Με buzzer beater του Καλάθη η νίκη του Παναθηναϊκού

Έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε στην παράταση, ο Παναθηναϊκός "λύγισε" τη Ζαλγκίρις Κάουνας στο "Νίκος Γκάλης", επικρατώντας των Λιθουανών με 94-93. Η εξαιρετική ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έφτασε μία ανάσα από το σπουδαίο διπλό, αλλά ο Νικ Καλάθης είχε διαφορετική άποψη. Ο Έλληνας γκαρντ, αφού διάσχισε όλο το γήπεδο με αστραπιαία ταχύτητα, πέτυχε buzzer beater δίποντο με ταμπλό και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Οι "πράσινοι" δεν κατάφεραν να καλύψουν τη διαφορά της ήττας τους (6 πόντοι) στο παιχνίδι στη Λιθουανία, ωστόσο ανέβηκε στο 13-7, αφήνοντας στο 12-8 τους Λιθουανούς.

Με τον Ντένμον να ξεκινά "καυτός" πίσω από τη γραμμή των 6,75 (3/4 τρίποντα), ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 17-9 στο 5?, ενώ ανέβασε γρήγορα τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (21-11 στο 6?). Το πρώτο δεκάλεπτο, μάλιστα, έκλεισε ιδανικά για τους "πράσινους", οι οποίοι με buzzer beater δίποντο του Βουγιούκα ξέφυγαν με 12 πόντους (29-17).

Ο Τσάβι Πασκουάλ άφησε τον εξαιρετικό Βουγιούκα στο παρκέ, ενώ πέρασε δίπλα του στη φροντ λάιν τον Κώστα Μήτογλου, ο οποίος μόνο ψαρωμένος δεν ήταν. Οι δύο Έλληνες ψηλοί έκαναν πολύ καλή δουλειά και οι "πράσινοι" ξέφυγαν με 20 πόντους (43-23) στο 16?. Η συνέχεια δεν ήταν, πάντως, ανάλογη για το "τριφύλλι", με την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να εξαπολύει την αντεπίθεση της και να μειώνει τη διαφορά στο μισό της (47-37) στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Τα πράγματα ήταν ακόμα χειρότερα για τον Παναθηναϊκό στο τρίτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ "κόλλησε" στην επίθεση, αδυνατώντας να βρει διαδρόμους απέναντι στην καλοδουλεμένη άμυνα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους. Εν αντιθέσει, οι Λιθουανοί πήραν αυτοπεποίθηση από την άμυνα τους κι άρχισαν να βρίσκουν εύκολα σκορ στην επίθεση. Κάπως έτσι, οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (53-53) στο 26?, ενώ πήραν και το προβάδισμα (55-56) στο 28?. Η τρίτη περίοδος βρήκε, πάντως, τους "πράσινους" μπροστά στο σκορ (59-58), έπειτα από καλάθι του Παππά στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Με το σκορ στο 64-64, ο Παναθηναϊκός  έτρεξε ένα σερί 7-0 με πρωταγωνιστή τον Σίνγκλετον (6 σερί πόντοι), και ξέφυγε με 71-64 στο 34?. Η Ζαλγκίρις, πάντως, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και μείωσε στους 4 πόντους (76-72), ενώ με τον Καβαλιάουσκας να κάνει πάρτι στην "πράσινη" ρακέτα, οι Λιθουανοί μείωσαν στον πόντο (78-77) στο 38?.  Οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα (78-79), με τον Γκιστ να κάνει επιθετικό φάουλ 1 λεπτό πριν το φινάλε του αγώνα.

Ο Πάνγκος ευστόχησε σε τρίποντο-μαχαιριά (78-82), με τον Ρίβερς να απαντά άμεσα με μεγάλο τρίποντο (81-82), 40 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Ο Τουπάν με 1/2 βολές έκανε το 81-83, με τον Ρίβερς να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια (83-83), 16 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Ο Παναθηναϊκός έπαιξε καλή άμυνα στο φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε ιδανικά το έξτρα πεντάλεπτο, με τον Γουάιτ να σκοράρει 7 σερί πόντους και να επιτρέπει στους Λιθουανούς να ξεφύγουν με 7 πόντους (83-90) στο 41?. Με 4 σερί πόντους από Καλάθη και Γκιστ, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 87-90, με Ουλάνοβας να αστοχεί σε 2 βολές στη συνέχεια. Ο Παππάς μείωσε σε 89-90 στο 42?, ενώ ο Γκιστ κάρφωσε στον αιφνιδιασμό (91-90). Μετά ο Αμερικανός πήρε το επιθετικό φάουλ του Γουάιτ, αλλά έκανε λάθος στην επόμενη επίθεση. Το "τριφύλλι" έπαιξε ακόμα μία εξαιρετική άμυνα με παγίδες, αλλά ο Παππάς αστόχησε σ' ένα τρίποντο ψυχολογίας και με ένα λεπτό να απομένει για το φινάλε της παράτασης.

Ο Μιλάκνις με 1/2 βολές έκανε το 91-91, με τον Ρίβερς να αστοχεί σε δίποντο. Ο Μιλάκνις αστόχησε σε τρίποντο, με τον Ρίβερς να κερδίζει φάουλ, 17 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.  Ο Αμερικανός άσος με 1/2 βολές έκανε το 92-91, με τον Πάνγκος να "παγώνει" το γήπεδο (92-93) 5 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, με τον Καλάθη να πετυχαίνει buzzer beater δίποντο και να χαρίσει τη νίκη (94-93) στο "τριφύλλι".

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 8 (1), Ριβερς 10 (2), Παππάς 6, Ντένμον 14 (4/6 τρίποντα), Γκιστ 12, Βουγιούκας 11 (8 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους 14 (2), Γκάμπριελ, Καλάθης 14 (2/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου 3.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Ντέιβις 3, Πάνγκος 14 (3 τρίποντα, 8 ασίστ), Τουπάν 12, Ούντριχ 2, Μασιούλις, Μιλάκνις 9 (2), Μίτσιτς 6, Ουάιτ 17 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Καβαλιάουσκας 21, Βαλίνσκας, Ουλανόβας 9.

Πηγή: ebasket.gr

Φωτογραφία: intime.gr