Άνετη νίκη των Τρικάλων με 71-59 επί του Κόροιβου

Η ομάδα των Τρικάλων έβαλε τέλος στο σερί νικών του Κόροιβου

Τα Τρίκαλα είχαν τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά και δίχως να δυσκολευτούν έβαλαν τέλος στο αρνητικό σερί τους, επικρατώντας με 71-59 του Κόροιβου.

Τέλος σε ένα σερί οκτώ αγώνων χωρίς νίκη έβαλαν τα Τρίκαλα στην 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League! Η ομάδα του Φώτη Τακιανού ήταν ανώτερη του Κόροιβου, στο κλειστό των Τρικάλων και δίχως να κινδυνεύσει σε κανένα σημείο του αγώνα επέστρεψε στις νίκες!

Με τη νίκη αυτή η ομάδα από την Θεσσαλία έφτασε στο 3-10, με το πέρας του πρώτου γύρου, την ίδια στιγμή που ο Κόροιβος υποχώρησε στο 4-9, ολοκληρώνοντας τον πρώτο γύρο χωρίς νίκη μακριά από την έδρα του (0-6 ρεκόρ).

Οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα από τα πρώτα λεπτά. Οι Θεσσαλοί βρήκαν λύσεις από Τέγιτς και Λούντζη και με τον Κόροιβο να είναι νευρικός και άστοχος από το ξεκίνημα του αγώνα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να «χτίσουν» διψήφια διαφορά με το πέρας της πρώτης περιόδου (20-8). Τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα στη συνέχεια. Τέιμς και Φιλντς μπήκαν στην... εξίσωση και οι γηπεδούχοι ανέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά, για το 41-20 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό δεν άλλαξε. Τα Τρίκαλα είχαν τον έλεγχο τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να μαζέψουν τη διαφορά. ΝτεΚόζι και Κον φώναξαν παρών και η διαφορά μειώθηκε (52-38, 26'). Ο Κόροιβος «ροκάνισε» ακόμα περισσότερο τη διαφορά για το 56-43 της τρίτης περιόδου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα Τρίκαλα διατήρησαν τον έλεγχο, είχαν «απαντήσεις» στα ξεσπάσματα του Κόροιβου και με τον Τέγιτς να είναι σημείο αναφοράς, κατάφεραν να φτάσουν σε μια σημαντική νίκη με σκορ 71-59.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-8, 41-20, 58-43, 71-59

ΤΡΙΚΑΛΑ (Τακιανός): Τζόουνς 12 (2), Λούντζης 10, Σλαφτσάκης 5 , Τέγιτς 17 (7 ριμπάουντ, 8/9 δίποντα), Τέιμς 4, Χατζηνικόλας, Καλόγιαννίδης, Τάταρης 3 (1), Φιλντς 7.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): Κάρσον 10 , Κον 6, Σκουλίδας 4 (6 ριμπάουντ), Φλόρβεους, ΝτιΚόζι 6, Πόσλι 15 (3), Μιλεντίγιεβιτς,  Σαχπατζίδης 6 (8 ριμπάουντ), Σπυριδωνίδης, Μπεκρής, Χάινς 10 (8 ριμπάουντ).

Πηγή: sdna.gr