Ήττα πισωγύρισμα για τον Ολυμπιακό στο Βελιγράδι

Ο Ολυμπιακός δεν κράτησε το +7, ήταν τραγικός στο τελευταίο 7λεπτο και έχασε από τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι με 89-78.

Ο Ολυμπιακός έμοιαζε ικανός να πετύχει μια μεγάλη νίκη μέσα στο Βελιγράδι, όμως στα τελευταία 7 λεπτά έδειξε στο παρκέ μόνο τον κακό του εαυτό και έχασε από τον Ερυθρό Αστέρα με 89-78.

Παρά τα αμυντικά προβλήματα στην περιφέρεια στο ξεκίνημα (Ρόμπερτς και Σπανούλης δυσκολεύτηκαν να ακολουθήσουν τους παίκτες τους), ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο μέχρι το 8'. Ο Πρίντεζης και ο Ρόμπερτς έδωσαν επιθετικές λύσεις και όταν μπήκε στην εξίσωση ο Παπανικολάου, έγινε το 18-18.

Κάπου εκεί, το σκηνικό άλλαξε. Ο Ενις έκανε περισσότερο αθλητικό τον Ερυθρό Αστέρα, το 10λεπτο τελείωσε με 24-20 και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι Σέρβοι έκαναν ό,τι ήθελαν. Κυριάρχησαν στις δύο ρακέτες και έφτασαν να προηγούνται με 36-24 στο 17'. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 43-34, με τον Σπανούλη να μειώνει με 2/2 βολές.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου. Μείωσε μάλιστα σε 45-41 με 4/4 βολές του Ρόμπερτς (φάουλ στο σουτ και δύο τεχνικές ποινές στον Αλιμπίγιεβιτς που αποβλήθηκε) και σε 47-46 στο 24' πάλι με τον Αμερικανό. Ομως τα 4 φάουλ του Σπανούλη και ένα φάουλ δώρο στο κέντρο του γηπέδου (τρεις βολές στον Ρότσεστι) έκαναν το 53-46.

Μιλουτίνοφ, Στρέλνικς, Μάντζαρης, Παπανικολάου και Γουίλτζερ ανέλαβαν δράση και με μια πεντάδα καμικάζι και στις δύο πλευρές του γηπέδου, το σκηνικό άλλαξε. Ο Ολυμπιακός έπαιξε φοβερή άμυνα, ήταν ομαδικός στην επίθεση και ήρθε το 57-63 στο 30'!

Ο Ρόμπερτς έγραψε το 57-65, αλλά ο Ερυθρός Αστέρας δεν το έβαλε κάτω. Μείωσε σε 67-68 στο 34' με τον Γιάνκοβιτς και ο Λεσσόρτ έδωσε πάλι προβάδισμα στους γηπεδούχους με 69-68. Ο Νταβίντοβατς έκανε το 71-68 (Σερί 9-0 για τους Σέρβους), για να απαντήσει ο Σπανούλης με γκολ φάουλ (71-71) στο 35'.

Ομως οι Σέρβοι είχαν το ρυθμό, έγραψαν το 76-71 με τον Ομιτς και το 78-73 με τον ίδιο. Ο Πρίντεζης έχασε το λέι απ, ο Μιλουτίνοφ δύο βολές κι εκεί ήρθε το 82-75 από τον Μπιέλιτσα με 2/2 μόλις 1:27 πριν από το τέλος. Ο Ενις με τρίποντο "καθάρισε" οριστικά το ματς (85-75), για να έρθει και το τελικό 89-78.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-20, 43-34, 57-63, 89-78

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Αλιμπίγιεβιτς): Ντάνγκουμπιτς 11 (2), Νταβιντόβατς 9, Λάζιτς 2, Ντόμπριτς 5 (1), Γιάνκοβιτς 6, Ρότσεστι 11 (1/2 τρίποντα, 6 ασίστ), Όμιτς 6, Λεσόρ 9 (5 ριμπάουντ), Ένις 21 (4/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γιοβάνοβιτς, Μπιέλιτσα 9

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 1, Σπανούλης 16 (3/7 τρίποντα, 3 ασίστ, 4 λάθη), Μιλουτίνοφ 7 (7 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 5 (1),  Πρίντεζης 9 (2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 12 (1 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μάντζαρης 4, Ρόμπερτς 14 (2), Ουίλτζερ 10 (2), Τόμπσον.

Πηγή: sport24.gr