Στη 2η παράταση νίκησε ο Παναθηναϊκός το Λαύριο

Έπειτα από ένα ματς-διαφήμιση με δύο παρατάσεις και σκορ... NBA, ο Παναθηναϊκός έκαμψε την αντίσταση του αξιόμαχου Λαυρίου με 120-118, διατηρώντας το αήττητο στη Basket League.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τον επιστρέψαντα στο πρωτάθλημα, Κένι Γκάμπριελ, και προηγήθηκε με 15-10, όμως το Λαύριο παρέμεινε κοντά στο σκορ, στη λήξη του α' δεκαλέπτου (27-23, 10').

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, Ρίβερς-Παππάς έδωσαν προβάδισμα +9 (47-38) στον Παναθηναϊκό, το οποίο οι «πράσινοι» διατήρησαν στα ίδια περίπου επίπεδα ως το τέλος του ημιχρόνου  (57-50, 20').

Στην επανάληψη,  η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ μπήκε αποφασισμένη και ανέβασε για πρώτη φορά στο 28' τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (65-55), όμως το Λαύριο απάντησε με 7-0, μειώνοντας στους τρεις πόντους στο φινάλε της γ' περιόδου (77-74, 30').

Στην τέταρτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός ανέβασε τη διαφορά στο +12 (90-78)  στο 34', δείχνοντας να «καθαρίζει» τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, δεν τα παράτησαν και με 10-0 σερί μετέτρεψαν το 95-85 (36') σε 95-95 δύο λεπτά πριν το τέλος, ενώ με μεγάλο τρίποντο του Ουίγκινς 7'' πριν το φινάλε, κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση, καθώς ο Παππάς υπέπεσε σε λάθος στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας.

Εκεί, το Λαύριο ξέφυγε με 102-107 1:49'' πριν το φινάλε, όμως ο Παναθηναϊκός με τρίποντο του Σίνγκλετον έτρεξε 5-0 σερί για το 107-107, στέλνοντας το ματς σε δεύτερη παράταση, καθώς το σκορ παρέμεινε αμετάβλητο στα εναπομείναντα 1:10''.

Με τον Γκιστ να σημειώνει 5 από τους 8 πόντους των γηπεδούχων, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 115-111 στις αρχές της β' παράτασης, όμως το Λαύριο παρέμενε κοντά (115-113, 48'). Ο Νίκος Παππάς, όμως, με ένα μεγάλο τρίποντο 56'' πριν το φινάλε "έγραψε" το 118-113 για την ομάδα του, και όντας στη συνέχεια ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών, όπως και ο Ρίβερς, "σφράγισε" μια μεγάλη νίκη κόντρα σε έναν σπουδαίο και αξιόμαχο αντίπαλο.

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 57-50, 77-74, 98-98 (κ.α.), 107-107, 120-118

Πηγή: superbasket.gr