Πέρασε από την Πάτρα ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός πήρε το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στον Προμηθέα με 87-73 στην Πάτρα στο φινάλε μιας δύσκολης εβδομάδας, με την επικράτηση του να έρχεται με διακυμάνσεις στην απόδοση του. Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφερναν να διατηρούν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, διψήφιες διαφορές, έφτασαν ακόμα και στο +25 στο 15', ωστόσο ήταν κηλίδα στην απόδοση του τα σχεδόν έξι λεπτά με μόλις δύο πόντους στην δεύτερη περίοδο.

Προς το τέλος του 3ου δεκαλέπτου ο Προμηθέας κατέβασε τη διαφορά στους οκτώ (55-63), ενώ νωρίτερα οι "ερυθρόλευκοι" είχαν ξεφύγει με 18, με τον Ολυμπιακό πάντως να παίρνει ξανά διαφορά προς το φινάλε με 87-73. Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό, ο Βασίλης Σπανούλης με 18 πόντους, πολύ καλή εμφάνιση και από τον Κάιλ Γουίλτζερ με 17. Νταμπλ-ντάμπλ για την γηπεδούχο με 20 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Οκτάβιους Έλις.

Μετά τα πρώτα λεπτά ο Ολυμπιακός πήρε μια διαφορά πέντε πόντων (7-14) στο 5', ενώ σταδιακά με τον Παπανικολάου να παίρνει μπρος στο σκοράρισμα στο φινάλε της πρώτης περιόδου, έκλεισε προηγούμενος με 17-26.

Με τον Γουίλτζερ να παίρνει φωτιά στην 2η περίοδο με 11 πόντους και μάλιστα μέσα σε τέσσερα λεπτά, έφτασε τη διαφορά στο +25 (18-43) στο 15', αλλά μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, δηλαδή για 5:56, δέχτηκε 18 πόντους και έβαλε μόνον δύο με βολές με αποτέλεσμα ο Προμηθέας να κατεβάσει τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (36-45) στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην γ' περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε πάλι δυνατά στο ματς για να προηγηθούν περίπου στα μισά της περιόδου με 18 πόντους (40-58), αλλά και πάλι το δεύτερο κομμάτι της περιόδου, τους βρήκε να χάνουν μια μεγάλη διαφορά για να τελειώσει το 3ο δεκάλεπτο με 55-63.

Οι Μιλουτίνοφ και Γουίλτζερ αποκατέστησαν το προβάδισμα πάνω από τους 10, αλλά ξανά ένα σερί 5-0 του Προμηθέα έφερε τη διαφορά πάλι στους οκτώ με 65-73, αλλά το ματς ήταν μέχρι εκεί, στα 5:46, πριν τελειώσει ο αγώνας. Σπανούλης και Στρέλινιεκς ανέλαβαν να καθαρίσουν το ματς και ο Ολυμπιακός έφυγε με το ροζ φύλλο για το τελικό 73-87.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 36-45, 55-63, 73-87

Πηγή: sport-fm.gr