Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον Πανιώνιο

Πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια, που κάνει για παραμονή, πήρε ο Πανιώνιος. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης επικράτησε εντός έδρας του ΓΛ Φάρου με 74-66 για τη δέκατη τέταρτη αγωνιστική της Basket League. Οι γηπεδούχοι ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ και κράτησαν το προβάδισμα τους μέχρι και το τέλος.

Εκπληκτικό ήταν το ξεκίνημα του Πανιωνίου, καθώς με καλάθι βολές του ΜακΝίλι προηγήθηκε με 9-0. Ο ΓΛ Φάρος αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει στους 3 (12-9), αλλά η ομάδα της Νέας Σμύρνης με σερί 6-0 αποκατέστησε τη διαφορά (18-9). Οι φιλοξενούμενοι πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου μείωσαν με τρίποντο του Κίλι (18-12).

Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με συνεχόμενους πόντους του Κράβιτς προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (24-12). Οι φιλοξενούμενοι, όμως, και πάλι αντέδρασαν και πλησίασαν στους 2 (31-29), διαφορά που έμεινε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου (36-33).

O Πανιώνιος, όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο, ξεκίνησε καλά το δεύτερο ημίχρονο και με σερί 5-0 προηγήθηκε με 8 (41-33). Η ομάδα της Νέας Σμύρνης δεν σταμάτησε να πιέζει και κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου (56-47).

Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου στην τελευταία περίοδο έκαναν την αντεπίθεση τους και με επί μέρους σκορ 11-4 μείωσαν τη διαφορά στους 2 (60-58). Σ΄εκείνο το σημείο ο Πανιώνιος "ξύπνησε" και με σερί 10-0 έστειλε τη διαφορά στους 12 (70-58). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή, αλλά ο Σαρικόπουλος με κάρφωμα έβαλε τέλος στα όνειρα τους (72-64). Τελικά, ο Πανιώνιος κέρδισε με 74-66.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 36-34, 56-47, 74-66.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζιάγκος): Σακελλαρίου 11 (1), Νταλό 10 (2), Τσούπκοβιτς 6 (1), ΜακΝιλι 8, Σαρικόπουλος 11, Δίπλαρος 7 (1), Κράβιτς 16, Γούντσον 2, Κουακουμενσά 3 (1).

ΓΛ ΦΑΡΟΣ (Σκουρτόπουλος): Μπέιντερ 2, Παπαμακάριος 8, Μαραγκός 9, Σάφτενααρ 9, Παπαντωνίου 17 (5), Μουράτος 9 (1), Διαμαντάκος 2, Κίλι 6 (2), Φένερ 4.

Πηγή κειμένου: ebasket.gr

Πηγή φωτογραφιών: intime.gr