 68-66 του Άρη, μέσα στο «Nick Galis Hall», πανηγυρίζοντας την πρώτη του φετινή εκτός έδρας νίκη!

Παρά το γεγονός ότι κυνηγούσε στο σκορ τον Άρη σχεδόν για όλο το ματς, η ομάδα της Αμαλιάδας έδειξε μεγάλη ψυχή και με το καλάθι του Κάρσον στα 1,8'' πριν τη λήξη επικράτησε 68-66, παίρνοντας την πρώτη της φετινή εκτός έδρας νίκη στην Α1, αλλά και βαθμολογική ανάσα (5-9).

Πρώτος σκόρερ του συνόλου του Καλαμπάκου ήταν ο Ντεκόζι με 16 πόντους, με τον Πόσλεϊ να είχε 14 και τον Κον 12. Αυτή ήταν η τρίτη σερί ήττα -και δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας- για τους «κίτρινους» (5-9), με τον Μποχωρίδη να είχε αφενός 15 πόντους, αλλά αφετέρου να αστοχεί σε τρίποντο στο τέλος. Από 14 πόντους είχαν οι Φλιώνης και Ντουβιέ (10ριμπ.).

Φορτσάτος μπήκε στο παιχνίδι ο Άρης, όπου προηγήθηκε 8-1 και με τους Ντουβιέ και Φλιώνη να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό, πήγε στο νταμπλ σκορ (16-8), στα μισά. Στη συνέχεια, πήρε την… σκυτάλη ο Μποχωρίδης, με τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +10 (21-11), αλλά στο τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου ο Κόροιβος έδειξε πως είχε… σφυγμό, μειώνοντας σε 23-18.

Με τον Κον να μπαίνει φουριόζος στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα της Αμαλιάδας έκανε ένα 7-0 και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (23-25). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς ήταν ντέρμπι, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια (33-34). Στο 18' ο Φλιώνης πήρε τους «κίτρινους» στις… πλάτες του και με δικούς του πόντους τους έστειλε στο +5 (39-34), με το τρίποντο του Κον να διαμορφώνει το 39-37 του πρώτου ημιχρόνου.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους (43-42), με τον Άρη να σφίγγει αμυντικά και με μπροστάρη τον Ντουβιέ να πηγαίνει στο +8 (52-44). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Γιαννάκη είχαν τον έλεγχο του ματς, με την υπέρ τους διαφορά να ξεφεύγει σε διψήφια τιμή και το τέλος της τρίτης περιόδου να τους βρίσκει στο +11 (56-45).

Τον απόλυτο αιφνιδιασμό πέτυχε ο Κόροιβος στην τέταρτη περίοδο, καθώς στα πρώτα τέσσερα λεπτά «κλείδωσε» τον Άρη και με ένα 9-0 έφερε το ματς στο καλάθι (56-54). Εκεί, ήταν η σειρά του Μποχωρίδη να «μιλήσει» για τους «κίτρινους», οι οποίοι ανέκτησαν τα ηνία και ξέφυγαν στο +6 (63-57), στο 36'. Το παιχνίδι έγινε ξανά ντέρμπι χάρη στον Ντεκόζι (63-61), ενώ στο 39' το τρίποντο του Πόσλεϊ το έφερε στην ισοπαλία (66-66). Ακολούθησε από ένα άστοχο για τις δύο ομάδες, με τον Κάρσον να παίρνει την ευθύνη στο τέλος και στα 1,8'' πριν τη λήξη, να βάζει μπροστά τους φιλοξενούμενους (66-68), με τον να αστοχεί έξω από τα 6,75μ. και έτσι τον Κόροιβο να παίρνει τη μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 39-37, 56-45, 66-68

Άρης (Γιαννάκης): Φλιώνης 14 (3), Τσαϊρέλης, Μούρτος, Μπελ 4 (2/10 σουτ), Μάρας 8, Μποχωρίδης 15 (2/10τρ.), Πουλιανίτης 3 (1), Χρηστίδης 2, Αθηναίου 2, Προύιτ 4, Ντουβιέ 14.

Κόροιβος Αμαλιάδας (Καλαμπάκος): Κάρσον 10, Πόσλεϊ 14 (3), Σαχπατζίδης 4, Χάινς 3, Ντεκόζι 16 (1), Μιλεντίγιεβιτς, Κον 12 (2), Σκουλίδας 5 (1), Σπυριδωνίδης 2, Φλόρβιους 2.

Πηγή κειμενου: sportfm.gr

Πηγή φωτογραφίας: intime.gr