Απόλλων Λάρισας-ΟΦΗ 1-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ο... ανανεωμένος ΟΦΗ θέλει το διπλό στο "Αλκαζάρ" κόντρα στον Απόλλων Λάρισας, για να παραμείνει σε απόσταση νίκης από την πρώτη θέση.

Με το Ντίνα στο αρχικό σχήμα και τα υπόλοιπα μεταγραφικά αποκτήματα στον πάγκο, παρατάσει την ομάδα του ο Νίκος Παπαδόπουλος.

Παρακολουθείστε live την εξέλιξη τη αναμέτρησης από το neakriti.gr

1' Πρώτη σέντρα στην αναμέτρηση.

*Αναγνωριστικό μέχρι τώρα το παιχνίδι, με τους παίκτες του ΟΦΗ να επιδιώκουν να προσαρμοστούν στον άσχημο αγωνιστικό χώρο.

*Αρκετά λάθη στις μεταβιβάσεις από τους παίκτες της ομάδας του Ηρακλείου, που δεν τους επιτρέπουν να πιάσουν καλό ρυθμό. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι είναι σαφώς πιο εξοικειωμένοι στις δυσκολίες του αγωνιστικού χώρου.

20' Πρώτο σουτ στο παιχνίδι, από τον Μάνο λίγο έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα θα περάσει άρκετά άουτ.

25' Κίτρινη κάρτα στο Νάστο (πρώτη στο ματς), για το φάουλ στον Τσιλούλη.

26' Εκτέλεση φάουλ του Μαυρία με πολύ δύναμη, η μπάλα θα φύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

27' Απειλούν εκ νεόυ την εστία του Στρέζου οι γηπεδούχοι, διαγώνιο σουτ του Μαυρία μέσα από την περιοχή θα φύγει άουτ.

*Οι Κρητικοί προσπάθησαν να βελτιώσουν την κυκλοφορία της μπάλας μετά το ημίωρο, χωρίς όμως να δημιουργήσουν ως τώρα κάποια αξιόλογη τελική προσπάθεια.

45+1' Τρομερή ευκαιρία για τον ΟΦΗ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μάνος γυρίζει τη μπάλα από δεξιά, με τον Κοιλιάρα να αστοχεί από το ύψος του πέναλτι, κι ενώ ο αντίπαλος τερματοφύλακας ήταν εκτός θέσης. Η μπάλα αναπήδησε στον τραγικό αγωνιστικό χώρο και αυτό δυσκόλεψε την τελική προσπάθεια από τον Ηρακλειώτη μπακ-χαφ.

*Τέλος για το πρώτο ημίχρονο.

46' Ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο, με αλλαγή για τον ΟΦΗ καθώς ο Πουρτουλίδης περνάει στο ματς αντί του Φαζού.

*Αλλαγή σχηματισμού για τον Παπαδόπουλο σε 4-2-3-1, με τον Πουρτουλίδη να είναι πλέον στην 3αδα του κέντρου με Νάστο και Παπαστεριανό και το Ντίνα να μετατοπίζεται στο αριστερό άκρο της μεσοεπιθετικής γραμμής.

47' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Φοβερή εκτέλεση φάουλ του Ποτουρίδη από τα 40 μέτρα, η μπάλα θα τραντάξει το οριζόντιο δοκάρι.

*Καλύτερη κατοχή μπάλας για τον ΟΦΗ στην επανάληψη, που έχει βελτιώσει την εικόνα του σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο.

59' Ωραία συνεργασία από τους Μάνο, Παπαστεριανό και Πουρτουλίδη, ο τελευταίος θα κάνει το πλασέ πάνω στο τερματοφύλακα Παϊτέρη και έπειτα οι αμυντικοί του Απόλλωνα παραχωρούν κόρνερ.

60' Κίτρινη κάρτα στον Κομεσίδη για αντικανονικό μαρκάρισμα.

61' Πρώτη αλλαγή για τους Θεσσαλούς, ο Κανούλας στη θέση του Καρακατσάνη.

62' Εκτέλεση κόρνερ από τον Μαυρία, σύγχυση στα καρέ του ΟΦΗ, όμως ο Κομεσίδης θα απομακρύνει την μπάλα.

70' Σουτ του Ντίνα μέσα από την περιοχή, θα μπλοκάρει σταθερά ο Παϊτέρης.

72' Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Μαχαίρας αντί του Νάστου στο παιχνίδι.

73' Ο Τσιλούλης θα σουτάρει από μακρινή απόσταση, μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Στρέζος.

75' Από μία κίτρινη σε Κανούλα και Ποτουρίδη, που αλληλοτραβιούνται μέσα στην περιοχή.

78' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Σέντρα του Κοιλιάρα από αριστερά, ο Μάνος θα "κατεβάσει" με το κεφάλι και θα κάνει το μονοκόμματο σουτ, όμως η μπάλα τραντάζει δεύτερη φορά το οριζόντιο δοκάρι της εστίας.

79' Ο Συράκος αντί του Ιβανίδη για τους γηπεδούχους.

80' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Αργυρόπουλος στη θέση του Κοιλιάρα.

84' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ 1-0: Κόρνερ του Μαυρία από αριστερά, πρώτη κεφαλιά από τον Παπαζαχαρία και δεύτερη από τον Ανδρέου, με τη μπάλα να περνάει τη γραμμή παρά την προσπάθεια του Στρέζου.

85' Τελευταία αλλαγή για τους Λαρισαίους, ο Ανδρέας Γ. στο παιχνίδι αντί του Μαυρία.

90' Κίτρινη στον Σκούπρα για φάουλ στο Ντίνα.

91' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Η ατυχία συνεχίζεται για τον ΟΦΗ. Εκτέλεση φάουλ του Ντίνα, η μπάλα θα σταματήσει ξανά στο οριζόντιο δοκάρι, με τον Παϊτέρη να την βρίσκει λίγο με τα ακροδάχτυλα.

Τελευταίο σφύριγμα στο Αλκαζάρ. Άδικη ήττα για τον ΟΦΗ, που παρά το κακό πρώτο ημίχρονο, βελτιώθηκε αρκετά στο δεύτερο, είχε τρία δοκάρια και κόντρα στη ροή του αγώνα δέχθηκε ένα γκολ που έκρινε το αποτέλεσμα.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Νίκος Θεοδοσιάδης): Παϊτέρης, Σκούπρα, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Ανδρέου Β., Αγροδήμος, Χατζής, Μαυρίας (85' Ανδρέου Γ.), Τσιλούλης, Καρακατσάνης (61' Κανούλας), Ιβανίδης (78' Συράκος).

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Κομεσίδης, Ποτουρίδης, Φαζός (46' Πουρτουλίδης), Μπολάκης, Κοιλιάρας (80' Αργυρόπουλος), Νάστος (72' Μαχαίρας), Παπαστεριανός, Ντίνας, Κουτσιανικούλης, Μάνος.