Αποκλείστηκε από το Αυστραλιανό Όπερ ο Κύργιος

Όνειρο ήταν και πάει για τον Νικ Κύργιο. Ο 23χρονος Ελληνοαυστραλός τενίστας αποκλείστηκε στον τέταρτο γύρο του Australian Open, δεν κατάφερε να μπει στα προημιτελικά του πρώτου Grand Slam της χρονιάς και θύτης ήταν ο Βούλγαρος, Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ.

Ο Κύργιος ηττήθηκε με 3-1 σετ και δεν συνεχίζει στο τουρνουά, όπου στόχος ήταν να φτάσει ακόμα και μέχρι το τέλος. Σε ένα ματς κλειστό, που κράτησε 3 ώρες και 27 λεπτά, ο αντίπαλός του ήταν καλύτερος και πιο αποτελεσματικός στις λεπτομέρειες, φτάνοντας στην πρόκριση.

Ο Βούλγαρος πήρε τα δυο πρώτα σετ στο τάι μπρέικ (7-3 και 7-4), ο Ελληνοαυστραλός μείωσε, παίρνοντας το τρίτο σετ με 6-4 γκέιμ, για να καταλήξει και το τέταρτο σετ στο τάι μπρέικ υπέρ του Ντιμιτρόφ (7-4), ο οποίος πανηγύρισε έξαλλα τη νίκη του και πλέον κοιτάζει τον αγώνα με τον Κάιλ Έντμουντ.